PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  1.06.2016
Wyznał Lech Majewski, reżyser „Doliny Bogów”, polsko-amerykańskiej koprodukcji w której zobaczymy m. in. Berenice Marlohe, Josha Hartnetta, Johna Malkovicha.
- Robienie filmów to jest morderstwo. Człowiek ciągle na coś czeka. Z drugiej strony, czuję się tak, jak kiedyś powiedział Wojciech Jerzy Has: „Naciskasz guzik i zaczyna się wojna”. I ja jestem teraz, w sensie metaforycznym, na wojnie – wyznaje w rozmowie z serwisem sfp.org.pl Lech Majewski, który jest właśnie w trakcie zdjęć do filmu "Dolina Bogów". Część zdjęć do tej polsko-amerykańskiej produkcji zostało już zrealizowanych we Wrocławiu, na Zamku w Książu oraz w Katowicach, rodzinnym mieście reżysera. – Tu nakręciłem całą „Oniricę” oraz fragmenty „Młyna i krzyża”. To tutaj jest energia, która napędza mnie do dalszej pracy. Tym bardziej cieszę się, że ponownie mogę robić tu mój kolejny film, w dodatku w tak doborowym towarzystwie. Obecni na konferencji prasowej Bérénice Marlohe, Keir Dullea, Josh Hartnett czy też John Malkovich to obsada moich marzeń – wyznaje Majewski.

Bérénice Marlohe, John Malkovich i Lech Majewski. Fot. Grzegorz Rylski/Żółty Szalik.

- Jak się tak poważniej zastanowić nad światem, w którą on stronę idzie, to mamy w nim do czynienie z pewną mitologizacją i idealizacją bogactwa i pieniędzy oraz związanej z nimi potencjalnej siły czy też władzy. To zawsze było ważne dla ludzkości, ale teraz szczególnie dominuje. Ten film jest również o mitologii Ameryki, wiodącej cywilizacji współczesnego świata. To jest dzisiejsze Imperium Rzymskie – uważa Lech Majewski, dodając równocześnie, że prawdziwym tłem „Doliny Bogów” jest „twórczość, która sama w sobie jest siłą”.

Josh Hartnett, Bérénice Marlohe, John Malkovich. Fot. G. Rylski/Żółty Szalik.

- Zdecydowałem się zagrać w filmie Lecha Majewskiego po obejrzeniu jednego z jego poprzednich dzieł.  „Młyn i krzyż” po prostu wysadził mnie z fotela, w którym siedziałem – wyznał Keir Dullea. – Mój bliski znajomy, polski dystrybutor, też dał mi do obejrzenia „Młyn i krzyż”, który wydał mi się niezwykle ciekawy. Wtedy zdecydowałem, że chciałbym współpracować z Lechem Majewskim – przyznał z kolei John Malkovich. – A mnie zachwycił niezwykle głęboki, wielowarstwowy scenariusz „Doliny Bogów” – podkreśliła Berenice Marlohe, w przeszłości odtwórczyni roli Severiny, dziewczyny Jamesa Bonda w "Skyfall" Sama Mendesa. Z kolei Josh Hartnett spotkał się pewnego dnia z Lechem Majewskim w Los Angeles. – Świetnie nam się wtedy rozmawiało na wiele tematów. Okazało się, że sporo nas łączy, znakomicie się rozumiemy. Stąd był już tylko krok do wspólnej pracy – dodał amerykański aktor znany m.in. z takich superprodukcji jak "Helikopter w ogniu", "Pearl Harbor", "Apartament"

Keir Dullea. Fot. G. Rylski/Żółty Szalik.

Pierwszy klaps na planie „Doliny Bogów” padł 18 maja 2016 roku (choć tzw. zdjęcia uciekające były realizowane już w 2014 roku).  Zdjęcia w Polsce za które odpowiadają wspólnie Lech Majewski oraz Paweł Tybora, potrwają do 3 czerwca. Potem cała ekipa przeniesie się do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez ostatnie trzy tygodnie czerwca będą realizowane pozostałe sceny „Doliny Bogów”.  Premiera filmu planowana jest na 2017 rok.
 


Marcin Zawiśliński
Artykuł własny
Ostatnia aktualizacja:  1.06.2016
Zobacz również
fot. Grzegorz Rylski
"Kochaj!" już od 3 czerwca w kinach
Nabór zgłoszeń na warsztaty KIPA MINI MEET
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll