PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  30.06.2016
29 czerwca 2016 r. w warszawskim Kościele pw. św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła przy pl. Teatralnym, a następnie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach pożegnaliśmy jednego z najbardziej oryginalnych twórców polskiego kina.
- Żegnamy dziś Andrzeja Kondratiuka, wybitnego artystę, jednego z najbardziej oryginalnych twórców polskiego kina, wspaniałego człowieka, naszego kolegę i przyjaciela, autora filmów takich jak „Gwiezdny pył”, „Cztery pory roku”, „Wrzeciono czasu”, „Słoneczny zegar”, kultowej „Hydrozagadki” czy niezapomnianych „Wniebowziętych” i „Jak to się robi” – tytułów, które stworzyły legendę duetu aktorskiego Himilsbach – Maklakiewicz - wspominała podczas mszy pogrzebowej Karolina Bielawska, wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. - Panie Andrzeju, dziękujemy za filmy, w których groteskowe widzenie świata zmaga się zawsze z nieuchronnym przemijaniem, ucząc nas smakowania i kontemplowania życia. Żegnamy. Bez Pana Gzów nie będzie już taki sam - przyznała Bielawska.

Karolina Bielawska, wiceprezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Fot.Krzysztof Durmaj/ArtZoom/SFP

- Andrzej unikał zamkniętych przestrzeni. Stąd pewnie to Gzowo, gdzie mieszkał z żoną Igą i tworzył filozoficzne, refleksyjne i ciepłe filmy. Osobne, z kondratiukowym charakterem pisma, niepodrabialnym przez nikogo. Groteska, liryzm, żart, kosmos. Była i jest w jego filmach przewrotność i absurdalność. (...) Jest donkichoteria i romantyzm - opowiadał, koncelebrujący całą mszę, ks. Andrzej Luter.
Andrzej Kondratiuk zmarł 22 czerwca 2016 roku po długiej i ciężkiej chorobie. Był jednym z najwybitniejszych reprezentantów kina autorskiego w Polsce. W ciągu blisko pół wieku pracy artystycznej zrealizował kilkadziesiąt dzieł filmowych. Stworzył przy tym własny, niepowtarzalny styl, w jakim je tworzył. Był nie tylko reżyserem, ale także scenarzystą i autorem zdjęć. Bywał też scenografem, aktorem i producentem. - Posiadał rzadką umiejętność twórczego przemieszania realizmu z baśniowym kreacjonizmem - podkreślała Wanda Zwinogrodzka, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. W ostatniej drodze życia Andrzeja Kondratiuka żegnała najbliższa rodzina i przyjaciele. Wśród nich wielu artystów i twórców filmowych, m.in. Ewa Błaszczyk, Zbigniew Buczkowski, Zofia Czerwińska, Maja Komorowska, Emilia Krakowska, Krzysztof Materna, Włodzimierz Niderhaus, Daniel Olbrychski, Jerzy Rutowicz.

Iga Cembrzyńska i Janusz Kondratiuk na pogrzebie Andrzeja Kondratiuka. Fot. Krzysztof Durmaj/ArtZoom/SFP.

Za wybitne  zasługi w pracy artystycznej i twórczej Prezydent RP Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Andrzeja Kondratiuka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Fot.Krzysztof Durmaj/ArtZoom/SFP.


Marcin Zawiśliński/MK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  30.06.2016
Zobacz również
fot. Krzysztof Durmaj/ArtZoom/SFP
Marcel Łoziński: Żeby coś dostać, trzeba najpierw dać
"Dzień babci" wygrywa w Durbanie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll