PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Nabór filmów upływa we wrześniu 2016 roku. Uroczyste zakończenie XI Polonijnego Festiwalu planowane jest w dniach 12 i 13 listopada w Warszawie.
XI Polonijny Festiwal „Losy Polaków” to przegląd profesjonalnych i amatorskich działań multimedialnych z zakresu: filmu fabularnego, dokumentalnego i amatorskiego, telewizji, radia, internetu, wydawnictw z dziedziny literatury, muzyki czy sztuk plastycznych. Nadesłano już pierwsze prace z Kazachstanu, Słowacji, Polski i USA.

Przesłaniem Festiwalu jest nawiązanie lub pogłębienie kontaktów z Ojczyzną blisko 20 milionów Polaków mieszkających poza granicami kraju, wzmocnienie patriotyzmu, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, promocja polskiej historii, kultury i języka w kraju i zagranicą m.in. poprzez projekcje i stronę internetową www.warszawa.mazowsze.pl. Druki zgłoszeń filmów znajdują się na stronie festiwalu: http://www.warszawa.mazowsze.pl/festpol/ 

Nagrody przyznawane będą przez Jury Festiwalu, któremu corocznie przewodniczy reżyser – Paweł Woldan, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Jednym z głównych zamierzeń organizatora Fundacji Polska – Europa – Polonia i partnerów - Kondrat Media i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, jest - oprócz nagrodzenia najlepszych prac zgłoszonych na konkurs – organizowanie w kraju i zagranicą pokazów festiwalowych. Obok prezentacji wybranych z blisko tysiąca prac z 50 krajów świata zgromadzonych w archiwum Polonijnego Festiwalu - będą prezentowane prace zgłaszane na tegoroczny Festiwal, a także na Przegląd Filmów Polskich i Polonijnych „1050-lecie Chrztu Polski". Organizatorzy oczekują także napływu prac zgłaszanych przez uczestników Światowych Dni Młodzieży i spotkania z papieżem Franciszkiem w Krakowie i ich refleksje z pobytu w Polsce w 2016 roku.

Polonijny Festiwal ma charakter otwarty. Powstał w oparciu o doświadczenia Polonijnego Przeglądu Audiowizualnego, zainicjowanego w latach 2004/2005 w ramach Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Multimedialnego Niepokalanów i organizowany był od roku 2006 z inicjatywy Fundacji PEP  corocznie w Akademii Polonijnej w Częstochowie. Tegoroczny Festiwal będzie realizowany w Warszawie i zagranicą w ścisłej współpracy z organizacjami polonijnymi, w tym z mediami polonijnymi na całym świecie, obejmując kraje o dużej imigracji, wschodnich sąsiadów Polski i państwa zamieszkania licznej Polonii – USA, Kanada, Australia. Aktywny udział w realizacji projektów złożonych do do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (Przegląd Filmów Polskich i Polonijnych "1050-lecie Chrztu Polski") i do Ministerstwa Spraw Zagranicznych potwierdziło wiele organizacji polonijnych m.in.
z Kanady, USA, Australii, Francji, Danii, Ukrainy i Białorusi.

Komitet Honorowy Polonijnego Festiwalu składa się rokrocznie z przedstawicieli Sejmu, Senatu, Parlamentu Europejskiego, świata nauki i kultury oraz władz wojewódzkich i samorządowych, które fundują nagrody festiwalowe. Pierwszą nagrodę w roku 2005 ufundował śp. Lech Kaczyński jako Prezydent m.st. Warszawy. Patronat Osobisty nad Festiwalem do roku 2010  sprawował śp. Ryszard Kaczorowski – prezydent RP na Uchodźstwie. Członkami Komitetu Honorowego byli m.in. śp. prof. Andrzej Stelmachowski, śp. Maciej Płażyński. W skład Komitetu Honorowego w latach ubiegłych wchodzili m.in. europosłowie: Jadwiga Wiśniewska i Marek Jurek, poseł Adam Kwiatkowski, były senator Piotr Łukasz Andrzejewski, Jan Cytowski – prezes Rady Polonii Świata, prof. Wiesław Jan Wysocki.
         
Przy okazji pokazów festiwalowych,  organizowanych w kraju i zagranicą,  powstaną - realizowane m.in przez dotychczasowych laureatów Polonijnego Festiwalu - dokumentalne filmy i nagrania prezentujące sylwetki zasłużonych, mieszkających za granicą Polaków. Z nagrań tych stworzony zostanie Polonijny Leksykon Multimedialny.


PZ
Fundacja Polska-Europa-Polonia
Ostatnia aktualizacja:  20.04.2016
Zobacz również
fot. Fundacja Polska-Europa-Polonia
8. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy
Borys Lankosz wyreżyseruje film o molestowaniu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll