PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Patronem imprezy, która odbędzie się w Izabelinie w dniach 15-21 maja, jest Ryszard Kapuściński.
Swoje filmy zaprezentują w Izabelinie i spotkają się z widzami znani dokumentaliści : Wojciech Staroń – („Bracia"),  Konrad Szołajski  („Walka z szatanem”), Kinga Dębska ("Aktorka"), Maciej Drygas („Abu Haraz” ), Hanna Polak ( "Nadejdą lepsze czasy") i Maciej Bochniak ( „Miliard szczęśliwych ludzi”).

Patronem  festiwalu "Natura Kultura Media" jest Ryszard Kapuściński (1932- 2007). Ten wybitny, znany w świecie reporter i pisarz ,  spędził w Izabelinie parę lat w okresie okupacji i wielokrotnie odwiedzał tę miejscowość oraz pobliski Kampinoski Park Narodowy u schyłku życia. Życzliwie wspominał o nich w swoich książkach. W roku 2014 przed Centrum Kultury Izabelin odsłonięto poświęcone mu skwer i głaz pamiątkowy. Nawiązujący do bliskich „cesarzowi reportażu” idei  I Festiwal NATURA  KULTURA  MEDIA rozpocznie się  w niedzielę 15 maja 2016 roku tradycyjnymi, osiemnastymi już Izabelińskimi Spotkaniami z Książką, których specjalną atrakcją będzie w tym roku  Salon Reporterów, a uwieńczeniem Wieczór Galowy  z udziałem m.in. Krzysztofa Zanussiego i Alicji Kapuścińskiej oraz pokaz nowego francuskiego filmu dokumentalnego „Afryka według Kapuścińskiego”. Jego reżyserka Olga Prud’homme Farges nagrała ostatni wywiad z Ryszardem Kapuścińskim. Pisarz opowiada w nim o swoich licznych podróżach na Czarny Ląd, wspomina proces powstawania kolejnych reportaży i książek. Z blisko 10 godzin materiału nagranego w ciągu trzech dni, powstał niespełna godzinny film uzupełniony archiwalnymi zdjęciami i filmami.Od poniedziałku do piątku, czyli od 16 do 20 maja 2016 roku, w godzinach 17- 21 w CKI Izabelin, w ramach Salonu Dokumentalistów i Reporterów,  odbywać się będą spotkania z autorami książek reporterskich, pokazy ciekawych  filmów dokumentalnych oraz rozmowy z ich twórcami. Z publicznością spotkają się m.in. Krzysztof Mroziewicz - b. ambasador RP w Delhi i  autor niedawno wydanych „ Mitów indyjskich”, znakomita reporterka Iza Michalewicz - autorka głośnej książki „Życie to za mało”,  Barbara Włodarczyk - znana ze znakomitych telewizyjnych reportaży o Rosji  i książki „Nie ma jednej Rosji”, Wiesław Łuka, autor wznowionej niedawno głośnej książki „Nie oświadczam się” oraz młodzi reporterzy – Grzegorz Szymanik i Marta Szarejko - laureaci nagród i stypendiów im. Ryszarda Kapuścińskiego.
 
Część festiwalu odbywać się będzie w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego. Tam też, w dniach 16-17 maja, odbędzie się pierwszy przegląd filmów przyrodniczych Krystiana Matyska. Pokazane zostaną: obsypany nagrodami na całym świecie "Dziobem i pazurem", „Niedźwiedź - władca gór” oraz najnowszy dokument "Łowcy miodu". Po jego projekcji odbędzie się dyskusja z reżyserem.

18 maja w salach KPN rozpocznie się sesja „Spór o Kapuścińskiego” nawiązująca do nowej książki Adriana Stachowskiego pod tym samym tytułem. Wezmą w niej udział znani dziennikarze, publicyści oraz medioznawcy. Również ostatni dzień festiwalu, sobota 21 maja, będzie obfitował w wiele atrakcji. Zacznie się od spaceru po Izabelinie projektowaną Ścieżką Kapuścińskiego (godz. 11), później przewidywana jest powtórka pokazu filmów Krystiana Matyska (od godz. 13 w KPN), a wieczorem  Koncert Galowy, podczas którego wręczone zostaną nagrody „Nadzieja Mediów”.

Głównymi organizatorami festiwalu są Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, gmina Izabelin, Centrum Kultury Izabelin oraz Kampinoski Park Narodowy.

Serwis internetowy sfp.org.pl jest patronem medialnym I Festiwalu "Natura Kultura Media".


MZ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  29.04.2016
Zobacz również
Wspierając polski dokument
Pierwszy kwartał 2016 roku w polskich kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll