PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła: film Klary Kochańskiej w finałach rywalizacji o nagrodę studenckiego Oscara w kategorii obcojęzyczny film fabularny. W tym roku do rywalizacji o studencką statuetkę najbardziej znanej nagrody filmowej świata zgłoszono rekordową liczbę 1.749 filmów. Film Klary znalazł się w finałowej siódemce i jest jedynym polskim filmem, który powalczy o nagrodę.
Student Academy Award powołano w 1972 roku. Corocznie Akademia przyznaje nagrody w 4 kategoriach: film animowany, film dokumentalny, film fabularny i alternatywny. Równolegle obok kategorii dla studentów szkół filmowych USA – kategorie dla studentów zagranicznych. Laureaci tzw. studenckiego Oscara otrzymali aż 46 nominacji i 8 statuetek. Należą do nich m.in. Robert Zemeckis i Spike Lee.

Autorką zdjęć do filmu "Lokatorki" jest Zuzanna Kernbach, absolwentka sztuki operatorskiej Szkoły Filmowej w Łodzi. Film powstał na podstawie scenariusza Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona. Główna bohaterka filmu Justyna (w tej roli Julia Kijowska) to samotna trzydziestoparolatka, która mimo ryzyka jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka. Sen Justyny o własnym miejscu spełni się jako koszmar...

Opiekunami artystycznymi filmu byli: Robert Gliński, Wojciech Marczewski i Jerzy Zieliński. Film wyprodukowała Szkoła Filmowa w Łodzi.

Podczas 31. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego film został wybrany najlepszym filmem krótkometrażowym - otrzymał Short Grand Prix. "Lokatorki" nagrodzono także w Hongkongu podczas Global Chinese Universities Student Film and Television Festival w Hongkongu - Złotą Nagrodą dla najlepszego filmu zagranicznego. Film miał swoją projekcję również na festiwalu w Karlowych Warach, podczas którego Klara wzięła udział w programie Future Frames, który miał zwrócić uwagę branży filmowej na młodych twórców - wartych obserwowania.

Więcej o studenckim Oscarze:  http://www.oscars.org/saa
Profil filmu na FB: https://www.facebook.com/lokatorki/?hc_location=ufi

AK
Szkoła Filmowa w Łodzi
Ostatnia aktualizacja:  5.08.2016
Zobacz również
fot. Szkoła Filmowa w Łodzi
Ostatnie dni naboru na darmową Akademię Animatora Kultury
Polonica, czyli polscy filmowcy na świecie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll