PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zarząd Główny Stowarzyszenia Filmowców Polskich wybrał nowe kierownictwo. Wiceprezesami zostali Karolina Bielawska i Dariusz Gajewski. Funkcję skarbnika Stowarzyszenia ponownie będzie pełnić Michał Kwieciński.
Zarząd Główny SFP zdecydował 15 czerwca 2016 roku o wyborze nowych wiceprezesów i skarbnika Stowarzyszenia. Wiceprezesami zostali: młoda dokumentalistka Karolina Bielawska oraz reżyser Dariusz Gajewski. Skarbnikiem Stowarzyszenia po raz kolejny został wybrany producent Michał Kwieciński.

Bielawska: To zaszczyt i wyróżnienie


- To dla mnie ogromny zaszczyt i wyróżnienie być członkiem Zarządu Głównego a tym bardziej wiceprezesem SFP – skomentowała wybór Karolina Bielawska – Wszystkim którzy na mnie głosowali bardzo dziękuję za okazane mi zaufanie i mam nadzieję, że ich nie zawiodę. Uważam, że my młode pokolenie powinniśmy brać czynny udział w działalności na rzecz całego środowiska filmowego, aby to co udało się stworzyć naszym starszym kolegom było chronione i kultywowane, a szansę na to będziemy mieć tylko wtedy gdy będziemy razem.

Karolina Bielawska zasiada także w Zarządzie Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Wiceprezesi Honorowi

Dotychczasowi wiceprezesi SFP: dokumentalista Janusz Chodnikiewicz i reżyser filmów fabularnych Janusz Kijowski zdecydowali nie kandydować ponownie na pełnione dotychczas funkcje. Janusz Kijowski pozostaje członkiem Zarządu Głównego SFP. Zarząd Stowarzyszenia, doceniając wieloletnią pracę obu wiceprezesów, postanowił nadać im tytuły Wiceprezesów Honorowych.
  Janusz Kijowski i Janusz Chodnikiewicz. Fot. Borys Skrzyński/SFP.

W Zarządzie Głównym SFP zasiadają obecnie: Prezes Stowarzyszenia Jacek Bromski, wiceprezesi Karolina Bielawska i Dariusz Gajewski, skarbnik Michał Kwieciński oraz Filip Bajon, Witold Giersz, Janusz Kijowski, Juliusz Machulski, Allan Starski, Michał Żarnecki oraz przewodniczący Sekcji, Kół i Oddziałów Stowarzyszenia.

Władze SFP są wybierane co cztery lata podczas Walnego Zjazdu Stowarzyszenia.

Pełna lista władz SFP znajduje się TUTAJ.


Jacek Bromski i Michał Kwieciński. Fot. Borys Skrzyński/SFP.

Bielawska – nowa twarz polskiego dokumentu


Karolina Bielawska jest reżyserką i scenarzystką filmów dokumentalnych. Urodziła się w 1978 roku w Zakopanem, ukończyła reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Studio Prób w warszawskiej Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Jej etiudy filmowe oraz filmy dokumentalne są prezentowane i wielokrotnie nagradzane na festiwalach filmowych w Polsce i na świcie. Ma na koncie bardzo dobrze przyjęte trzy filmy dokumentalne oraz cztery etiudy.

W 2009 roku wraz z Julią Ruszkiewicz zrealizowała dokument "Warszawa do wzięcia".  Opowiadała w nim historię trzech dziewczyn mieszkających w popegeerowskich wsiach, które pewnego dnia postanawiają wyjechać z prowincji do Warszawy, by w niej zacząć nowe, lepsze życie. Film otrzymał w 2010 roku Złotego Lajkonika dla najlepszego filmu polskiego na 50. Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Nagrodę specjalną Jury WorldFest Independent Film Festival w Houston.


Karolina Bielawska. Fot. Leszek Zych.

Jej najnowszy film "Mów mi Marianna" święci triumfy na całym świcie. Jest intymną opowieścią o transseksualnej kobiecie, która mając 40 lat decyduje się na korektę płci. Reżyserka przez parę lat podpatrywała bohaterkę, jej przemianę i walkę o prawo do bycia sobą.  - To jest walka Marianny o akceptację, miłość i godność, w której uczestniczyłam – wspomina realizację filmu. "Mów mi Marianna" został do tej pory nagrodzony na festiwalach m.in. w Locarno, Sankt Petersburgu, Barcelonie i Tel Avivie.

Krytyczka filmowa Bożena Janicka pisała o Karolinie Bielawskiej w miesięczniku „Kino”: - Łączy świetne opanowanie warsztatu dokumentalnego z głębokim zrozumieniem wymogów moralnych tego zawodu, poczuciem odpowiedzialności za bohatera dokumentu, czyli autentycznego człowieka.

Gajewski - od dokumentu do fabuły


Dariusz Gajewski to reżyser filmów fabularnych, dokumentalnych i sztuk teatralny, scenarzysta i producent. Urodził się w 1964 roku w Częstochowie. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. Zaczynał jako dokumentalista. Jego pierwszym filmem fabularnym był godzinny „AlaRm” z 2002 roku, który zrealizował na własną rękę kamerą cyfrową. Film otrzymał Grand Prix Festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie.


Dariusz Gajewski. Fot. Borys Skrzyński/SFP.

Rok później jego pełnometrażowy debiutu fabularny „Warszawa” zdobył Grand Prix Złote Lwy Festiwalu w Gdyni a także nagrodę za: reżyserię, scenariusz, drugoplanową rolę kobiecą i montaż oraz nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za twórcze przedstawienie współczesności. Film podzielił krytyków i wywołał lawinę komentarzy.

"Warszawa" to współczesna, wielowątkowa opowieść o kilkorgu obcych sobie ludziach, którzy jednego dnia przyjeżdżają do stolicy i próbują załatwić ważne dla siebie sprawy, odnaleźć swoje miejsce, dojrzeć i odnaleźć własną tożsamość.

O kolejnej fabule Gajewskiego z 2007 roku „Lekcjach pana Kuki” pisał w „Gazecie Wyborczej” Tadeusz Sobolewski: - W tym filmie czuje się nostalgię za czasem, gdy Zachód był dla nas tajemnicą. Nie tylko pachniał nam wtedy prawdziwą czekoladą i pomarańczami. Był substytutem rzeczywistości prawdziwej. Za PRL-u Polacy - politycznie wygnani ze starej Europy - w swoich podróżach odkrywali ją łapczywie, w sposób bezinteresowny. Ten film jest zaproszeniem do takiej podróży.

W 2015 roku Dariusz Gajewski powrócił do kina filmem "Obce niebo"


"Obce niebo", najnowszy film Gajewskiego, jest to dramat opowiadający o rodzinie polskich emigrantów mieszkających w Szwecji, którym pewnego dnia zostaje odebrane dziecko.

Podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni za rolę w "Obcym niebie" Agnieszka Grochowska otrzymała za rolę zrozpaczonej matki nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Film zwyciężył w Konkursie Polskim na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego "Off Camera" w Krakowie.

W 2015 roku premierą miał także film dokumentalny Gajewskiego – "Czas niedokończony. Wiersze księdza Jana Twardowskiego" zrealizowany w związku z setką rocznicą urodzin poety.

Dariusz Gajewski był w latach 2008-2016 dyrektorem artystycznym Studia "Młodzi i Film" im. Andrzeja Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
Tomasz Sztuka
Stowarzyszenie Filmowców Polskich
Ostatnia aktualizacja:  21.06.2016
Zobacz również
fot. R. Masłow / B. Skrzyński/SFP
Nowa komedia Ryszarda Zatorskiego
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll