PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W Warszawie, od czwartku 7 lipca 2016 roku, w letnim kinie Narodowego Instytutu Audiowizualnego aż do końca wakacji prezentowane będą filmy dokumentalne, które pokazują, dlaczego muzycy nie potrafią i nie chcą wyrzec się wolności. Cykl „NInA Na Oko” otworzy „Beats of Freedom – Zew wolności” Leszka Gnoińskiego i Wojciecha Słoty, prezentujący historię muzyki rockowej w Polsce od słynnego występu Rollings Stones w Sali Kongresowej aż do upadku komunizmu. Wstęp wolny.
Muzyka zawsze towarzyszyła społecznym zrywom i ruchom antysystemowym, pozwalała zachować odrębność i poczucie swobody nawet w epoce autorytaryzmu. W ramach cyklu „NInA Na Oko”, który 7 lipca rozpocznie się w letnim kinie NInA na warszawskim Służewie, aż do końca wakacji będzie można zobaczyć cztery dokumenty, które pokazują, dlaczego muzycy nie potrafią i nie chcą wyrzec się wolności:    
 
„Beats of Freedom – Zew wolności”
reż. Leszek Gnoiński, Wojciech Słota, 2010, 78 min.
7 lipca 2016, godz. 21:30.

Historia muzyki rockowej w Polsce począwszy od słynnego koncertu The Rolling Stones w Sali Kongresowej aż do upadku komunizmu. W filmie zamieszczono wywiady, unikalne nagrania oraz niepublikowane wcześniej materiały archiwalne.
 
Dokument pokazuje funkcjonowanie polskiej sceny muzycznej w czasach, gdy polityczny reżim kontrolował życie Polaków. Narratorem dokumentu jest brytyjski dziennikarz Chris Salewicz, który przyjeżdża nad Wisłę i spotyka kolejnych muzyków, dziennikarzy i promotorów. Jego rozmówcami są Tomasz Lipiński (m.in. Brygada Kryzys, Tilt), fotograf Mirosław Ryszard Makowski oraz dziennikarz i menadżer Piotr Nagłowski. „Beats of Freedom – Zew wolności” to także niepublikowane wcześniej nagrania, materiały archiwalne oraz wywiady z tuzami polskiego rocka: Kazikiem Staszewskim, Wojciechem Waglewskim, Korą Jackowską, Muńkiem Staszczykiem i innymi. Muzyczna podróż w czasie ma także wymiar polityczny. W swoich wspomnieniach autorzy opowiadają o występowaniu przeciwko opresyjnemu systemowi i próbach tworzenia, tak bardzo wówczas potrzebnych, enklaw wolności.
  
„Pussy Riot: Modlitwa punka”
reż. Maxim Pozdorovkin, Mike Lerner, 2013, 89 min.
21 lipca 2016, godz. 21:30.
 
Dokument opowiada historię trzech dziewczyn, które uzbrojone w muzykę wystąpiły przeciwko opresyjnemu systemowi. „Naszym celem jako artystek jest zmienić ludzkość” – mówią zamaskowane członkinie Pussy Riot, rosyjskiej grupy działającej na styku punk-rocka i konceptualizmu. Dokument Maxima Pozdorovkina i Mike’a Lernera pokazuje, jak wielką cenę przyszło im za to zapłacić.
 
Główną osią filmu jest proces, podczas którego Marija Alochina, Jekatierina Samucewicz oraz Nadieżda Tołokonnikowa zostają oskarżone o obrazę uczuć religijnych podyktowaną nienawiścią wobec prawosławia. Obserwujemy kolejne rozprawy, słuchamy wypowiedzi prawników, aresztowanych oraz ich rodzin. Dokument udowadnia, że punkowcy wciąż mają o co walczyć. I że nie jest to walka łatwa.


„Pussy Riot: Modlitwa punka”. Fot. mat. dystrybutora.
 
„Fonko”
reż. Daniel Jadama, Lars Lovén, Göran Hugo Olsson, 2016, 88 min.
04 sierpnia  2016, godz. 21:30.
 
„Fonko” to opowieść o tym, jak muzyka pomaga w budowaniu post-kolonialnej tożsamości Afryki. Podczas podróży przez Dakar, Akrę, Lagos czy Johannesburg obserwujemy różne oblicza kontynentu.

Z jednej strony silne nawiązania do plemiennych tradycji, z drugiej szybko rozwijające się miasta i nowoczesność objawiająca się także nowymi trendami w sztuce. Fonko ukazuje rolę, jaką ma do odegrania muzyka w dokonywaniu się społecznych i politycznych przemian w Afryce. Tłumaczy, dlaczego azonto czy kuduro nie tracą nic na swojej popularności w Ghanie czy Angoli.
 
Podczas dźwiękowej wędrówki po kontynencie współczesnych muzyków, DJ-ów czy krytyków towarzyszy nam również głos Fela Kutiego – jednego z najważniejszych artystów w historii Afryki. 
 
„Raving Iran”
reż. Susanne Regina Meures, 2016, 84 min.
22 sierpnia  2016, godz. 21:30.
 
„Raving Iran” to rozwijająca się niczym dobry kryminał historia zamieszkujących Teheran didżejów, którzy starają się realizować pasję, ryzykując więzieniem. Ceniony polski producent, Wojciech Kucharczyk, upomniał kiedyś publiczność słowami: „do techno się, kurde, nie siedzi”. W Teheranie z kolei za techno się siedzi. Arash i Anoosh starają się ominąć restrykcyjne prawo, schodząc do podziemia. Aby potańczyć w rytm swojej ulubionej muzyki młodzi Irańczycy przemierzają setki kilometrów, by urządzać nielegalne imprezy na bezkresnej pustyni. Życie dwóch przyjaciół zmienia się, gdy dostają zaproszenie na festiwal muzyki klubowej w Szwajcarii. Zagranie na prestiżowej imprezie może okazać się punktem zwrotnym w ich karierze. Sęk w tym, że najpierw trzeba się tam dostać.
 
Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA)
ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa
Stacja metro Służew

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny

Pokazy odbędą się w kinie plenerowym na dziedzińcu NInA, a przy niesprzyjającej pogodzie w sali audiowizualnej. Należy zabrać dokument ze zdjęciem - będzie niezbędny do wypożyczenia słuchawek. 

TS
Narodowy Instytut Audiowizualny
Ostatnia aktualizacja:  6.07.2016
Zobacz również
fot. NInA
Zimowa sesja Funduszu Eurimages w Polsce
Rotacje na czele
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll