Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Patronem imprezy, która odbędzie się w Izabelinie w dniach 15-21 maja, jest Ryszard Kapuściński.
Swoje filmy zaprezentują w Izabelinie i spotkają się z widzami znani
dokumentaliści : Wojciech Staroń – („Bracia"), Konrad Szołajski („Walka z szatanem”), Kinga Dębska ("Aktorka"), Maciej Drygas („Abu
Haraz” ), Hanna Polak ( "Nadejdą lepsze czasy") i Maciej Bochniak (
„Miliard szczęśliwych ludzi”).
Patronem festiwalu "Natura Kultura Media" jest Ryszard Kapuściński (1932- 2007). Ten wybitny, znany w świecie reporter i pisarz , spędził w Izabelinie parę lat w okresie okupacji i wielokrotnie odwiedzał tę miejscowość oraz pobliski Kampinoski Park Narodowy u schyłku życia. Życzliwie wspominał o nich w swoich książkach. W roku 2014 przed Centrum Kultury Izabelin odsłonięto poświęcone mu skwer i głaz pamiątkowy. Nawiązujący do bliskich „cesarzowi reportażu” idei I Festiwal NATURA KULTURA MEDIA rozpocznie się w niedzielę 15 maja 2016 roku tradycyjnymi, osiemnastymi już Izabelińskimi Spotkaniami z Książką, których specjalną atrakcją będzie w tym roku Salon Reporterów, a uwieńczeniem Wieczór Galowy z udziałem m.in. Krzysztofa Zanussiego i Alicji Kapuścińskiej oraz pokaz nowego francuskiego filmu dokumentalnego „Afryka według Kapuścińskiego”. Jego reżyserka Olga Prud’homme Farges nagrała ostatni wywiad z Ryszardem Kapuścińskim. Pisarz opowiada w nim o swoich licznych podróżach na Czarny Ląd, wspomina proces powstawania kolejnych reportaży i książek. Z blisko 10 godzin materiału nagranego w ciągu trzech dni, powstał niespełna godzinny film uzupełniony archiwalnymi zdjęciami i filmami.
Od poniedziałku do piątku, czyli od 16 do 20 maja 2016 roku, w godzinach 17- 21 w CKI Izabelin, w ramach Salonu Dokumentalistów i Reporterów, odbywać się będą spotkania z autorami książek reporterskich, pokazy ciekawych filmów dokumentalnych oraz rozmowy z ich twórcami.
Z publicznością spotkają się m.in. Krzysztof Mroziewicz - b. ambasador RP w Delhi i autor niedawno wydanych „ Mitów indyjskich”, znakomita reporterka Iza Michalewicz - autorka głośnej książki „Życie to za mało”, Barbara Włodarczyk - znana ze znakomitych telewizyjnych reportaży o Rosji i książki „Nie ma jednej Rosji”, Wiesław Łuka, autor wznowionej niedawno głośnej książki „Nie oświadczam się” oraz młodzi reporterzy – Grzegorz Szymanik i Marta Szarejko - laureaci nagród i stypendiów im. Ryszarda Kapuścińskiego.
Część festiwalu odbywać się będzie w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego. Tam też, w dniach 16-17 maja, odbędzie się pierwszy przegląd filmów przyrodniczych Krystiana Matyska. Pokazane zostaną: obsypany nagrodami na całym świecie "Dziobem i pazurem", „Niedźwiedź - władca gór” oraz najnowszy dokument "Łowcy miodu". Po jego projekcji odbędzie się dyskusja z reżyserem.
18 maja w salach KPN rozpocznie się sesja „Spór o Kapuścińskiego” nawiązująca do nowej książki Adriana Stachowskiego pod tym samym tytułem. Wezmą w niej udział znani dziennikarze, publicyści oraz medioznawcy. Również ostatni dzień festiwalu, sobota 21 maja, będzie obfitował w wiele atrakcji. Zacznie się od spaceru po Izabelinie projektowaną Ścieżką Kapuścińskiego (godz. 11), później przewidywana jest powtórka pokazu filmów Krystiana Matyska (od godz. 13 w KPN), a wieczorem Koncert Galowy, podczas którego wręczone zostaną nagrody „Nadzieja Mediów”.
Głównymi organizatorami festiwalu są Fundacja Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego, gmina Izabelin, Centrum Kultury Izabelin oraz Kampinoski Park Narodowy.
Serwis internetowy sfp.org.pl jest patronem medialnym I Festiwalu "Natura Kultura Media".
MZ
SFP
Ostatnia aktualizacja: 29.04.2016
Wspierając polski dokument
Pierwszy kwartał 2016 roku w polskich kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024