PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Wizyty, warsztaty, spotkania. W maju 2016 roku studenci i młodzi absolwenci szkół filmowych z Polski gościli w szkołach i instytucjach filmowych w Los Angeles. Od 19 do 26 czerwca z rewizytą do Warszawy i Koszalina na Festiwal „Młodzi i Film” przyjechali młodzi filmowcy z Hollywood. Za najlepszy polski film Forum specjalne jury uznało „Pierwsze” Moniki Majorek.
Organizatorem 1. Polsko-Amerykańskiego Forum Młodego Kina jest Polish American Film Society, które od blisko 20 lat organizuje z powodzeniem Polish Film Festival w Los Angeles. Twórcy wydarzenia podkreślają, że zależało im przede wszystkim na aspektach edukacyjnych i bezpośredniej możliwości pokazania młodym polskim filmowcom jak wygląda realizacja filmowo-telewizyjna w Hollywood.

- Program wyjazdu był bardzo napięty – wyjaśnia Łukasz Będkowski, pomysłodawca Forum – ósemka Polaków miała osiem dni naprawdę intensywnych: zajęć warsztatowych, spotkań i zwiedzania instytucji filmowych w Los Angeles, do tego pokaz ich filmów połączony z dyskusją m.in. z członkami Amerykańskiej Akademii Filmowej i konkurs. Mam nadzieję, że uda nam się w przyszłym roku powtórzyć Forum. Taka forma spotkań jest bardzo potrzebna – dodał Łukasz Będkowski.

Polacy w firmie Otto Nemenz. Fot. mat. prasowe.

Nagroda Panavison dla Moniki Majorek

Polacy zaprezentowali swoje filmy na specjalnym pokazach dla amerykańskich wykładowców i twórców filmowych. Firma Panavsion Polska ufundowała specjalną nagrodę dla najlepszego polskiego filmu Forum, otrzymała ją Monika Majorek z Warszawskiej Szkoły Filmowej za etiudę „Pierwsze”. Bohaterem filmu jest jedenastoletni Mały, który wraz z ojcem przyjeżdża do dziadka na Ukrainę w czasie letnich wakacji. To historia odkrywania połączenia miedzy światem dorosłych a światem dzieci. Za sprawą ukraińskiej Dziewczynki, Mały przeżywa swoją pierwszą miłość.

Monika Majorek z Nagrodą najlepszy film Forum "Pierwsze". Fot. mat. prasowe.

Filmy uczestników Forum oceniło specjalne jury, w którego skład weszli: Alicja Chrzanowska, prezes Panavison Polska; Donald Henderson, członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów, przez 43 lata związany z centralą firmy Kodak; Jonathan D. Silverman, agent filmowców, założyciel agencji In.trin.sic oraz cenieni na świcie polscy operatorzy filmowi - Jacek Laskus, Jerzy Zieliński oraz Witold Sobociński.
 
Monika Majorek. Fot. mat. prasowe.

Polacy w Hollywood


Część polska w Los Angeles odbyła się w dniach 22-29 maja 2016 roku. Wzięli w niej udział studenci ze szkół filmowych z: Warszawy, Łodzi, Katowic i Gdyni:
- Józefina Gocman, operatorka filmowa, studenta Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, w Los Angeles pokazała swój film „Doktor Faustus”;
- Jan Grobliński, student Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, który podczas przeglądu filmów krótkometrażowych pokazał swój film „System”;
- Filip Hillesland, student reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej; w Hollywood zaprezentował film „Toast”;
- Monika Majorek, studentka reżyserii Warszawskiej Szkoły Filmowej, zaprezentowała nagrodzoną etiudę „Pierwsze”;
- Marcin Polar, operator filmowy, student Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, pokazał film krótkometrażowy „Nauka pływania” w reż. Tomka Sikory;
- Jakub Wójcik, student Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, w Los Angeles pokazał etiudę „Post mortem”;
- Karolina Zaleszczuk, reżyserka, tegoroczna absolwentka Gdyńskiej Szkoły Filmowej, zaprezentowała film krótkometrażowy „Kroki”;
- Emilia Zielonka, reżyserka, tegoroczna absolwentka Gdyńskiej Szkoły Filmowej, w Los Angeles pokazała swój krótkometrażowy film "Czułość";

Wizyta w Anthony Gilardi Acting Studio. Fot. mat. prasowe.

Wizyta w centrali firmy Panavision. Fot. mat. prasowe.

Wizyta w centrali firmy Panavision. Fot. mat. prasowe.

Wizyta w centrali firmy Panavision. Fot. mat. prasowe.

Warsztaty i wizyty

W programie pobytu młodych polskich filmowców w Hollywood znalazły się wizyty m.in. w: USC School of Cinematic Arts & Media Lab; EFilm; Anthony Gilardi Acting Studio; centrali firmy Panavision; Otto Nemenz; CBS Television City; New York Film Academy Los Angeles; Wenta Ballet Studio; UCLA Department of Film, Television and Digital Media; In.trin.sic Agency; zajęcia z Catherine Le Blanc i Brionne Davis.

USC School of Cinematic Arts & Media Lab. Fot. mat. prasowe.

CBS Television City. Fot. mat. prasowe.

Z USA do Polski

Część amerykańska w Polsce trwała w dniach 19-26 czerwca 2016 roku. Trójka studentów z USA gościła w Warszawie, gdzie odbyła warsztaty w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Gdyni, gdzie specjalne zajęcia odbyli w Gdyńskiej Szkole Filmowej. A na Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie w specjalnej sekcji pozakonkursowej pokazali swoje filmy.

Kadr z filmu "Mandala" w reż. Guan Xi. Fot. mat. prasowe.

Do Polski przyjechali:
- Guan Xi, reżyserka i operatorka filmowa pochodzenia chińskiego. Studentka Uniwersytetu Stanu Kalifornia, przywiozła ze sobą krótkometrażowy film „Mandala”;
- Eric Adrian Marshall, młody reżyser i producent filmowy, absolwent Uniwersytetu Stanu Kalifornia w Berkley oraz Szkoły Filmowej Uniwersytetu Kalifornii Południowej. W Polsce pokazał swój krótkometrażowy film „Świętość” („Sanctity”);
- Joanna Krawczyk, studentka reżyserii na New York Film Academy w Los Angeles. W Polsce zaprezentowała swój krótkometrażowy film „Żałoba” („Grief”).

Eric Adrian Marshall i Vladek Juszkiewicz, współorganizator Forum i dyr. Polish Film Festival Los Angeles na Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Fot. Sylwia Olszewska/MiF.

Joanna Krawczyk. Fot. mat. prasowe.

SFP wśród współfinansujących


1. Polsko-Amerykańskie Forum Młodego Kina odbywa się dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Instytutu Adama Mickiewicza, Stowarzyszenia Filmowców Polskich  oraz Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych PSC, przy współpracy: Panavision Polska, Agencji High Spot, Fundacji Oświata Polska za Granicą i Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz szkół filmowych z: Gdyni, Katowic, Los Angeles, Łodzi i Warszawy.


Zajęcia w Gdyńskiej Szkole Filmowej. Fot. GSF.
TS
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Ostatnia aktualizacja:  27.06.2016
Zobacz również
fot. mat. prasowe
Master Class z Irène Jacob na Transatlantyku
Zagadka nowohuckiego Sfinksa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll