PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Z okazji premiery albumu DVD z filmami dokumentalisty Bogdana Dziworskiego Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza na spotkanie z reżyserem i pokaz jego czterech wybranych filmów: 25 kwietnia w poniedziałek, o godz. 18:00, w siedzibie NInA w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Spotkanie z Bogdanem Dziworskim, towarzyszące pokazowi filmów, poprowadzi krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski. Ilość miejsc jest ograniczona. Siedziba Narodowego Instytutu Audiowizualnego znajduje się przy ul. Wałbrzyska 3/5 w Warszawie.

DVD Polska Szkoła Dokumentu cz. 15

Album DVD z najważniejszymi filmami wybitnego dokumentalisty i operatora Bogdana Dziworskiego to już piętnasty tytuł z redagowanej przez Tadeusza Sobolewskiego serii Polska Szkoła Dokumentu.

Seria ukazuje się od 2006 roku, kiedy to NInA funkcjonowała jeszcze jako Polskie Wydawnictwo Audiowizualne.

W cyklu Polska Szkoła Dokumentu ukazały się dotychczas DVD poświęcone m.in.:  Krzysztofowi Kieślowskiemu,  Kazimierzowi Karabaszowi, Marcelowi Łozińskiemu, Maciejowi Drygasowi, Markowi Piwowskiemu i Andrzejowi Munkowi.

Program pokazu

"Hokej",
1976, 12 minut

Operatorzy na łyżwach, kamera na boisku. Mecz hokejowy został sfilmowany – jak mówi reżyser – „nie z trybuny, z pozycji kibica, ale z pozycji krążka hokejowego”. Obraz brutalnej sportowej walki jest skontrastowany ze spojrzeniem młodych adeptów szkółki hokejowej. Powstał kalejdoskop form, emocji, znaczeń o niebywałej, do dziś imponującej dynamice. Widz ma poczucie, że ogarnia całość sytuacji, utożsamia się nie tyle z postaciami, ile z samym dzianiem się, ruchem, patrzeniem.

Podróże Georga Philipa Telemanna z Żar do Pszczyny,
1974, 14 minut

Słynny niegdyś, współczesny Johannowi Sebastianowi Bachowi, niemiecki kompozytor Georg Philipp Telemann był przez kilka lat dworskim kapelmistrzem w Żarach na Śląsku. Zachwycał się polską muzyką ludową i czerpał z niej w swojej twórczości. Film jest wizją współczesnego święta, inspirowaną muzyką Telemanna. Święto tworzy się na naszych oczach. Obraz składa się z kontrastowych elementów, ze zderzenia realiów życia w Polsce Ludowej z reliktami przeszłości.

Kilka opowieści o człowieku,
1983, 20 minut

Bohater filmu dociera do granic ludzkich możliwości. Jerzy Orłowski, kaleki sportowiec, wykonuje skoki z trampoliny, jeździ na nartach, rysuje bez pomocy rąk. Każda czynność życiowa jest walką, przekroczeniem ograniczeń. Dziworski funduje mu na koniec filmowe „wniebowstąpienie”, niepozbawione rysu tragicznego. W scenie tej pojawia się ujęcie przewróconego, połamanego krzesła, które ma dla autora ukrytą, symboliczną wartość, skoro powraca w jego późnych filmach: w „Plus minus...” i w przygotowywanym filmie o Warholu.

Sceny narciarskie z Franzem Klammerem,
1980, 21 minut

Realizatorzy musieli odstąpić od pierwotnego scenariusza z powodu kontuzji bohatera filmu, Franza Klammera, austriackiego mistrza narciarstwa alpejskiego. „Sceny narciarskie...” są wynikiem improwizacji, surrealistycznym ciągiem obrazów, w których mistrz jest poddawany nieustannym próbom i z niezmiennym uśmiechem na twarzy przeżywa kolejne katastrofy.

TS
Narodowy Instytut Audiowizualny
Ostatnia aktualizacja:  21.04.2016
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Tzw. duża ustawa medialna trafi do Sejmu
Filmowcy ze stypendiami MKiDN „Młoda Polska”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll