PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  21.07.2016
Co w programie już 16. edycji wrocławskiego festiwalu, który potrwa do 31 lipca 2016 roku?
Na tegorocznym 16. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty widzowie będą mogli obejrzeć 393 filmy (w tym 221 pełnometrażowych, wśród których 94 to polskie produkcje). W Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty zaprezentowanych zostanie dziesięć filmów. Wśród nich znalazły się także polskie premiery. Jednym z dzieł ubiegających się o Grand Prix będą "Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka - pulsujący miejskim rytmem portret młodych imprezowiczów nagrodzony już za reżyserię na festiwalu Sundance (premiera europejska). W konkursie weźmie też udział "Ederly" - aktorska fabuła mistrza animacji Piotra Dumały o tajemniczym miasteczku istniejącym na krawędzi jawy i snu (premiera światowa).


Julia Kijowska w filmie "Zjednoczone Stany Miłości". Fot. Oleg Mutu/Manana.

Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalu będzie polska premiera filmu "Zjednoczone Stany Miłości", która odbędzie się 23 lipca 2016 roku. Nowy obraz Tomasza Wasilewskiego ("Płynące wieżowce" - Nagroda Publiczności podczas 13. NH) jest niczym post scriptum do kina moralnego niepokoju. Reżyser wraca do 1990 roku, aby opowiedzieć nam historię czterech kobiet mieszkających w jednym małym mieście. Agata, Renata, Iza i Marzena próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości wolnej Polski. Bohaterki filmu nieustannie miotają się pomiędzy wiernością konwenansom, a chęcią życia po swojemu. Najważniejszym ich pragnień jest miłość, która okazuje się na przemian toksyczna i uzdrawiająca, wpędzająca w depresję i przynosząca nadzieję. Niesamowita intensywność przekazu i wielkie kobiece kreacje aktorskie (Magdalena Cielecka, Julia Kijowska, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz) sprawiają, że "Zjednoczone Stany Miłości" to najlepszy z dotychczasowych filmów Tomasza Wasilewskiego. Reżyser otrzymał już za niego Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz na Berlinale. Film wejdzie do polskich kin 29 lipca 2016 roku.

Almodovar na otwarcie

Festiwal otworzy 21 lipca (czwartek) polska premiera pokazywanej w canneńskim konkursie "Juliety" Pedro Almodóvara, w której hiszpański reżyser powraca do świata kobiet. Ta pełna intensywnych emocji i kolorów historia matki szukającej zaginionej córki jest adaptacją opowiadań kanadyjskiej noblistki Alice Munro.


Gwiazdy "Juliety" w reż. Pedro Almódovara. Fot. mat. prasowe.

Wielcy goście

W programie tegorocznego festiwalu będzie kontynuowany, stworzony w związku z Europejską Stolicą Kultury, cykl Mistrzowie Kina Europejskiego. Do Wrocławia przyjedzie dziewięciu wybitnych twórców: Agnieszka Holland, Nanni Moretti, Carlos Saura, Claire Denis, Cristian Mungiu, Petr Zelenka, Ulrike Ottinger, Jessica Hausner oraz Andriej Konczałowski. Każdy z reżyserów pokaże po dwa filmy swego autorstwa i jeden europejski film-inspirację, a Nanni Moretti i Víctor Erice będą mieli retrospektywy. Twórcy poprowadzą mistrzowskie lekcje kina. Odbędzie się też przegląd Kino baskijskie: trzy pokolenia reżyserów, który pokaże dorobek filmowy kraju Basków, którego stolica San Sebastián jest drugą, obok Wrocławia, Europejską Stolicą Kultury.

Pełny program festiwalu wraz z opisami filmów jest dostępny TUTAJ .


MZ
T-Mobile Nowe Horyzonty
Ostatnia aktualizacja:  21.07.2016
Zobacz również
fot. Nowe Horyzonty
Ruszył nabór do Konkursu o Nagrodę im. Andrzeja Munka
Program wspierania produkcji filmowej CeTA Film Studio
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll