PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Najnowsze zdjęcia z planu fabularyzowanego dokumentu o krzyżakach w reżyserii Pawła Pitery.
W lipcu 2016 roku ekipa „Habitu i zbroi” pojawiła się na polach Grunwaldu, aby realizować zdjęcia z ekipą rekonstruktorów. Rekonstruktorzy byli filmowani na zielonym tle. W postprodukcji zostaną zmultiplikowani.  – To nie jest film tylko o krzyżakach, ale również o grupach rekonstrukcyjnych, o ich miłości do historii – komentuje Dorota Roszkowska, producent filmu. Ekipa realizowała również zdjęcia w Trokach na Litwie, w zamku w Malborku, Fromborku oraz w Toruniu: kręcono tam scenki we wnętrzach (kupieckie kantory, spichrze) oraz sfilmowano widok Starego Rynku przy pomocy drona. Do odwiedzenia pozostały takie lokacje jak Lidzbark Warmiński, Gdańsk i Gniewo.

  Zdjęcia zostaną ukończone we wrześniu 2016 roku. Premiera filmu planowana jest na 2017 rok (reżyser Paweł Pitera w wywiadzie udzielonym „Dziennikowi Toruńskiemu” mówi, że „kwiecień przyszłego roku jest optymalnym terminem”). Producent zamierza dystrybuować film w kinach oraz w telewizji, dzieląc go na sześć odcinków.

"Habit i zbroja" ma być fabularyzowanym, pełnometrażowym dokumentem z elementami animowanymi. Scenariusz Pawła Pitery i Jana Wróbla opowiada kompletną historię Zakonu NMP Domu Niemieckiego (tzw. krzyżaków). Film będzie zobiektywizowaną i odbrązowioną wizją zarówno zakonu, jak i Rzeczpospolitej. Twórcy chcą zrewidować historię. - „Krzyżacy” to subiektywna wizja Sienkiewicza – mówi Paweł Pitera, reżyser i scenarzysta filmu. - Jeżeli chce się robić film o tym okresie naszej historii to trzeba szybko zapomnieć o Sienkiewiczu, bo on napisał powieść fabularną, a nie dokumentalną.


Dokument jest koprodukowany przez Polaków i Litwinów. Producentem wiodącym jest Dorota Roszkowska (Arkana Sp. z o. o.), koproducentem litewskim jest Kestutis Drazdauskas (Artbox). Za animacje, realizację dźwięku oraz efekty specjalne odpowiada studio postprodukcyjne FDR.  Konsultacji historycznej udziela dr Marek Janicki i prof. Rimvydas Petrauskas. Konsultacją w sprawach rycerskich zajmuje się Artur Brzychcy.

Filmu otrzymał dofinansowanie na produkcję z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz Litewskiego Centrum Filmowego.

Albert Kiciński
Arkana Studio
Ostatnia aktualizacja:  1.08.2016
Zobacz również
fot. ©ARKANA / Habit i zbroja
Box Office Polska. Podsumowanie I półrocza 2016
Bogusław Linda: Krępuje mnie pokazywanie własnych uczuć
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll