PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Dystrybutor "Zaćmy" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego opublikował galerię zdjęć z filmu, który wejdzie na ekrany kin 21 października 2016 roku. "Zaćma" powalczy o Złote Lwy 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.
"Zaćma" to oparta na faktach opowieść o Julii Brystygierowej, jednej z najsłynniejszych oprawczyń Urzędu Bezpieczeństwa PRL. Brystygierowa zwana była Krwawą Luną ze względu na sadystyczne metody przesłuchań i wymuszania zeznań. W postać zbrodniarki wcieliła się Maria Mamona, znana m.in. z poprzedniego filmu Ryszarda Bugajskiego "Układ zamknięty".


Maria Mamona. Fot. Jacek Drygała.

Film wyreżyserował, a także napisał do niego scenariusz, Ryszard Bugajski.

Krwawa Luna i prymas Wyszyński

"Zaćma" rozgrywa się na początku lat 60. XX wieku w Warszawie i Zakładzie dla Niewidomych w Laskach. Julia Brystygierowa nie jest już funkcjonariuszką bezpieki, zaczyna odczuwać ogromną potrzebę trudnego spotkania z prymasem Polski Stefanem Wyszyńskim (Marek Kalita), robi wszystko, żeby do audiencji doszło.


Marek Kalita i Maria Mamona. Fot. Jacek Drygała.

Julia Brystygierowa ma początki tytułowej zaćmy, nieustannie jest też prześladowana przez wspomnienia i sny związane z jej przeszłością.


Bartosz Porczyk. Fot. Jacek Drygała.

W filmie zobaczymy także Janusza Gajosa – w roli ociemniałego księdza, dawnej ofiary Brystygierowej, Małgorzatę Zajączkowską w roli zakonnicy oraz Bartosza Porczyka w roli więźnia z katowni Urzędu Bezpieczeństwa.


Małgorzata Zajączkowska, Janusz Gajos i Maria Mamona. Fot. Jacek Drygała.

"Przesłuchanie" a "Zaćma"

Najnowszy film Ryszarda Bugajskiego to niewątpliwie nawiązanie do jego słynnego „Przesłuchania” z 1982 roku z Krystyną Jandą w roli głównej.

"Zaćma" jest jednak zupełnie innym filmem. Bohaterka stoi po drugiej stronie barykady, przechodzi silną wewnętrzną przemianę, a rzecz rozgrywa się zasadniczo już po okresie stalinizmu.

Grający w obu filmach Janusz Gajos, stworzył ponownie wielką kreację aktorską księdza, która krańcowo odbiega od roli ubeka w "Przesłuchaniu".

Janusz Gajos. Fot. Jacek Drygała.

Niewątpliwym atutem filmu są zdjęcia autorstwa Arkadiusza Tomiaka oraz scenografia Andrzeja Halińskiego, który tuż przed rozpoczęciem pracy nad filmem tak go komentował: - Ryszard Bugajski zażyczył sobie dosyć mroczne, wręcz klaustrofobiczne wnętrza. W jednej sali zbudowaliśmy gospodę, w której Julia Brystygierowa zaczepiana przez dwóch milicjantów, nie chce ujawnić swojej prawdziwej tożsamości. Mówi, że jest pisarką i nazywa się Julia Prajs.


Krzysztof Ogłoza, Kazimierz Mazur i Maria Mamona. Fot. Jacek Drygała.

- W kolejnym pomieszczeniu - komentuje Andrzej Haliński - wybudowaliśmy kameralną, wręcz ascetyczną kaplicę klasztorną z krucyfiksem, w której główna bohaterka będzie się modlić i zmagać z własną przeszłością. Zaaranżowaliśmy też budynek na ul. Rakowieckiej w Warszawie, vis a vis dawnego MSW, na sierociniec w Laskach, gdzie ostatecznie, mimo naszych starań, nie powstaną żadne zdjęcia. Tamtejszy cmentarz odtworzymy na terenie kameralnego cmentarza w Tworkach. Będziemy też kręcić we wnętrzach kaplicy w kościele w Górze Kalwarii - mówił Andrzej Haliński.


Maria Mamona. Fot. Jacek Drygała.

"Zaćma" weźmie udział w Konkursie Głównym 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, który potrwa od 19 do 25 września. Film wejdzie na ekrany polskich kin 21 października 2016 roku. Dystrybutorem jest Kino Świat.


Bartosz Porczyk, Piotr Tołoczko i Maria Mamona. Fot. Jacek Drygała.

TS
Informacja własna / Kino Świat
Ostatnia aktualizacja:  20.07.2016
Zobacz również
fot. Jacek Drygała
Premiery nie dorównały starszym tytułom
Roman Polański zekranizuje "Prawdziwą historię"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll