PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Tegorocznym laureatem Nagrody im. Krzysztofa Mętraka został Grzegorz Fortuna. Prezentujemy sylwetkę zwycięzcy prestiżowego konkursu, którego ostatnia edycja zakończyła się 22 kwietnia 2016 roku.
  Grzegorz Fortuna urodził się w 1991 roku.  Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego  przygotowuje pracę doktorską o rynku i kulturze wideo w Polsce czasów transformacji ustrojowej. Jest redaktorem Klubu Miłośników Filmu (www.film.org.pl), internetowego magazynu o kinie pulpowym Kinomisja (www.kinomisja.pl), portalu kulturalnego Esensja.pl i przygotowywanego przez studentów UG almanachu „Przezrocze”. Jest także członkiem kolektywu VHS Hell zajmującego się zbieraniem dokumentów i artefaktów ery wideo w Polsce i organizacją pokazów filmowych. Jego tekst "Rynek wideo w Polsce" opublikowany został w 2013 roku w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Images”. Artykuł "Biznes, piractwo i kasety wideo. Dystrybucja kaset VHS w okresie transformacji" ukazał się w wydanej przez PWSFTViT książce "Wokół zagadnień dystrybucji filmowej". Był jednym z założycieli Pracowni Badań Produkcyjnych i Nowej Historii Kina UG, zajmującej się badaniem zagadnień związanych z produkcją i dystrybucją filmową. "Miłośnik polskiej popkultury przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, dawnego włoskiego kina gatunkowego i filmu grozy. Zainteresowany wszystkim tym, co zapomniane lub niedocenione", czytamy w biogramie laureata.

- Nagroda imienia Krzysztofa Mętraka to dla mnie niezwykłe wyróżnienie, które znajdowało się w sferze moich marzeń od czasów, kiedy zaczynałem pisać o kinie. Działalność krytycznofilmową staram się łączyć z aktywnością akademicką - mam wrażenie, że te dwie perspektywy mogą bardzo dobrze się uzupełniać - mówi laureat w rozmowie z Serwisem Internetowym SFP. - Od kilku lat razem z Krystianem Kujdą z kolektywu VHS Hell prowadzimy projekt badawczy, w ramach którego docieramy do osób związanych z rynkiem wideo w Polsce okresu transformacji i archiwizujemy dokumenty oraz artefakty pamiętające erę wideo boomu. W niedalekiej przyszłości planuję ukończyć pracę doktorską, która opisywałaby nieistniejący już świat wypożyczalni kaset z perspektywy społecznej i ekonomicznej. Film to dla mnie nie tylko tekst kultury, który można ocenić i poddać analizie, ale też swego rodzaju produkt zależny od wielu czynników zewnętrznych. Uważam, że opis i interpretacja mechanizmów produkcji, dystrybucji i recepcji pozwalają uzupełnić wnioski płynące z klasycznej analizy tekstualnej, a co za tym idzie - lepiej zrozumieć kino - dodaje Grzegorz Fortuna.
WRÓB
artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  3.05.2016
Zobacz również
fot. archiwum własne
Kreatywna Europa: dofinansowania dla Polaków
Mariusz Wyglądała: z TVP do TVN
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll