PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Po intensywnych warsztatach przed publicznością stanęli w Krakowie uczestnicy programu Doc Lab Poland. W ramach pitchingu Docs to Start zaprezentowano polskie dokumenty w preprodukcji.
Docs to start to prezentacja polskich projektów w fazie dewelopmentu, a zarazem jeden z pitchingów końcowych programu Doc Lab Poland. Główny cel jest prosty: ułatwienie producentom znalezienia partnerów (inwestorów, koproducentów, agentów sprzedaży, selekcjonerów, nadawców) na etapie rozwoju lub pierwszych zdjęć do filmu. Co roku w Krakowie pitchingi gromadzą liczne grono profesjonalistów.

W tym roku zaprezentowano poniższe projekty:

„Bieg”, reżyseria: Kacper Lisowski, produkcja: Krzysztof Szpetmański, Iron Films
Nowy film reżysera m.in. "Whisky z mlekiem" oraz uznanego operatora Kacpra Lisowskiego to opowieść o Jerzym Górskim - mężczyźnie, który uzależnił się od narkotyków jako nastolatek. Po kilkunastu latach trafił do ośrodka rehabilitacyjnego. Po kolejnych sześciu narodził się nowy człowiek: biznesmen, pracownik społeczny, mąż i ojciec, a przede wszystkim mistrz świata w triathlonie na dystansie Double Ironman. Pasja odciągnęła bohatera od zgubnego nałogu. Teraz jednak staje przed kolejnym wyzwaniem. Co się stanie, gdy przestanie biegać?
Twórcy, wśród których znalazł się uznany montażysta Krzysztof Szpetmański („Bilet na Księżyc”, "Papusza", „Mój Nikifor”, teraz jako producent), chcą opowiedzieć zarówno o destruktywnej sile nałogu i pasji, która może pomóc z niego wyjść.


Bogna Kowalczyk i Tomasz Morawski, fot. Marcin Warszawski.

„Boyleska”, reżyseria: Bogna Kowalczyk, produkcja: Tomasz Morawski, Boffo
Głównym bohaterem filmu Bogny Kowalczyk będzie Madame Lula (75 lat), była gwiazda peerelowskiej sceny Drag Queen. Dzisiejsze gwiazdy tego typu show - Master Bee i Kim - zapraszają Madam Lulę do wspólnych występów.
- Nasza historia jest wielowarstwowa. Przedstawimy trzech ludzi z różnych pokoleń i środowisk. Wszyscy są odważni, barwni, niezwykli, wspaniali. Wszyscy szukają akceptacji - mówili twórcy w Krakowie. Reżyserka Bogna Kowalczyk chce opowiedzieć swoją historię bardzo wizualnie - tak, by widzowie mogli zanurzyć się nie tylko w życiu i problemach bohaterów, ale i boyleski.

„Furia”, reżyseria: Krzysztof Kasior, produkcja: Agata Sikora, Spirala Film Agata Sikora
Bohaterka „Furii” to 25-letnia Ola, dziewczyna z zaburzeniami osobowości, po próbie samobójczej, którą niespodziewanie pochłonęły treningi do sekcji MMA (walki w klatce). W ciągu roku pokonała wszystkie utytułowane zawodniczki w Polsce. Teraz jedzie podbić Las Vegas.
- Prawdziwym przeciwnikiem jest ona sama - mówił w Krakowie Krzysztof Kasior. - Walczy o siebie, o pokonanie swojej słabości. Pełna jest furii. Po Las Vegas będzie jednak musiała wrócić do normalnego życia, małego miasteczka, codziennych problemów, pracy w call center. Jak sobie poradzi i czy rozpocznie prawdziwą terapię u lekarza?


Krzysztof Kasior, fot. Marcin Warszawski.

„Miss Holocaust”, reżyseria: Michalina Musielak, produkcja: Karolina Galuba i Małgorzata Małysa, FuriaFilm
W „Miss Holocaust” twórcy wędrują z kamerą do domu dla Ocalałych z Holocaustu w Hajfie. Mieszkańców łączy wspólna historia - wspomnienie strachu, głodu i śmierci. Różni jednak podejście do tej przeszłości. Niektórzy chcą o niej zapomnieć. Inni - za wszelką cenę pamiętać. Taka jest właśnie Judith, która do przypominania o tragedii potrafi wykorzystać każdą okazję. Nawet… konkurs piękności dla Ocalałych z Holokaustu.
- Powstaje wiele filmów o Holocauście. Większość z nich opowiada jednak o przeszłości, a my chcemy skoncentrować się na tym, co dzieje się z tymi ludźmi teraz. To już ostatnia szansa, żeby z nimi porozmawiać - mówili w Krakowie twórcy.

„Misja”, reżyseria: Monika Krupa, produkcja: Dorota Mandziara, Trzy Film
Bohaterem „Misji” jest polski egiptolog, Andrzej Lewiński, który stoi u progu dokonania wielkiego odkrycia. To z jednej strony naukowiec, z drugiej poszukiwacz skarbów. To też zakochany od 45 lat mąż, który pisze romantyczne wiersze do żony.
- Profesor ryzykuje wszystko dla swojego marzenia: reputację, karierę. W swojej misji znalazł jednak niespodziewanego sprzymierzeńca - polskiego milionera. Dzieli ich wszystko, ale łączy pasja, marzenie - mówiła w czasie pitchingu Dorota Mandziara. - Dla mnie to polski Indiana Jones i Don Kichot. Naukowiec, ale i marzyciel, romantyk.
W ekipie znalazł się m.in. operator Filip Drożdż.


Monika Krupa, fot. Marcin Warszawski.

„Moody”, reżyseria: Karolina Karwan i Tomasz Ratter, produkcja: Studio Munka-SFP
„Moody” to z kolei baśniowa opowieść o kameralnym świecie dwójki ludzi, matki i syna, którzy utknęli na rajskiej wyspie i są skazani tylko na siebie - na dobre i na złe. Zostali wygnani ze swojej społeczności, gdyż Moody cierpi na zaburzenia psychiczne i uważany jest za nawiedzonego.
- Przyjrzymy się relacji pomiędzy naszymi bohaterami. Matka kocha Moody’ego, ale czasami jest zmęczona. Życie na tej spokojnej wyspie pełne jest konfliktu - mówił Tomasz Ratter. - To trochę sytuacja jak z antycznej tragedii - nie ma tu dobrego rozwiązania.

„Blizny”, reżyseria: Agnieszka Zwiefka, produkcja: Agnieszka Zwiefka, Stefano Strocchi, Chilli Productions, Boekamp & Kriegsheim
Bohaterką nowego projektu Agnieszki Zwiefki, autorki „Królowej ciszy”, jest Vetrichelvi - była bojowniczka Tamilskich Tygrysów. Po 18 latach walki, przegranej wojnie i latach w więzieniu, kobieta rusza na kolejną misję - odnaleźć swoje towarzyszki, opisać ich historie i stanąć twarzą w twarz z bliznami pozostawionymi przez wojnę. Będzie musiała skonfrontować się z własną mroczną przeszłością i wyborami. Czy znajdzie też dla siebie miejsce we współczesne Sri Lance?
W zespole znalazł się m.in. operator Kacper Czubak.


Agnieszka Zwiefka, fot. Marcin Warszawski.

"Selfie with God”, reżyseria: Łukasz Konopa, produkcja: Sasha Harari, Anna Kardaszewska, Aleksandra Leszczyńska, Last Moment Production, Heymann Brothers Films
Joza urodził w latach 40. w Wałbrzychu. Obecnie pracuje jako przewodnik w Jerozolimie. Choroba nowotworowa sprawia, że sam zaczyna zadawać sobie egzystencjalne pytania. Odpowiedzi na nie chcieliby znaleźć też jego turyści. Sam ma dość pogmatwaną przeszłość - trzykrotnie się rozwodził, zażywał narkotyki i handlował nimi. - Bohater popełnił wszystkie możliwe błędy w życiu - mówili na pitchingu twórcy. Historię Jozy będą chcieli opowiedzieć w kontekście życia i przemian w Jerozolimie i na świecie.

„Studium Chaosu, czyli traktat o Krzysztofie Niemczyku”, reżyseria: Tomasz Śliwiński, Magda Hueckel, produkcja: Marika Kuźmicz, Arton Foundation
Kolejny prezentowany w Krakowie projekt przedstawi historię Krzysztofa Niemczyka - krakowskiego aktora, performera, artysty queerowego, o którym Tadeusz Kantor powiedział kiedyś: - Nie myślcie, że jakiekolwiek społeczeństwo byłoby zdolne go zaakceptować.
- Całe jego życie było dziełem sztuki. Za swoją odwagę, niezależność, krytycyzm i piętnowanie hipokryzji zapłacił wysoką cenę. Chcemy go przypomnieć. Jest prawdziwą inspiracją - zachęcał pitchingujący zespół.
Film nie tylko przybliży twórczość bohatera, ale i różne demony jego życia, doświadczenia związane z wojną, z rodzicami, skomplikowaną osobowość, relacje z przyjaciółmi i adoptowanym synem.


Tomasz Śliwiński, Magda Hueckel i Marika Kuźmicz, fot. Marcin Warszawski.

„Trucking Girl”, reżyseria: Edyta Wróblewska, produkcja: Stanisław Zaborowski, Silver Frame
Bohaterką „Trucking Gir” jest Iwona – była miss piękności, która od 4 lat pracuje jako kierowca tira. Teraz kobieta wyrusza z pomocą humanitarną dla syryjskich kobiet, przebywających w libańskim obozie dla uchodźców. Czy podczas tej podróży lepiej zrozumie samą siebie?

  „Wolta”, reżyseria: Monika Kotecka, Karolina Poryzała, produkcja: Agnieszka Wasiak, LAVA Films
Twórcy „Wolty” jadą z kamerą do klubu sportowego UKS Volteo i przyglądają się zawodniczkom walczącym o stworzenie narodowej drużyny woltyżerskiej. Trzy dziewczyny w różnym wieku (8, 17 i 22 lata) i z różnymi perypetiami życiowymi, nie zdają sobie sprawy jak wiele muszą poświęcić w walce o sukces.
- Przed bohaterkami jest bardzo trudny rok - mówili twórcy w Krakowie. - Chcemy z nimi być i zobaczyć, jak ta presja będzie wpływać na ich życie osobiste i wybory, decyzje.


Publiczny pitching to tylko część z rozbudowanego programu Doc Lab Poland. Po prezentacjach uczestnicy mogli brać udział w spotkaniach „one on one” z potencjalnymi koproducentami, agentami sprzedaży i in. Przed nami jeszcze drugi publiczny pitching - dla produkcji bardziej zaawansowanych - Docs to Go!






Dagmara Romanowska/AK
Krakowski Festiwal Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  3.06.2016
Zobacz również
fot. Marcin Warszawski
Kuba Czekaj: Talent nie idzie w parze z uszami
"Kochaj" i jedź do Płocka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll