PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pełnometrażowy debiut fabularny Grzegorza Zaricznego „Fale” znalazł się w Konkursie Głównym 51. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach (1-9 lipca). Film będzie miał tam swoją światową premierę.Jest to jedyna polska produkcja rywalizująca o prestiżowy Kryształowy Glob. Producentem filmu jest Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
- Wiem, że jestem na początku drogi, że muszę się jeszcze wiele nauczyć. Ale gdy nagle dowiadujesz się, że tak duży festiwal przyjmuje do konkursu twój pierwszy pełnometrażowy film, to w sercu pojawia się uczucie ogromnego wsparcia, że dalej warto iść tą drogą filmową, którą wybrałem prawie 15 lat temu – mówi o kwalifikacji do konkursu reżyser, Grzegorz Zariczny.

"Fale" to historia Ani i Kasi – dwóch energicznych i sympatycznych siedemnastolatek. Muszą radzić sobie same bo nie mogą liczyć na swoich rodziców. Dziewczyny mieszkają w Nowej Hucie, gdzie odbywają praktyki w małym zakładzie fryzjerskim. Chcą zostać zawodowymi fryzjerkami. Ania i Kasia coraz bardziej zbliżają się do siebie, rodzi się między nimi głęboką więź. Któregoś dnia spokój Ani zaburza pojawienie się mamy, której nie widziała od dawna. W filmie zobaczymy Katarzynę Kopeć i Annę Kąsek, których życie stało się inspiracją do powstania scenariusza. Dziewczynom na planie towarzyszyli zawodowi aktorzy, m.in. Beata Schimscheiner, Artur Krajewski oraz Edyta Torhan.

Autorką zdjęć do filmu jest Weronika Bilska od dawna współpracująca zarówno ze Studiem Munka, jak i z Grzegorzem Zaricznym. Razem pracowali między innymi przy dokumencie "Gwizdek", który otrzymał Grand Prix na festiwalu Sundance w 2013 roku. Za scenografię odpowiedzialny jest Grzegorz Piątkowski, za kostiumy Julia Jarża, z kolei za charakteryzację Beata Rółkowska. Kierownikiem produkcji jest Sylwia Rajdaszka. Kinową premierę filmu zaplanowano na jesień 2016 roku.

Grzegorz Zariczny jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Na swoim koncie ma nagradzane krótkometrażowe filmy fabularne: "Marysina Polana" (2008) oraz "Nasza zima zła" (2010). Obsypany nagrodami dokument "Gwizdek" (2012), zrealizowany w ramach programu „Pierwszy Dokument” Studia Munka-SFP, przyniósł reżyserowi m.in. Grand Prix dla filmu krótkometrażowego na Sundance Film Festival w 2013 roku.


Anna Kot/AK
Studio Munka
Ostatnia aktualizacja:  31.05.2016
Zobacz również
fot. Studio Munka
Andrzej Wajda otrzymał nagrodę PEN Clubu
Tłumy widzów na filmach Kieślowskiego w Rzymie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll