PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  20.06.2016
Trwa nabór do 11. edycji mistrzowskiego programu dla scenarzystów. Do kiedy?
Scenariusze zgłaszać można do końca lipca 2016 roku. Co roku do udziału zapraszani są autorzy 10-12 scenariuszy, a scenariusze zakwalifikowane do programu mają szanse na nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego, gdzie zwycięzca oprócz statuetki autorstwa Adama Fedorowicza, otrzymuje również czek na 10 000 euro.
 
Wręczenie Nagrody ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego w trakcie festiwalu filmowego w Cannes jest zwieńczeniem tego, jednego z najbardziej efektywnych, międzynarodowych programów dla najlepszych scenarzystów i jedynego ukierunkowanego na Europę Wschodnią.

Pierwszy etap programu stanowią intensywne indywidualne spotkania twórców scenariuszy ze scenarzystami, reżyserami i producentami z całego świata, którzy mają na swoim koncie największe sukcesy światowe – Złote Palmy, Oscary, Europejskie Nagrody Filmowe. Kolejne etapy to dwie sesje prowadzone w trakcie najważniejszych międzynarodowych festiwali – w Berlinie i Cannes.  Między nimi, przez cały okres programu, trwają konsultacje on-line przy tworzeniu nowych wersji scenariuszy. Celem programu jest pomoc autorom w udoskonaleniu napisanego już scenariusza, dostosowanie przekazu do międzynarodowego odbiorcy oraz zwiększenie jego marketingowego potencjału i możliwości koprodukcyjnych.

Przez dekadę istnienia ScripTeast w programie uczestniczyło 159 autorów z 114 projektami z 13 krajów – w tym aż 44 polskich autorów z 33 projektami.  Wśród nich m.in. Kinga Dębska, Maciej Dutkiewicz, Andrzej Bart, Wojciech Kasperski, Dariusz Gajewski, Bodo Kox , Anna Jadowska i wielu innych. 18 filmów zostało wyprodukowanych, a kolejnych 12 jest w produkcji. Filmy osiągają nagrody i wyróżnienia na  międzynarodowych festiwalach, międzynarodową dystrybucję, często świetne wyniki frekwencyjne oraz pochwały dla jakości scenariuszy wśród krytyków. 

Polacy już dwukrotnie odbierali w Cannes prestiżową  nagrodę ScripTeast im. Krzysztofa Kieślowskiego: w 2010 roku Jacek P. Bławut i Anna  Onichimowska  za scenariusz „Dzień czekolady” (obecnie w postprodukcji) oraz w 2013 roku Bartek Konopka i Przemysław Nowakowski za scenariusz „Niemy” (w produkcji). Również dwukrotnie Polacy otrzymali wyróżnienia: w roku 2008 Mitko Panow i Władysław Pasikowski za scenariusz „Świadek” i w 2015 Bodo Kox za projekt „Człowiek z magicznym pudełkiem” – obydwa filmy są w produkcji.

Termin zgłaszania projektów do 11 edycji upływa 31 lipca 2016 roku. Aplikacje tylko w języku angielskim składa się elektronicznie na stronie www.scripteast.pl oraz w formie wydruku, który należy wysłać na adres Niezależnej Fundacji Filmowej. Do listu motywacyjnego należy dołączyć pełen scenariusz, streszczenie oraz życiorys. Więcej o rekrutacji i programie na www.scripteast.pl

 ScripTeast organizowany jest przez Niezależną Fundację Filmową przy wsparciu Programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa – komponent Media, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Apple Film Production, Mazovia Warsaw Film Commission, we współpracy m.in. z Europejską Akademią Filmową oraz renomowanymi stowarzyszeniami międzynarodowych producentów: Producers Network, European Producers Club, Transatlantic Partners i ACE a także Film New Europe.


MZ
ScripTeast
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2016
Zobacz również
Hartnett: Dzięki Lechowi Majewskiemu zostałem aktorem
Bielawska i Gajewski nowymi wiceprezesami SFP
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll