PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pokaz "Czerwonego" i "Podwójnego życia Weroniki", spotkanie z przyjaciółmi Krzysztofa Kieślowskiego oraz wernisaż wystawy zdjęć poświęconych reżyserowi odbędą się 29 czerwca 2016 roku w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w Warszawie. Wstęp na wydarzenia jest wolny.
Gdyby Krzysztof Kieślowski żył, 27 czerwca 2016 roku skończyłby 75 lat. Podczas wieczoru poświęconemu reżyserowi, który przygotował Narodowy Instytut Audiowizualny, 29 czerwca w środę przypomniane zostaną dwa jego filmy "Czerwony" i "Podwójne życia Weroniki". Odbędzie się także  spotkanie z jego przyjaciółmi i współpracownikami m.in. Bogusławem Lindą, Krzysztofem Piesiewiczem i Zbigniewem Zamachowskim, a także otwarta zostanie wystawa fotografii "Błysk w oku" z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

Wydarzenia odbędą się w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie, ul. Wałbrzyska 3/5, w sali Ziemia Obiecana (pierwsze piętro).

Plan wieczoru wygląda następująco:

"Czerwony" o godz. 18:00

Ostatni film w karierze Krzysztofa Kieślowskiego po ponad 20 latach od premiery zyskuje na nowo aktualność. Podejmuje temat przypadku, przeznaczenia i woli indywidualnego człowieka w etycznej relacji ze światem. Plan osobistej introspekcji przenika się tu z kontekstem społecznym – odpowiedzialności za zbiorowość, powiązania losu z wydarzeniami, na które nie mamy wpływu. W głównych rolach wystąpili Irene Jacob oraz Jean-Louisem Trintignant. Film otrzymał trzy nominacje do Oskara – za scenariusz, reżyserię i zdjęcia. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z przyjaciółmi i współpracownikami reżysera o tym jak temat trylogii „Trzy kolory” rozumiemy dziś.  Czy możliwe utrzymanie triady wartości „wolność, równość, braterstwo” w rzeczywistości współczesnej Europy?
 
Spotkanie z przyjaciółmi i współpracownikami reżysera o godz. 20:00

Rozmowa o tym jak temat trylogii „Trzy kolory” rozumiemy dziś.  Czy możliwe utrzymanie triady wartości „miłość, równość, braterstwo” w rzeczywistości współczesnej Europy? Wśród zaproszonych gości: Krzysztof Piesiewicz, Bogusław Linda, Jacek Petrycki, Irena Strzałkowska, Krzysztof Zanussi, Dorota Paciarelli i Zbigniew Zamachowski.


Bogusław Linda w filmie "Przypadek" w reż. Krzysztofa Kieślowskiego. Fot. SF "Tor".
 
Wernisaż wystawy zdjęć o godz. 21:15

"Błysk w oku" to tytuł wystawy zdjęć z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Sam reżyser zauważał: - Bardzo lubię ten moment kiedy coś się w kimś otwiera i widać to w oczach.

Krzysztof Kieślowski wspominając współpracę z Jean-Louisem Trintignantem, odtwórcą roli sędziego w „Czerwonym”, stwierdza, że na planie mówił on niewiele, ale był silnie obecny, emanował z niego wewnętrzny blask. Aktor czasem błyszczy. Błyszczy też obraz w kamerze. W filmach Kieślowskiego błyszczy człowiek, jego wnętrze. Wystawa zdjęć z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, będzie wyborem fotosów z planu, migawek z życia prywatnego i zawodowego. Chcemy wychwycić momenty „blasku” – pokazujące Kieślowskiego jako człowieka wśród innych ludzi – znajomych, współpracowników, w skupieniu, zadumie, zmęczeniu. Wystawa potrwa do 12 września 2016 roku.

"Podwójne życie Weroniki" o 21:30

Pokaz pierwszego filmu Krzysztofa Kieślowskiego zrealizowanego poza granicami Polski. Historia dwóch młodych kobiet, które łączą obiektywne fakty – podobny wygląd, życiorysy, zainteresowania i data urodzenia – ale także subiektywne, metafizyczne więzy. Bohaterki dzieli geografia i kontekst społeczno-polityczny. Jak powiązane są ich losy? Czym jest tajemnica istnienia i porozumienia dusz? Film wyprodukowany w 1991 roku, według krytyków, otworzył nowy rozdział w twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Na Festiwalu Filmowym w Cannes film został uhonorowany potrójnie: nagrodą dla Irène Jacob za najlepszą rolę kobiecą, nagrodą FIPRESCI Prize dla Krzysztofa Kieślowskiego oraz nagrodą Jury Ekumenicznego.


Kadr z filmu "Podwójne życie Weroniki" w reż. Krzysztofa Kieślowskiego. Fot. SF "Tor".

Przy sprzyjającej pogodzie pokaz "Podwójnego życia Weroniki" odbędzie się w kinie plenerowym. Do wypożyczenia słuchawek niezbędny będzie dokument ze zdjęciem.
TS
Narodowy Instytut Audiowizualny
Ostatnia aktualizacja:  28.06.2016
Zobacz również
fot. NInA
"Moje córki krowy" na VoD
Zgłoś film na Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll