PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Organizatorzy 35. edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film przedstawili tegoroczne składy Jury. W gronie oceniających pełnometrażowe debiuty znaleźli się m.in.: Feliks Falk, Agnieszka Grochowska i Jacek Petrycki. Krótkie metraże będą oceniać m.in.: Kinga Dębska, Marcin Bortkiewicz i Karolina Bielawska.
JURY KONKURSU PEŁNOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW FABULARNYCH 

FELIKS FALK [przewodniczący] 


Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, dramaturg, malarz i grafik. Urodził się w 1941 roku w Stanisławowie. Ukończył Wydział Malarstwa i Grafiki warszawskiej ASP (1966) i Wydział Reżyserii PWSFTviT (1974). Jeden z czołowych twórców nurtu kina moralnego niepokoju. Jego „Wodzirej” (1977) z Jerzym Stuhrem w roli głównej został uznany za najważniejszy film nurtu – nagrodzono go Złotym Gronem na Lubuskim Lecie Filmowym. Reżyser zaliczany jest do najwybitniejszych polskich scenarzystów. Był kierownikiem Studium Scenariuszowego przy PWSFTviT. W 1987 roku uhonorowano go Złotym Gronem za całokształt twórczości scenopisarskiej i wkład w twórczy rozwój tej dziedziny. Autor nagrodzonego m.in. siedmioma Orłami i nagrodą Jury Ekumenicznego na MFF w Berlinie filmu „Komornik” (2005). Siedmiokrotnie nagradzany na Festiwalu Filmowym w Gdyni: Brązowe Lwy Gdańskie za filmy „Szansa” (1979) i „Baryton” (1984), Srebrne Lwy Gdańskie za „Bohatera roku” (1986), Złote Lwy Gdańskie za „Samowolkę” (1993) oraz Złote Lwy za filmy „Komornik” (łącznie pięć statuetek, 2005) i „Joanna” (nagroda za reżyserię i scenariusz, 2010). Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Zarządu Koła Scenarzystów Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2011 roku odebrał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej, a w 2014 Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 

AGNIESZKA GROCHOWSKA 


Aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Urodzona w 1979 roku w Warszawie. W roku 2002 ukończyła studia na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie. Na małym ekranie zadebiutowała w spektaklu telewizyjnym „Beatryks Cenci” (na podstawie tragedii Juliusza Słowackiego), a na dużym ekranie w filmie „AlaRm” Dariusza Gajewskiego. Na deskach Teatru Studio zagrała m.in. w takich przedstawieniach, jak „Mewa” u boku Krystyny Jandy czy „Amadeusz”, gdzie partnerowała Zbigniewowi Zapasiewiczowi. W 2003 roku zagrała w głośnym obrazie „Warszawa” Dariusza Gajewskiego, zrealizowanym w cyklu „Pokolenie 2000”. Od tego czasu wystąpiła w takich filmach, jak: „Pręgi” Magdaleny Piekorz, „S@motność w sieci” Witolda Adamka, „Tylko mnie kochaj” Ryszarda Zaorskiego, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” Marka Koterskiego, „Hania” Janusza Kamińskiego, „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego, „W ciemności” Agnieszki Holland i „Wałęsa. Człowiek z nadziei” Andrzeja Wajdy. Trzykrotnie odbierała Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni: za drugoplanową rolę w filmie „Trzy minuty. 21:37” Macieja Ślesickiego (2010), za pierwszoplanową rolę w filmie „W ciemności” Agnieszki Holland (2012) i za pierwszoplanową rolę w filmie „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego (2015). W 2007 roku otrzymała tytuł Shooting Star. W 2013 została uhonorowana Orłem za najlepszą główną rolę kobiecą w filmie „Bez wstydu” Filipa Marczewskiego. W 2014 roku odebrała Złoty Krzyż Zasługi i Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 

GRZEGORZ JANKOWSKI 
 
Reżyser filmowy i telewizyjny, scenarzysta, absolwent kursu fabularnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy. Reżyser i współproducent filmu „Polskie gówno” (Wielki Jantar na „Młodzi i Film” w Koszalinie i Nagroda Publiczności na Festiwalu Filmowym w Gdyni w konkursie Inne Spojrzenie). Pomysłodawca i współautor scenariusza filmu fabularnego „Chrzest” w reżyserii Marcina Wrony (nagroda za scenariusz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Mons w Belgii). Reżyser i współtwórca programów telewizyjnych: „Po godzinach”, „Łossskot” (Nagroda Srebrnej Tablicy na Hugo Television Awards), „Szlakiem Kolberga”, „Śniadanie na trawie”. Autor kilkudziesięciu teledysków oraz filmów dokumentalnych. Obecnie współpracuje z TVP2 i TVP Kultura oraz pisze scenariusz do filmu fabularnego „Dzikus”. 

JACEK PETRYCKI 
 
Operator i realizator filmów fabularnych, dokumentalnych i teatrów telewizji. Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. Autor zdjęć m.in. do „Przesłuchania” Ryszarda Bugajskiego, „Amatora” Krzysztofa Kieślowskiego, „Kobiety samotnej” i „Europy, Europy” Agnieszki Holland, „Boiska bezdomnych” Kasi Adamik „Czarnego czwartku” Antoniego Krauzego, „89 mm od Europy” Marcela Łozińskiego oraz dokumentów laureata Oscara Pawła Pawlikowskiego. Współpracownik BBC i Channel 4. Laureat nagrody BAFTA Brytyjskiej Akademii Filmowej za zdjęcia do filmu „The Betrayed” (1996), w 2002 nominowany do Orła – Polskiej Nagrody Filmowej – za zdjęcia do filmu Mariusza Malca „Człowiek wózków”. Członek jury wielu festiwali filmowych. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. 

AGATA TUSZYŃSKA 
 
Pisarka, poetka, reportażystka, wybitna biografistka. Jest autorką znakomicie przyjętych w Polsce i za granicą książek z literatury faktu: o żydowskim pisarzu, nobliście Isaacku Bashevisie Singerze, feministce Irenie Krzywickiej czy fin de siècle’owej aktorce Marii Wisnowskiej. Szczególnym przyjęciem cieszyła się „Rodzinna historia lęku“, w której wyjawia sekret żydowskiego pochodzenia swojej matki i analizuje podwójną polsko-żydowską tożsamość. W „Ćwiczeniach z utraty“, wydanych także w Korei, opisuje walkę z chorobą swego męża. „Oskarżona: Wiera Gran“ – opowieść o pieśniarce warszawskiego getta oskarżonej o kolaborację z Niemcami – doczekała się kilkunastu zagranicznych wydań. Ostatnią książkę „Narzeczona Schulza“ poświęciła Józefinie Szelińskiej, jedynej kobiecie, której Bruno Schulz zaproponował małżeństwo. Książka została także przetłumaczona na język francuski i nominowana do francuskiej nagrody Prix Medicis i Prix Femina. W 2015 roku Tuszyńska została uhonorowana srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. 


JURY KONKURSU KRÓTKOMETRAŻOWYCH DEBIUTÓW FILMOWYCH 

KINGA DĘBSKA [przewodnicząca] 

Absolwentka reżyserii filmowej praskiej FAMU, a wcześniej japonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. W swoim dorobku ma kilkanaście nagradzanych filmów dokumentalnych. Ostatnim z nich jest pełnometrażowa „Aktorka” o Elżbiecie Czyżewskiej. Za swój debiut fabularny „Hel” (2009) dostała nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu „Młodzi i Film” w Koszalinie. Jej drugi pełnometrażowy film fabularny – „Moje córki krowy” (2015) – zdobył m.in. Nagrodę Publiczności, Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Kin Studyjnych i Lokalnych na 40. Festiwalu Filmowym w Gdyni, a także osiem innych statuetek, w tym Orła Publiczności i za najlepszy scenariusz. 

KAROLINA BIELAWSKA 
 
Absolwentka reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Autorka etiud fabularnych oraz filmów dokumentalnych, które były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach w Polsce i na świecie. Jej ostatni film – pełnometrażowy dokument „Mów mi Marianna” – zwyciężył m.in. na Krakowskim Festiwalu Filmowym (Grand Prix Złoty Róg, Nagroda im. Macieja Szumowskiego, Nagroda Publiczności, Nagroda dla producenta), Festiwalu Filmowym w Locarno (Nagroda Zonta Club), Festiwalu Filmowym Message to Man w St. Petersburgu (Grand Prix Złoty Centaur, Nagroda Dziennikarzy) oraz na Festiwalu Filmowym Queer Lisboa (nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego). Była też nominowana do Paszportów Polityki 2015. 

MARCIN BORTKIEWICZ 
 
Reżyser, scenarzysta, aktor filmowy i teatralny. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego i Szkoły Wajdy. Debiutował dokumentem krótkometrażowym „Nauczanie początkowe”, wyróżnionym przez jury na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2009 roku. Jego „Portret z pamięci” – zrealizowany w Studio Munka w ramach programu „30 minut” – był pokazywany w prestiżowej sekcji La Quinzaine des Réalisateurs na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 2012 roku. W 2015 roku zadebiutował fabułą „Noc Walpurgi”. Film zdobył na zeszłorocznym festiwalu „Młodzi i Film” pięć nagród, w tym Nagrodę Publiczności. Doceniony był też na innych festiwalach, w tym w Gdyni (gdzie zdobył Nagrodę Jury Młodzieżowego i Złotego Klakiera), Świdnicy (Świdnicki Festiwal Filmowy „Spektrum” – Nagroda Publiczności) i Łodzi (Forum Kina Europejskiego „Cinergia” – Nagroda Publiczności). 

MARTA KOWNACKA 
 
Studiowała na Uniwersytecie Śląskim na Wydziale Radia i Telewizji (organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej) oraz w Studium Scenariuszowym PWSFTviT w Łodzi. Od blisko 20 lat zajmuje się reżyserią obsady (castingiem) do filmów i seriali. Należy do International Casting Network Director (ICDN). Pracowała m.in. przy takich filmach, jak: „Wojna polsko-ruska”, „Jesteś Bogiem”, „Dzień kobiet”, „Performer”, „Obce niebo”, „Letnie przesilenie” i – ostatnio - „True Crimes“. Zajmowała się również reżyserią obsady serialu „Bodo“. 

TOMASZ SIWIŃSKI 
 
Urodził się w 1982 roku w Koszalinie. Studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w Pracowni Filmu Animowanego pod kierunkiem prof. Jerzego Kuci. Podczas studiów zrealizował dwa filmy animowane: „Telewizor” i „Mały czarny kwadrat” – oba prezentowane na wielu festiwalach w kraju i za granicą. W 2014 roku zadebiutował filmem „Niebieski pokój”. Jego premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w sekcji Semaine de la Critique. Film był wielokrotnie nagradzany, w tym Nagrodą za najlepszą animację na festiwalu Curtas Vila do Conde (Portugalia) oraz Srebrnym Lajkonikiem na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Obecnie twórca rozwija projekt filmu pełnometrażowego.

Organizatorami 35. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Miasto Koszalin i Centrum Kultury 105 w Koszalinie. Festiwal Młodzi i Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.

AK
Młodzi i Film 2016
Ostatnia aktualizacja:  17.05.2016
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
[foto] Trwają zdjęcia do filmu o Emanuelu Ringelblumie
Nabór filmów do konkursów MFF Etiuda&Anima 2016
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll