PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W stołecznym kinie Kultura odbył się pokaz "Jonasza w brzuchu Lewiatana", najnowszego dokumentu Krzysztofa Wierzbickiego, którego bohaterem jest Jonasz Kofta.
 - Znałem go od momentu, kiedy pojawił się w Hybrydach, czyli od początku jego kariery. Zawsze uważałem, że to jest bardzo ciekawy człowiek, wart tego, żeby zrobić o nim film. Tym bardziej, że on prawie w ogóle nie udzielał wywiadów - tak o Jonaszu Kofcie, bohaterze swojego najnowszego dokumentu mówi jego reżyser Krzysztof Wierzbicki. Ten film chodził za nim już od 10 lat, ale jak sam przyznaje, ciągle brakowało na niego pieniędzy. W końcu jednak się udało. Tak powstał niezwykły dokument biograficzny "Jonasz w brzuchu Lewiatana".

Krzysztof Wierzbicki i jego współpracownicy. Fot. Krzysztof Durmaj/SFP.

- Jonasz Kofta był nie tylko autorem tekstów. Był także artystą kabaretowym, lubił występować, napisał też trzy dramaty - zauważa Krzysztof Wierzbicki. O tym, jakim był artystą, ale też jaki był prywatnie był główny bohater dokumentu "Jonasz w brzuchu Lewiatana"  opowiadają w filmie nie tylko jego najbliżsi, ale także znajomi i przyjaciele. Wśród nich m.in. Feliks Falk, Janusz Kapusta, Andrzej Dudziński, Jan Pietrzak, Stefan Friedman, Wojciech Młynarski, Hanna Banaszak, Ewa Dałkowska, Allan Starski. - Bałem się, że zarówno jego syn jak i żona Jaga nie będą chcieli o nim mówić, szczególnie o drażliwych sprawach.  Na szczęście było zupełnie inaczej. To oni wnieśli do tego filmu prawdę i szczerość. To samo powiedziała mi Maria Kieślowska, [żona Krzysztofa Kieślowskiego – przyp. MZ] że w tym filmie widać prawdziwego człowieka. To są dla mnie bardzo ważne słowa - podkreślał wzruszony reżyser już po pokazie filmu, który odbył się 18 kwietnia 2016 roku w stołecznym kinie Kultura, dzień przed 28. rocznicą śmierci Jonasza Kofty.

 Irena Karel i Stefan Friedman. Fot. Borys Skrzyński/SFP.

"Jonasz w brzuchu Lewiatana"
to opowieść o życiu znanego satyryka, poety i dramaturga Jonasza Kofty (1942-1988). O tym, jak w PRL-u znajdował sobie enklawy wolności i jaką cenę za to płacił. O Jego wiecznej wędrówce, o sukcesach i dramatach, o chwilach buntu wobec zniewolenia i momentach godzenia się z losem, o chorobie, którą przewalczył i o śmierci, która przyszła niespodziewanie i za wcześnie. Ale i o radości życia, dowcipie i pogodzie ducha.

Krzysztof Wierzbicki był wieloletnim współpracownikiem Krzysztofa Kieślowskiego m.in. przy takich filmach jak: "Pierwsza miłość", "Życiorys", "Z punktu widzenia nocnego portiera", "Blizna", "Amator", "Gadające głowy". Sam zrobił też o nim dokumenty "Krzysztof Kieślowski. I'm so-so..." oraz "Kieślowski i jego amator". Ma też w swoim reżyserskim dorobku m.in. takie dokumenty jak: "Prawdziwa historia guźdźca"", "Horoskop", "Tony Halik opisuje świat" czy też "Historia Normana Daviesa" oraz "Europa Normana Daviesa".
Marcin Zawiśliński
Artykuł własny
Ostatnia aktualizacja:  19.04.2016
Zobacz również
fot. Krzysztof Durmaj/SFP
Kino na Granicy: sztuka nie tylko filmowa
Jest już plakat festiwalu w Koszalinie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll