PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Galeria Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu zapraszają na wystawę Grażyny Banaszkiewicz poświęconą znanym osobistościom sztuki.
Wystawa zrodziła się z pomysłu Doroty Strzeleckiej, prowadzącej Galerię Miejską w Mosinie, gdzie prezentacja miała swoją premierę. Zdjęcia Grażyny Banaszkiewicz z cyklu "Ludzie Sztuki" nie były realizowane sesyjnie, ale w trakcie różnych artystycznych wydarzeń - towarzyskich albo przypadkowych spotkań, tak w kraju, jak i zagranicą. Niemniej niosą  w sobie charakterystyczny rys poszczególnych postaci - są ich portretami. Wystawie będzie towarzyszyć film dokumentalny opowiadający o ludziach sztuki wywodzących się z legendarnego międzynarodowego, interdyscyplinarnego ruchu artystycznego FLUXUS - "Szaleńcy na wolności".


- Dorota namówiła mnie do przejrzenia zdjęć – mówi autorka zdjęć Grażyna Banaszkiewicz. - i zastanowienia się nad obudowaniem projekcji filmowej portretami tych, których dane mi było spotkać głównie na drodze zawodowej, z którymi też często się zaprzyjaźniałam. Rzeczywiście – nie byłam świadoma tego, że posiadam spore archiwum wizerunków wybitnych twórców, że kilkakrotnie moje ich zdjęcia, były ostatnimi fotografiami np. Romana Opałki, czy prof. Andrzeja Kurzawskiego… Sporym problemem była różnorodna, nie do pogodzenia ze sobą w formie wystawy, kolorystyka tych zdjęć. Dobrym tropem okazało się przejście do fotografii czarno-białej, z pozostawieniem jednego tylko barwnego sygnału, niekiedy dookreślającego daną osobę.


Na kolejną odsłonę zapraszamy do Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu 7 lipca 2016 roku. Wystawa powstała dzięki pomocy Fundacji Rozwoju Miasta Poznania i Studia FOTOMA.


 

Rzeźbiarz David Černý rzeźbiarz, fot. Grażyna Banaszkiewicz.


O autorce:
Grażyna Banaszkiewicz (1953) - reżyser telewizyjnych filmów dokumentalnych i programów poetyckich, poetka, dziennikarka, fotograf, specjalistka Public Relations. Publikowała autorskie rozmowy z ludźmi kultury, sztuki i nauki w magazynie ilustrowanym „Tydzień”. Współtworzyła tygodnik „Wprost”. W latach 1979-2011 związana z TVP S.A.


Śledzi artystyczne wydarzenia w kraju i za granicą (dla magazynu „SZTUKA.pl” – od wielu lat koresponduje z Biennale Sztuki i Biennale Architektury w Wenecji). Współpracuje z portalami: www.europartner.com.pl,

www.naturalnie.com.pl

www.artimperium.pl,

www.artystycznestrony.pl

i www.polskacanada.com.


Prowadzi działalność społeczną (m.in. Fundacja ”Światełko w tunelu” i Tennis Art Cup).  Jest autorką tomików poetyckich: „Poszukiwanie”, „Mężczyźni od których umieramy”, „Własne-cudze życie”, „Wyznania”, „Świat bez pomysłu”; autorką cykli fotograficznych „Prosto w słońce”, „IZRAEL Foto-Ticket”, „Kronika z Gołębnika”, „Historii przekreślić nie można. Wielokulturowy Sołacz”, „Ludzie Sztuki” , a także realizatorem kilkudziesięciu obrazów dokumentalnych o wybitnych twórcach polskiej kultury i nauki, by wspomnieć tylko filmy: oKazimierze Iłłakowiczównie, Stanisławie Grochowiaku, Halinie Poświatowskiej, ks. Janie Twardowskim, Krzysztofie Zanussim, Krzysztofie Kieślowskim, Edwardzie Dwurniku, Ryszardzie Krynickim, prof. Władysławie Orliczu i prof. Januszu Ziółkowskim. Zrealizowała również filmy „The Meeting: FLUXUS” i „Szaleńcy na wolności” o międzynarodowej grupie artystycznej FLUXUS, która zrewolucjonizowała światową sztukę.

AK
Galeria Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej
Ostatnia aktualizacja:  4.07.2016
Zobacz również
"Sienkiewicz sfilmowany" w Muzeum Kinematografii w Łodzi
Był sobie raz…
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll