PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
O nagrody w Konkursie Głównym 45. Lubuskiego Lata Filmowego ubiegało się 16 filmów z: Polski, Czech, Słowacji, Niemiec i Węgier. Jury postanowiło przyznać Złote Grono filmowi "Ja, Olga Hepnarova" w reż. Petra Kazdy i Tomasa Weinreba doceniając "uniwersalną, poruszającą opowieść o bezradności jednostki wobec opresyjnej rzeczywistości". W konkursie dokumentów zwyciężył "Tak daleko, tak blisko" w reż. Jaro Vojteka. Najlepszym filmem krótkometrażowym okazała się "Lila" w reż. Dominiki Łapki - film wyprodukowany w Studiu Munka.
Poniżej wszystkie nagrody przyznane na festiwalu:

Konkurs Główny
 
Jury pod przewodnictwem Andrzeja Seweryna, w składzie: Jan Jakub Kolski, Janusz Zaorski, Jerzy Armata i Piotr Kotowski przyznało Złote Grono filmowi "Ja, Olga Hepnarova" w reżyserii Tomasa Weinreba i Petra Kazdy za "uniwersalną, poruszającą opowieść o bezradności jednostki wobec opresyjnej rzeczywistości".

Srebrne Grono otrzymał film "Intruz" w reżyserii Magnusa von Horna za "dyscyplinę artystyczną i znalezienie właściwej i twórczej równowagi miedzy formą a opowiedzianą historią".

Brązowe Grono przynano filmowi "Moje córki krowy" w reżyserii Kingi Dębskiej za "znalezienie właściwego tonu dla przejmującej opowieści o wszystkim co najważniejsze".

Nagroda Organizatorów im. Juliusza Burskiego powędrowała do twórcy filmu "Czyściciel" Petera Babjaka za "oryginalność formy, minimalizm artystyczny owocujący przejmującym opisem rzeczywistości".

Konkurs Filmów Dokumentalnych
 
Laureatów Konkursu filmów dokumentalnych wyłoniło Jury, którego przewodniczącą była dr hab. Jadwiga Hučková, adiunkt w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego; dr Tomáš Hučko, słowacki reżyser, dokumentalista, wykładowca akademicki oraz Gediminas Jankauskas, litewski dziennikarz, filmoznawca, krytyk filmowy, wykładowca historii kina na Uniwersytecie Wileńskim.


Kadr z filmu "Tak daleko, tak blisko" w reż. Jaro Vojteka. Fot. mat. prasowe.

Złote Grono: "Tak daleko, tak blisko" w reżyserii Jaro Vojteka za "pełne wrażliwości otwarcie drzwi do świata autystów i ukazanie, że zrozumienie wszelkiej inności zaczyna się w rodzinie".

Srebrne Grono: "Wariacja na wiolonczelę solo" w reżyserii Aleksandry Rek za "wysoką kulturę filmowego obrazu w dokumencie ukazującym, że miłość do muzyki pomaga wygrać trudną walkę o życie".

Brązowe Grono: "Niebezpieczny świat Doktora Dolečka" w reżyserii Kristýny Bartošovej za "podjęcie ryzyka, zawsze aktualnej, filmowej wiwisekcji fanatyzmu, z którego wzięły początek współczesne tragiczne konflikty".

Konkurs Krótkich Filmów Fabularnych:
 
W Jury Konkurs krótkich filmów fabularnych zasiadali: filmoznawca Wanda Mirowska (przewodnicząca), kulturoznawca i były wicedyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Radca Generalny Departamentu Zagranicznego Ministerstwa Edukacji i Kultury Republiki Węgierskiej István Krasztel oraz artysta plastyk Tomasz Broda, autor jubileuszowego plakatu LLF.


Kadr z filmu "Lila" w reż. Dominiki Łapki. Fot. Studio Munka/SFP.

Złote Grono: "Lila" w reżyserii Dominiki Łapki.

Srebrne Grono: "Zaburzenie" w reżyserii Juliana Tałandziewicza.

Brązowe Grono: "Matka" w reżyserii Piotra P. Gołębiowskiego.

Wyróżnienia: "This Must Be the Ritual" w reżyserii Robina Lipo i "Kroki" w reżyserii Karoliny Zaleszczuk.
TS
Lubuskie Lato Filmowe
Ostatnia aktualizacja:  4.07.2016
Zobacz również
fot. Bontonfilm
Oscar w Radomiu
"Sienkiewicz sfilmowany" w Muzeum Kinematografii w Łodzi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll