PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Reżyserka nagradzanego „Mów mi Marianna” pracuje nad scenariuszem filmu o Violetcie Villas, znanej piosenkarce, osobowości scenicznej i medialnej.
- Violetta Villas zawsze mnie fascynowała jako artystka i osoba. Pełna sprzeczności była zjawiskiem trudnym do określenia, czy nazwania. Prostolinijna, naiwna, zmysłowa, spontaniczna, delikatna, wrażliwa, nieprzystosowana, utalentowana, gwiazda – mówi o Villas Karolina Bielawska.

Obecnie wraz z rodziną Violetty Villas Bielawska pracuje nad scenariuszem. Reżyserka zapowiada, że nie będzie to film biograficzny. - Film będzie opowiadał o początkach kariery i o tym jak niemożliwe staje się możliwe – dodaje. Będzie to „opowieść o wolności i cenie jaką przychodzi za nią zapłacić”.

Violetta Villas była jedną z największych gwiazd wokalnych w Polsce. Śpiewała zarówno muzykę rozrywkową, kolędy i pieśni religijne, jak i kompozycje klasyczne, arie operowe i operetkowe. Miała również kontakt  z polskim filmem. Jako piosenkarka w tawernie pojawiła się u Andrzeja Kondratiuka, w telewizyjnej  adaptacji cyklu opowiadań Jerzego Szaniawskiego "Klub Profesora Tutki" (1966). W "Dzięciole" (1970) Jerzego Gruzy śpiewa "Oczy czarne", gra tam również postać mecenasowej Tylskiej. W filmie "Wojaczek" (1999) Lecha Majewskiego wykonuje "Allo Allo" i "Kiedy Allach szedł". Jeden z najbardziej znanych utworów piosenkarki - "Do Ciebie mamo" pojawia się w filmie "Belissima" Artura Urbańskiego (2000). Inny ogromny przebój - "Dla Ciebie miły" towarzyszy obrazowi "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauze (2004). Violetta Villas zmarła 5 grudnia 2011 roku w wieku 73 lat, w Lewinie Kłodzkim.


Karolina Bielawska, fot. Rafał Masłow.

Karolina Bielawska:
Absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Autorka etiud fabularnych oraz filmów dokumentalnych, które były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach w Polsce i na świecie. Jej ostatni film – pełnometrażowy dokument "Mów mi Marianna" – zwyciężył m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym (Grand Prix Złoty Róg, Nagroda im. Macieja Szumowskiego, Nagroda Publiczności, Nagroda dla producenta), Festiwalu Filmowym w Locarno (Nagroda Zonta Club), Festiwalu Filmowym Message to Man w St. Petersburgu (Grand Prix Złoty Centaur, Nagroda Dziennikarzy) oraz na Festiwalu Filmowym Queer Lisboa (nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego). Była też nominowana do Paszportów Polityki 2015.  Od 15 czerwca 2016 roku wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Albert Kiciński
Informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  5.07.2016
Zobacz również
fot. Studio Filmowe Tor
"Żużel" Doroty Kędzierzawskiej z dofinansowaniem
Kolejna edycja "Gdyni na horyzoncie"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll