PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Dwudniowa impreza rozpocznie się w Warszawie 23 kwietnia 2016 roku; w 85. rocznicę śmierci kompozytora.
Celem festiwalu jest promocja twórczości Krzysztofa Komedy, wybitnego kompozytora w szerokiej formule (muzyka, teatr, film, sztuki wizualne). W specjalnych  oraz  premierowych projektach na festiwalu wystąpili do tej pory  między innymi.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski, Jerzy Milian, Leszek Możdżer, Andrzej Jagodziński, Kattorna, Atom String Quartet, Bobo Stenson,  Ketil Bjørnstad, Tore Brunborg, Radio String Quartet Vienna,  Motion Trio, Paweł Kaczmarczyk, Adam Bałdych, Marcin Wasilewski, Andrzej Olejniczak. Gośćmi festiwalu byli reżyserzy, krytycy filmowi, dziennikarze: Jerzy Kawalerowicz, Janusz Morgenstern, Andrzej Bukowiecki, Janusz Wróblewski, Tomasz Tłuczkiewicz, Paweł Brodowski, Paweł Sztompke.Program tegorocznej 8. edycji Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy obejmuje:

23 kwietnia 2016,  godz. 19.00
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Audytorium

- Wystawa Fotografii „Komeda w obiektywie” Marka Karewicza
Marek Karewicz. Jeden z najbardziej znanych fotografików muzycznych. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSF w Łodzi, członek ZPAF odznaczony honorowym tytułem F.I.A.P. W jego archiwum liczącym ok. 2 milionów zdjęć, znajduje się niemal cała historia polskiego rocka, beatu oraz panteon największych gwiazd polskiej i światowej muzyki jazzowej. Autor ponad 1500 okładek płytowych, m.in. z serii „Polski Jazz”. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i zagranicą.
- Koncert  -  KRZESIMIR  DĘBSKI Group & Alter String Quartet
Krzesimir Dębski Group

Krzesimir Dębski - skrzypce
Jacek Szwaja -  fortepian
Zbigniew Wrombel - kontrabas
Krzysztof  Przybyłowicz -perkusja

Legenda jazzu i wybitny skrzypek , kompozytor  w specjalnym programie  z  udziałem  swojego zespołu  i kwartetu smyczkowego wykona  kompozycje filmowe K. Komedy w swojej aranżacji.
Krzesimir Dębski. Kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny. Lider zespołu jazzowego String Connection, z którym  koncertował od roku 1980 w 25 krajach: niemal całej Europie, a także w USA i Kanadzie. Ma za sobą wspaniałą karierę jazzmana. Jest laureatem I nagrody światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart (Belgia). Wielokrotnie zdobywał tytuł Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku w ankietach magazynu Jazz Forum. W 1985 r. znalazł się na liście 10-ciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma Down Beat. Członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).
Nagrał ponad 30 płyt ze swoimi kompozycjami dla wielu prestiżowych wytwórni płytowych. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych. Autor muzyki do ekranizacji wielkich dzieł polskiej literatury, komponował  także dla wytwórni w Hollywood.  Laureat wielu nagród, m.in.  Kanadyjskiej Akademii Filmowej "Genie Award ྔ". Na zamówienie  hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films skomponował muzykę do 16 filmów Charlie Chaplina z lat 1914-17. Od 1991 roku prowadzi również działalność dyrygencką, a jego dyskografia jako dyrygenta obejmuje  kilkanaście tytułów, m.in. muzykę filmową dla Sony Classical. Prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd  jak: Jose Carreras, Jose Cura, Adam Makowicz, Jean - Luc Ponty, Mark O'Connor, Nigel Kennedy. 
Tworzy muzykę jazzową, rozrywkową, filmową, teatralną i eksperymentalną. 

- Koncert  - TORD GUSTAVSEN piano- solo (Norwegia)
Premiera. Specjalnie na festiwal gwiazda prestiżowej wytwórni ECM przedstawi kompozycje Komedy w swoich aranżacjach.
„Jego sposób łączenia historii jazzu z nordyckimi nastrojami i lirycznym pięknem wywiera niezwykle intrygujący wpływ na europejską scenę muzyczną. Gra Torda Gustavsena ,każdy dotyk klawisza jest nie tylko zagraną nutą, jest dźwiękiem wyrzeźbionym z wielką uwagą, z zapierającą dech w piersiach namiętnością i pięknem" - czytamy w "Morning Herald".

Tord Gustavsen. Norweski pianista, kompozytor, jeden z najbardziej nowatorskich pianistów, należy do najciekawszych osobowości muzycznych europejskiej sceny jazzowej. Od kilku lat wywiera intrygujący wpływ na dzisiejsza scenę muzyczną. Erudyta muzyczny i malarz nastrojów, jest jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych muzyków jazzowych Starego Kontynentu. Jest absolwentem Konserwatorium w Trondheim (historii i teorii muzyki oraz fortepianu) oraz studiów humanistycznych na Uniwersytecie w Oslo, (studiował psychologię, filozofię) gdzie, w latach 1998-2002 wykładał na tym uniwersytecie. Jego gra to kamień węgielny wielu projektów. Przez ponad 20 lat swojej kariery,  ze swoim Triem, Ensemble i Quartetem nagrał dla prestiżowego ECM Records  albumy: „Changing Places”, „The Ground”, „Being There”, „Restorted, Returned”, „The Well”, które stały się cenionymi i popularnymi nagraniami ostatniej dekady. Występuje na największych salach koncertowych i festiwalach świata – od Europy, Amerykę Północną, Australię, po Japonię i Koreę. Otrzymał liczne prestiżowe nagrody, w tym norweską Grammy, Bell Award – Jazz Album (Australia), Recording of the Month – Stereophile Magazine (USA), NOPAS Music Prize Award (dla najlepszej kompozycji jazzowej 2010). Nieprzerwanie zdobywa aplauz światowej krytyki oraz publiczności.

- Projekcja filmów krótkometrażowych z muzyką K. Komedy:
- "Kraksa" z 1962 r. w reżyserii Edwarda Etlera
- "Przejażdżka" z 1960r. w reżyserii Janusza Nasfetera


24 kwietnia 2016 , godz. 19.00
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Audytorium

- Wystawa Fotografii „Komeda w obiektywie” Marka Karewicza
Marek Karewicz. Jeden z najbardziej znanych fotografików muzycznych. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSF w Łodzi, członek ZPAF odznaczony honorowym tytułem F.I.A.P. W jego archiwum liczącym ok. 2 milionów zdjęć, znajduje się niemal cała historia polskiego rocka, beatu oraz panteon największych gwiazd  polskiej i światowej muzyki jazzowej. Autor ponad 1500 okładek płytowych, m.in. z serii „Polski Jazz”. Swoje prace prezentował na licznych wystawach w kraju i zagranicą.

- Koncert . Premiera. Vladyslav ”ADZIK” SENDECKI  Komeda Project (Polska, GB, USA)
Premiera. Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów  o międzynarodowej renomie, w specjalnym programie z kompozycjami K. Komedy. Towarzyszą  mu znakomici międzynarodowi muzycy, min.: jeden z najwybitniejszych  brytyjskich saksofonistów i kompozytorów jazzowych, Andy Sheppard.

Vladyslav „Adzik Sendecki  - fortepian
Andy Sheppard – saksofon 
Michał Barański – kontrabas  
Gene Calderazzo – perkusja   

Vladislav „Adzik” Sendecki. Według "New York Village Voice" jeden z pięciu najlepszych pianistów na świecie. Wybitny polski pianista i kompozytor mieszkający w Niemczech. Studiował fortepian w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Kształcił się na pianistę koncertowego ale odkrył jazz. Z Andrzejem Olejniczakiem i z Jarkiem Śmietaną w latach 70 współtworzyli  zespół Extra Ball. Później założyli formację Sunship, jedną z najważniejszych grup jazzowych lat 70. W 1981 r. wyemigrował do Szwajcarii i tam rozpoczął  międzynarodową karierę. Grał w pierwszej lidze jazzu - u boku Joe Hendersona, Michaela Breckera, Jaco Pastoriusa i Billy Cobhama. W połowie lat 90. przeprowadził się do Hamburga i został członkiem Big Bandu NDR. W zespole współpracuje z największymi kompozytorami, aranżerami i artystami świata, jak Colin Towns, Mike Gibbs, Maria Schneider, Steve Gray, Vince Mendoza i in. Dla NDR Big Band napisał suitę "Anima Mundi", będącą wynikiem jego podróży po całym świecie. Współpracował z wybitnymi muzykami jak: Michael i Randy Brecker, Marcus Miller, Jaco Pastorius, Ray Anderson, Larry Coryell, Didier Lockwood, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Bireli Lagrene, Jaco Pastorius, Charlie Mariano, Vitold Rek. Jego styl stanowi syntezę jazzu, muzyki klasycznej (romantyzmu, impresjonizmu) i fusion z elementami world music. W 2010 roku artysta wystąpił w Warszawie podczas festiwalu "Chopin i jego Europa".

- Projekcja dokumentu „Komeda – muzyczne ścieżki życia” w reżyserii Claudii Buthenhoff – Dufy. Jest to filmowy esej na temat muzyki i jej odniesień do życia artysty. Dokument opowiada także o postawie wobec przemian społecznych, politycznych i kulturowych w okresie powojennym oraz o exodusie polskich artystów w latach 50. i 60. Film skupia się szczególnie na muzyce, a dzięki zdjęciom archiwalnym przywołuje klimat dawnych lat. To portret, genialnego kompozytora muzyki filmowej, który umiera tragicznie i przedwcześnie. Film został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Programów Audiowizualnych FIPA w Biarritz i otrzymał nominację do Doc Against Gravity Film Festival.
 
MZ
Fundacja Jazz Art
Ostatnia aktualizacja:  19.04.2016
Zobacz również
Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych już w czerwcu
Wesprzyj XI Polonijny Festiwal "Losy Polaków"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll