PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Dobiegła końca 20. edycja Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa LATO Z MUZAMI w Nowogardzie. Przez 10 dni widzowie tego wydarzenia mogli wziąć udział w wielu działaniach artystycznych, z których film zdecydowanie wybijał się na pierwszy plan. Grand Prix w Konkursie Filmowa Młoda Polska zdobyła Joanna Satanowska za film „Czarnowidzka”. Cezary Pazura otrzymał nagrodę „Robi swoje!”, a widzowie obejrzeli na finał „Gorączkę złota” z premierową muzyką skomponowaną na 20-lecie „Lata z Muzami”.
Główne wydarzenia festiwalu miały miejsce w dniach 15-17 lipca 2016 roku, ale poprzedzały je liczne zdarzenia dodatkowe. Pierwsze w historii Kino na plaży w Nowogardzie cieszyło się sporym zainteresowaniem (szczególnie gdy nie padało), przez miasto przewinęła się znaczna grupa artystów, którzy animowali działania z młodzieżą na warsztatach ARTeria, w filmowych przedbiegach widzowie płakali na „Brooklynie”, cieszyli na „Baranach. Islandzkiej opowieści”, przyjmowali z zainteresowaniem "Baby Bump" i obejrzeli wiele innych wydarzeń.

Najważniejszym z nich w tych dniach był Konkurs Filmowa Młoda Polska, w którym jury pod przewodnictwem Marcina Bortkiewicza i ze wsparciem Moniki Kuczynieckiej, Małgorzaty Steciak i Mirki Szymaniak postanowiło przyznać Grand Prix filmowi "Czarnowidzka" w reżyserii Joanny Satanowskiej. W uzasadnieniu werdyktu napisano: „Za bezpretensjonalny i pełen ciepłej ironii obraz o tym, że każdy jest kowalem swojego losu”. Wyróżnienie specjalne otrzymał film „Powrót” w reżyserii Damiana Kocura, o którym jury napisało: „Za nowy wyrazisty głos w naszym kinie, mówiący o potrzebie zrozumienia błędów drugiego człowieka”. W zmaganiach konkursowych wzięły udział 22 filmy. Odbierając swoją pierwszą nagrodę za film "Czarnowidzka" Joanna Satanowska nie kryła radości. Na festiwalu mieliśmy okazję gościć także Gabrielę Muskałę, która zagrała w docenionej produkcji główną rolę. Aktorka na spotkaniu z publicznością po seansie z uznaniem wyrażała się o filmie, jego kształcie i talencie młodej reżyserki.


Krzysztof Spór wręcza nagrodę Joannie Satanowskiej, fot. Lato z Muzami.

W piątek 15 lipca rozpoczęła się zasadnicza część 20 edycji „Lata z Muzami”. Od tego dnia w Nowogardzie celebrowano obecność Marka Koterskiego, który otrzymał honorowy Laur Cisowy za wybitne dokonania reżyserskie. Reżyser sam poprowadził spotkanie z publicznością przed seansem "Wszyscy jesteśmy Chrystusami", który jest dla niego najważniejszym filmem w karierze. Widzowie poznali m.in. proces twórczy Marka Koterskiego i dowiedzieli się, że wciąż pracuje on nad kolejnym projektem. Na otwarcie festiwalu widzowie obejrzeli monodram Małgorzaty Bogdańskiej zatytułowany „Nie lubię pana, Panie Fellini” w reżyserii właśnie Marka Koterskiego i było to jedno z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji „Lata z Muzami”. Wielka w tym zasługa wybitnej aktorki, która wcieliła się w postać Giulietty Masiny, żony Federica Felliniego.

Do Nowogardu zawitali także: Małgorzata Zajączkowska z filmem "Noc Walpurgi" (w reżyserii obecnego na festiwalu Marcina Bortkiewicza), Gabriela Muskała z filmem "Moje córki krowy", Adam Woronowicz z „Czerwonym Pająkiem”. Każdy z tych seansów był znaczącym festiwalowym wydarzeniem, a spotkania artystów z licznie zgromadzoną publicznością pozwoliły bliżej przyjrzeć się sztuce aktorskiej i procesowi twórczemu na wielu jego etapach.

Nowogard wszystkich swoich gości przyjął bardzo gorąco, ale to Cezary Pazura przyciągnął największe tłumy na spotkanie i występ kabaretowy. Program humorystyczny przyjęty został entuzjastycznie, Pazura przez 1,5 godziny bawił widzów, dla których był to bardzo udany wieczór.

Podczas uroczystego zakończenia „Lata z Muzami” widzowie obejrzeli krótki film zrealizowany podczas festiwalu, obejrzeli „Czarnowidzkę”, a przede wszystkim obcowali z genialną „Gorączką złota” Charlesa Chaplina, z premierową muzyką autorstwa Tomasza Lewandowskiego i wykonaną przez artystę wraz z zespołem. Finałem festiwalu był występ artystyczny przygotowany przez instruktorów i młodych ludzi podczas trwających 10 dni warsztatów ARTeria. Widowisko cieszyło się ogromnym powodzeniem, brawom nie było końca.

„Lato z Muzami” to spotkania z artystami różnych dziedzin sztuki. Wśród malarzy organizatorzy gościli m.in. Floriana Kohuta i Małgorzatę Bucę. Muzycznie publiczność porywali Małgorzata Ostrowska i zespół Cuba De Zoo. W trakcie festiwalu trwały warsztaty dla dzieci, które wraz z Moniką Kuczyniecką i Ligą Superbohaterów budowały rakietę. Jej imponujących rozmiarów kształt idealnie wpisał się w przestrzeń Nowogardzkiego Domu Kultury. Młodzi widzowie byli zresztą najliczniejszą grupą odbiorców festiwalu, a przygotowywane codzienne dla nich seanse budziły gigantyczne zainteresowanie.

Kolejna edycja - 21. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa LATO Z MUZAMI w Nowogardzie odbędzie się w dniach 14-16 lipca 2017 roku.

Organizatorami 20. LATA Z MUZAMI są: Nowogardzki Dom Kultury oraz Burmistrz Nowogardu Robert Czapla. Sponsorzy wydarzenia to: Bono Fur Farm Spółka Cywilna, Ośrodek Wczasowy Familijni, Pizzeria Neptun, Bank Spółdzielczy oddział Nowogard, Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe Jastar, Firma Usługowo Handlowa Adam Fedeńczak, Drogeria Jasmin, Hurtownia Chemii Budowlanej i Gospodarczej Demgrad II, Firma Usługowa JF, Przedsiębiorstwo Inżynieryjno-Budowlane Pro-Bud, Firma Usługowo-Handlowa Bartek-Domet, Bank PeKaO S.A. oddział Nowogard, Warta S.A., Szkoła Tańca Flesz, Restauracja Kamena, Hurtownia Artykułów Biurowych Pier, Hotel Przystań, Fabryka Okien i Drzwi Okno, Hurtownia Budowlano-Chemiczna Bogito. Patroni medialni festiwalu to: TVP 3 Szczecin, Miesięcznik Kino, Gazeta Wyborcza, Dziennik Nowogardzki, Infoludek.pl, Wiadomości Samorządowe, Radio Enka.fm, wnowogardzie.pl, Gazeta Łobeska.

Szczegółowe informacje o festiwalu znajdują się na stronie:
www.ndk.pl


AK
Lato z Muzami
Ostatnia aktualizacja:  18.07.2016
Zobacz również
fot. Lato z Muzami
Pojawił się zwiastun filmu "Nowy Świat"
Kamil Kula w polsko-włoskim dramacie psychologicznym
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll