PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  30.04.2016
O Fundacji Filmowej im. Władysława Ślesickiego w majowym numerze „Magazynu Filmowego” (nr 5/2016) pisze Dagmara Romanowska. Oto fragment jej artykułu, który w całości będzie można przeczytać na łamach nowego numeru pisma już 12 maja.
- Promujemy i wspieramy polski dokument – mówią Adam i Katarzyna Ślesiccy, którzy wspólnie od 2014 roku prowadzą Fundację Filmową im. Władysława Ślesickiego, a w jej ramach program Doc Lab Poland. W lutym skończył się nabór wniosków do drugiej edycji tego obiecująco rozwijającego się projektu.

- Polski dokument ma chlubną, pełną wielkich nazwisk tradycję. Nie brakuje też współczesnych bardzo utalentowanych twórców. Widzimy w tym olbrzymi potencjał” – mówią Ślesiccy. Oboje w branży działają od kilkunastu lat – doskonale znają więc wyzwania i wymogi rynku (z ramienia Wajda Studio Adam Ślesicki jest producentem m.in. „Joanny”, „Trampkarzy” i „Ślimaków”, a Katarzyna Ślesicka m.in. "K2. Dotknąć nieba" i „Końca świata”). Wiedzą, że talent twórców i temat to tylko część sukcesu. Fundację założyli po to, żeby wspierać filmowców – głównie producentów i reżyserów – na wyboistej drodze do widza polskiego i zagranicznego. Mieli też bardziej osobiste powody – przypomnienie postaci i twórczości Władysława Ślesickiego, ojca Adama, a także własny rozwój zawodowy.

Nieformalnie Fundacja rozpoczęła działalność jesienią 2013 roku, gdy poznański festiwal Off Cinema przygotowywał dużą wystawę oraz retrospektywę poświęcone Władysławowi Ślesickiemu. Tu w pracę zaangażowała się głównie Barbara Ślesicka (wdowa po reżyserze). Adam i Katarzyna Ślesiccy – już po oficjalnym zarejestrowaniu Fundacji – skoncentrowali swoje wysiłki na tworzeniu programów szkoleniowych i konsultacyjnych, z których największym jest całoroczny Doc Lab Poland, skierowany do profesjonalnych twórców filmów dokumentalnych.

Inicjatywa ma bardzo rozbudowane spectrum działania. Jej bazą są dwa komponenty: Doc Lab Start oraz Doc Lab Go. Pierwszy skupia się na projektach filmowych w fazie developmentu lub wczesnych zdjęć, a ten drugi to już produkcje na etapie montażu. „Organizujemy spotkania konsultacyjno-warsztatowe, w których punktem wyjścia są konkretne projekty uczestników, a nie dywagacje teoretyczne” – podkreśla Katarzyna Ślesicka. „Cały program spełnia dwie podstawowe funkcje: developmentową, wspierającą twórców w rozwoju projektu i jego finansowaniu, oraz prezentacyjno-promocyjną, pomagającą we wczesnym zaistnieniu na rynku i dotarciu z gotowym lub kończonym właśnie filmem do dystrybutorów, selekcjonerów festiwalowych, agentów sprzedaży, przedstawicieli platform VoD, telewizji itp.” – dodaje producentka. Bardzo istotnymi elementami Doc Lab Poland są organizowane – we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym oraz Polskim Instytutem Sztuki Filmowej – pitchingi Docs to Start! i Docs to Go!.

- Dziś nie wystarczy zrobić dobry film, trzeba go sprzedać, wypromować, dotrzeć do decydentów – dystrybutorów, selekcjonerów, krytyków i innych, a za ich pośrednictwem do widzów – przypomina Katarzyna Ślesicka. „Doc Lab Poland daje twórcom wsparcie praktyczne i merytoryczne, ale i pomaga w budowie sieci kontaktów i znajomości w branży, która owocować będzie również przy kolejnych projektach poszczególnych uczestników programu” – kontynuuje.
Dagmara Romanowska
Magazyn Filmowy SFP 05/2016
Ostatnia aktualizacja:  29.04.2016
Zobacz również
fot. Materiały Fundacji im. Władysława Ślesickiego
Szkoła Wajdy: bezpłatny kurs filmowy dla młodzieży
"Natura Kultura Media" - nowy festiwal na mapie Polski
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll