PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Film Anci Damian, "Czarodziejska góra", zwyciężył na włoskim 64. Trento Film Festival. Nagrodzony został także dokument "K2. Dotknąć nieba" Elizy Kubarskiej.
"Czarodziejska góra" w reżyserii Ancy Damian, koprodukowana przez Redakcję Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP2 wraz z Aparte, Filmograf, SMF i Arizona Production została doceniona na festiwalu filmów o tematyce górskiej 64. Trento Film Festival. Film otrzymał nagrodę główną festiwalu: Gold Gentian For Best Movie – Gran Premio „Citta’ Di Trento”. Jury uznało go za oryginalne, kreatywne, a jednocześnie subtelne i intymne dzieło pokazujące walkę człowieka z przeznaczeniem i sobą. Dodatkowo jury doceniło technikę dokumentu, będącą połączeniem animacji, kolaży i materiałów filmowych.


Kadr z filmu "Czarodziejska góra". Fot. TVP.

Biograficzny dokument "Czarodziejska góra" prezentuje niezwykłą postać Adama Jacka Winklera. Bohater tego dokumentu był indywidualistą. Sam uważał, że swoim żarliwym i prostodusznym charakterem przypomina postać Koziołka Matołka z polskiej literatury dziecięcej. Mocno przesiąknięty duchem antykomunistycznego ruchu oporu opuścił Polskę w 1965 roku. Przebywał w Paryżu jako emigrant, gdzie zaangażował się w czynną walkę przeciwko komunizmowi. Słysząc o inwazji sowieckiej armii na Afganistan, dołączył do Afgańczyków i walczył pod wodzą Ahmada Szacha Massuda.

Flm "K2. Dotknąć nieba" Elizy Kubarskiej otrzymał we Włoszech nagrodę: Gold Gentian For Best Mountaineering Film – Italian Alpine Club Prize. Film został nagrodzony za subtelne świadectwo kruchości ludzkiego życia.

Film Elizy Kubarskiej opowiada o czterech osobach wspinających się do bazy na K2. Idą tą samą drogą, którą wiele lat wcześniej szli ich rodzice - uznani alpiniści. Próbują zrozumieć siłę, która kazała ich rodzicom się wspinać i która w końcu odebrała im życie w 1986 roku w katastrofie K2. "Droga na K2" to emocjonalna podróż z zapierającymi dech w piersiach widokami Karakorum w tle.

Trento Film Festival to najstarszy festiwal filmów górskich i podróżniczych na świecie. Organizowany jest w Trydencie od 1952 roku. Festiwal jest zrzeszony w International Alliance for Mountain Film.

Pełną listę filmów nagrodzonych znaleźć można tutaj .


MZ/ PZ
TVP/ PolishDocs
Ostatnia aktualizacja:  13.05.2016
Zobacz również
Kliknij w KRRiT
Nie żyje Maria Czubaszek
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll