PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Światowa premiera "Ostatniej Rodziny" w reż. Jana P. Matuszyńskiego odbędzie się 5 sierpnia 2016 roku na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno. Film o rodzinie Beksińskich weźmie również udział w Konkursie Głównym Festiwalu.
"Ostatnia Rodzina" weźmie udział w Konkursie Głównym prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w szwajcarskim Locarno, którego 69. edycja odbędzie się w dniach 3-13 sierpnia 2016 roku. Nagrodą Główną jest statuetka Złotego Lamparta. Festiwalowy pokaz filmu będzie jednocześnie jego światową premierą.

Festiwal w Locarno to obok Berlina, Wenecji i Cannes najbardziej prestiżowy europejski festiwal filmowy. Podobnie jak przyznający Złotą Palmę canneński festiwal, jego pierwsza edycja odbyła się w 1946 roku. Polskie produkcje bardzo rzadko zostają zakwalifikowane do konkursu w Locarno. Ostatnio udało się to Małgorzacie Szumowskiej i jej nagrodzonemu Srebrnym Lampartem obrazowi „33 sceny z życia” w 2008 roku. Andrzej Żuławski w 2015 roku otrzymał w Locarno nagrodę za reżyserię jego ostatniego filmu "Kosmos" (koprodukcja francusko-portugalska).

Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna i Andrzej Seweryn w filmie "Ostatnia Rodzina". Fot. Hubert Komerski/Arurum Film.

"Ostatnia Rodzina" to od dawna oczekiwany debiut fabularny Jana P. Matuszyńskiego. Film opowiada historię rodziny słynnego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego. W rolę Zdzisława wcielił się Andrzej Seweryn. Dawid Ogrodnik, który znany jest polskim widzom z takich kinowych transformacji jak w „Jesteś Bogiem”, „Disco Polo” czy pamiętnym „Chce się żyć” zagrał postać Tomka Beksińskiego, syna Zdzisława – dziennikarza muzycznego, prezentera radiowego i tłumacza filmowego. W roli Zofii, żony malarza, wystąpiła Aleksandra Konieczna. W filmie zobaczymy również: Andrzeja Chyrę,  Magdalenę Boczarską, Jarosława Gajewskiego i Adama Szyszkowskiego. 
 
"Ostatnia Rodzina" wejdzie na ekrany polskich kin 30 września.

Tydzień Krytyki Filmowej - dwa polskie filmy

W konkursowej sekcji Festiwalu w Locarno - Tydzień Krytyki Filmowej (La Semaine de la Critique), pośród siedmiu produkcji z całego świata, znajdą się również dwa polskie filmy dokumentalne: "Mnich z morza" w reż. Rafała Skalskiego oraz "Komunia" w reż. Anny Zameckiej.

Polskie produkcje dwukrotnie z rzędu wygrywał sekcję Tydzień Krytyki Filmowej. W 2014 roku najlepszym filmem sekcji ogłoszono dokument muzyczny o kompozytorze Eugeniuszu Rudniku "15 stron świata" w reż. Zuzanny Solakiewicz. W roku 2015 sekcję wygrali "Bracia" w reż. Wojciecha Staronia.


TS
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  13.07.2016
Zobacz również
fot. Arurum Film
"Iluzja 2" zawładnęła kinami
[wideo] Nowy zwiastun "Wołynia"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll