PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W sieci pojawił się zwiastun filmu "Nowy Świat" w reżyserii trojga debiutantów: Elżbiety Benkowskiej, Michała Wawrzeckiego i Łukasza Ostalskiego. Film jest także debiutem firmy Akson Dystrybucja. "Nowy Świat" trafi do kin 12 sierpnia 2016 roku.
"Nowy świat" to trzy poruszające historie trójki młodych ludzi, którzy próbują odnaleźć swoje miejsce w lepszym świecie… w Polsce.Żanna wraz z dzieckiem uciekła z ogarniętej chaosem Białorusi, zostawiając męża – znanego opozycjonistę.

Azzam pracował dla polskiej armii w Afganistanie jako tłumacz, przez co został uznany za zdrajcę. Teraz próbuje poradzić sobie z wojenną traumą.

Odrzucona przez rodzinę Wiera wyjechała z Ukrainy, by rozpocząć nowe życie, gdy niespodziewanie to stare upomniało się o swoje prawa.


Fotos z filmu "Nowy Świat. Fot. Paweł Wyszomirski/Akson Dystrybucja.

"Nowy świat" wzrusza szczerością i prawdziwymi emocjami, pokazując ludzi, którzy nas na co dzień otaczają, a których nie dostrzegamy. W podróży ku lepszemu, w ucieczce przed traumami, oglądamy losy tych, dla których Polska stała się tytułowym „nowym światem”.
 
„Nowy Świat” – to trzy nowele i dziesięć debiutów

Do współpracy z debiutującymi scenarzystami zostali zaproszeni trzej debiutujący reżyserzy, a następnie trzej młodzi debiutujący operatorzy. – Zaryzykowaliśmy i daliśmy szansę wypowiedzi na ważny temat młodym ludziom. Swego czasu zrobiliśmy to już przy "Odzie do radości" w reżyserii Jana Komasy, Ani Kazejak i Maćka Migasa – zdradza debiutujący producent filmu Jan Kwieciński.

- Wszystkim nam zależało, żeby te trzy historie składały się w jedną całość – opowiada reżyser środkowej części „Azzam” – Michał Wawrzecki – konsultowaliśmy swoje pomysły scenariuszowe, aby te historie o poszukiwaniu tożsamości były spójne i tworzyły jedną całość, jeden film” – puentuje jeden z debiutujących reżyserów.


Fotos z filmu "Nowy Świat. Fot. Paweł Wyszomirski/Akson Dystrybucja.

Dla ekipy największym wyzwaniem było skompletowanie obsady

W każdej części główne role przypadły aktorom zagranicznym. Bohaterką części reżyserowanej przez Elżbietę Benkowską jest Białorusinka Żanna, która związana jest z aktywnym opozycjonistą. - Ponieważ zależało mi na jak największej wiarygodności, zaczęliśmy szukać aktorki na Białorusi – opowiada Benkowska – Jednak agencje aktorskie i same aktorki na Białorusi, odmówiły współpracy z nami, z powodów politycznych. I tak znaleźliśmy się w Moskwie, gdzie poznałam Olgę Aksyonovą, na castingu okazała się najlepsza.


Fotos z filmu "Nowy Świat. Fot. Paweł Wyszomirski/Akson Dystrybucja.

Wydaje się, że najtrudniejsze zadanie stanęło przed Łukaszem Ostalskim,  którego historia bazuje na ukazywaniu ekstremalnych stanów. Oprócz wątku imigranckiego, bardzo kluczowy jest motyw transseksualizmu. Znaleziono aktora, który miał zagrać transseksualistkę, ale wszystko się zmieniło, gdy pojawiła się Karina – opowiada Ostalski: - Tuż przed zdjęciami, znaleźliśmy Karinę, która urodziła się chłopakiem. Przechodzi transformację i znajduje się dokładnie w tym samym momencie co nasza bohaterka.

- Gdy zaproponowano mi rolę Wiery, z początku przestraszyłam się i nie chciałam jej zagrać – zwierza się Karina Minaeva – Jednak po dłuższym zastanowieniu pomyślałam, że warto opowiedzieć historię, która może być uskrzydlająca  i podnosząca na duchu”. 

 
Fotos z filmu "Nowy Świat. Fot. Paweł Wyszomirski/Akson Dystrybucja.

Producent Jan Kwieciński podkreśla istotę trzech historii, które zespoliły się w jeden film -  To, co było ważne w "Odzie do radości", i to co jest ważne w „Nowym Świecie” to są podobne tematy. Społeczny wydźwięk tego kina jest filarem obu tych filmów. Cieszę się, że zrobiliśmy taki film, który pokazuje ludzką twarz ważnych i aktualnych problemów.

Film do kin wprowadza nowy polski dystrybutor Akson Dystrybucja.

"Nowy Świat" pojawi się na ekranach kin 12 sierpnia 2016 roku.

TS
Akson Dystrybucja
Ostatnia aktualizacja:  20.07.2016
Zobacz również
fot. Paweł Wyszomirski/Akson Dystrybucja
Seria plakatów do "Ostatniej Rodziny"
Koterski, Pazura, „Czarnowidzka” i Chaplin. 20 „Lato z Muzami” dobiegło końca
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll