PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Międzynarodowe Jury w składzie: Robert Gliński, Jean Peret, Alina Rudnitskaja zadecydowało o przyznaniu Grand Prix 13. Millennium Docs Against Gravity i NAGRODY BANKU MILLENNIUM filmowi "Pod opieką wiecznego słońca" Vitalija Manskiego.
Międzynarodowe Jury w składzie: Robert Gliński, Jean Peret, Alina Rudnitskaja zadecydowało o przyznaniu Grand Prix 13. Millennium Docs Against Gravity i NAGRODY BANKU MILLENNIUM filmowi "Pod opieką wiecznego słońca" w reżyserii Vitalija Manskiego. „Pod opieką wiecznego słońca opowiada o Korei Północnej, to jasne, ale nie tylko o tej dyktaturze – film dotyczy nas wszystkich, w różnych krajach: tak długo, jak długo chcemy żyć jako otwarci, świadomi i dobrze informowani obywatele. Obywatele zdolni do marzeń o przyszłości i o utopii” – uzasadniło decyzję Jury. Wyróżnienia specjalne otrzymał film "Sonita" w reżyserii Rokhsareh Ghaem Maghami.

W tym roku po raz pierwszy odbył się Konkurs Fiction Non Fiction dla najlepszego filmu na granicy fabuły i dokumentu. Jury w składzie: Monika Braid, Piotr Stasik, Marcin Kot Bastkowski przyznało nagrodę 4 000 euro ufundowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, obrazowi "Olmo i Mewa" w reżyserii Petra Costa, Lei Glob. To „film przekraczający granicę intymności w sposób piękny, szczery i emocjonalny. Film, którego treścią jest miłość, pasja i poświecenie, który jest niezwykle uczciwy jednocześnie wobec bohaterów i widzów, doskonały warsztatowo i dojrzały artystycznie”. – uzasadniło Jury. Wyróżnienie specjalne otrzymał film "Biały Gniew" Arto Halonena, który „jest pełną napięcia podróżą do źródła złości i w przerażający sposób ostrzega o konsekwencjach gniewu”.


Pełne sale na konkursowych pokazach, fot. michaldabrowski.com

Jury w składzie Tadeusz Sobolewski, Mirosław Chojecki i Draginja Nadaždin Nagrodę Amnesty International za najlepszy film o prawach człowieka zdecydowało przyznać filmowi "Ci, którzy skaczą" w reżyserii Moritz Siebert, Estephan Wagner i Abou Bakar Sidibé „za wspaniale opowiedzianą historię, za pomysł jego realizacji od środka, z perspektywy tych, którzy starają się osiągnąć to, co jest prawie niemożliwe”. Jury zdecydowało się wyróżnić filmy: "Dobry Amerykanin" Friedricha Mosera oraz „Grajmy dopóki nas nie zabiją” w reżyserii Johanna Schwartz.

Nagroda Nos Chopina dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce, jury w składzie: Misia Furtak, Bogna Świątkowska, Stach Szabłowski, przyznało obrazowi "Grajmy dopóki nas nie zabiją" w reżyserii Johanna Schwartz. „Zwycięski film przekonał nas swoją złożonością. Nie redukuje człowieka do jednej roli, rzeczywistości do jednej perspektywy, a muzykę pokazuje jako część większej, społeczno-politycznej, całości” – uzasadniło Jury. Wyróżnienie otrzymał "Thru You Princess" Ido Haara. Jury w równym stopniu doceniła przedstawioną w tym obrazie historię jak i samą konstrukcję filmowego wehikułu, którym historia ta dotarła do naszej świadomości. „Film Ido Haara jest współczesną baśnią, tym ciekawszą, że zdarzyła się w rzeczywistości” – podsumowało Jury.

Nagrodę Green Warsaw Award ufundowaną przez m.st. Warszawa dla najlepszego filmu o tematyce ekologicznej jury w składzie: Leszek Drogosz, Joanna Erbel, Paweł Średziński, przyznało filmowi "Pełny talerz dla 10 miliardów ludzi" Valentina Thurna . “Za bardzo wartościową uznaliśmy próbę zmierzenia się w filmie z rozwiązaniami problemu niewystarczającej ilości żywności, a szczególnie ich analizę pod kątem realnej przydatności i trwałości, obecnych możliwości, a także konsekwencji dla środowiska” – uzasadniło swój wybór Jury.

W tym roku na festiwalu po raz pierwszy przyznana została Nagroda Miesięcznika „Zwierciadło” dla najlepszego filmu o tematyce psychologicznej. Nagrodę otrzymał film "Zwykłe zaburzenie" Christian Sønderby Jepsena. “To nagroda dla filmu równie wyjątkowego co uniwersalnego. Dla historii, w której można się przejrzeć i która prowokuje do pytań nurtujących każdego z nas”.

Po raz trzeci na festiwalu Millennium Docs Against Gravity przyznano Nagrodę Akademii Dokumentalnej, ale po raz pierwszy w skład jury wejdą osoby w różnym wieku. Międzypokoleniowe Jury Akademii Dokumentalnej, składające się z licealistów oraz uczestniczek programu “Archipelag Pokoleń”. Jury w składzie Maciej Turski, Łukasz Gawroński, Martyna Tomczyk, Klara Woźniak, Anna Starzewska, Joanna Peters, Alina Rudnicka nagrodziło film "Nie opuszczaj mnie" w reżyserii Jin Mo-young  . “Wzajemna uwaga, troska i empatia w miłości bezwarunkowej, trwałej i dozgonnej. Skromni ludzie. Skromne życie. Pokazane z duszy: z dystansem, dyskretnie, bez patosu, z wielką starannością: obrazem, kadrem i muzyką. Wielkie ćwiczenie z człowieczeństwa” – uzasadniło swoją decyzję jury.
 

WRÓB
DocsAgainst Gravity
Ostatnia aktualizacja:  23.05.2016
Zobacz również
fot. fot. michaldabrowski.com
Nabór projektów do LOOK FOR FUND
Kino w Zamku i nie tylko
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll