PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas 9.NETIA OFF CAMERA 10 polskich filmów walczy o - najwyższą tego typu w Europie - Nagrodę Kulczyk Foundation: 300 000 PLN. Filmowcy chętnie sięgają do „dużej" i „małej" historii. Z czym zmagają się ich bohaterowie? Poznajmy kolejne konkursowe tytuły.
Kuba Czekaj w "Baby Bump" udowadnia, jak trudne bywa dojrzewanie. Niewidzialne wcześniej ciało (czy raczej uszy) nagle staje się intruzem, budzącym autentyczne przerażenie.

Bez taniego sentymentalizmu i patosu, za to szczerze i z sercem na dłoni – tak mówi się o „Moich córkach krowach” Kingi Dębskiej. Dwie siostry, które różni wszystko – marzenia, aspiracje i charakter, muszą zasypać dzielącą je przepaść. Ciężka choroba matki i konieczność zaopiekowania się despotycznym ojcem zbliżają kobiety i pozwalają odnaleźć siostrzaną nić porozumienia.

Rozbitą rodzinną relację stara się również naprawić Mateusz. W tym celu wybiera się ze swoimi synami w Bieszczady. Niespodziewanie w ich życiu pojawia się tajemniczy nieznajomy... „Na granicy” Wojciecha Kasperskiego to „kino mocnych nerwów” - dobrze skrojony thriller pokazujący miejsce, w którym naszym największym przeciwnikiem jest natura.

Poczucie osaczenia i dyskomfortu, minimalistyczna forma i zdystansowane spojrzenie operatora, Łukasza Żala – oto „Intruz” Magnusa von Horna. Szwedzki reżyser oko swojej kamery skierował na 17-latka, który wychodząc z zakładu poprawczego musi skonfrontować się z bolesną przeszłością i ostracyzmem społecznym. Zaczyna się od niewinnych uszczypliwości, przez małe akty agresji, po coraz bardziej napiętą atmosferę prowadzącą do linczu.


"Demon", fot. materiały promocyjne

W lipcu 1973 roku w Pradze młoda dziewczyna (w tej roli Michalina Olszańska, jedna z „Córek Dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej), prowadząc ciężarówkę, wjechała w przystanek tramwajowy, zabijając osiem osób. Niezwykła czarno-biała „Ja, Olga Hepnarová” pary debiutantów: Petra Kazdy i Tomáša Weinreba zachwyciła publiczność podczas Berlinale. Jak historia ostatniej kobiety w byłej Czechosłowacji, na której wykonano wyrok śmierci zostanie przyjęta w Krakowie?

Trzy kraje, trzy postacie, trzy historie. Tytułowy "Nowy świat" (reż. Elżbieta Benkowska, Łukasz Ostalski, Michał Wawrzecki) o krajobraz Polski jako miejsca, gdzie można zacząć „od początku” – bez barier klasowych i płciowych. Białorusinka Żanna jest żoną więźnia politycznego. Wera ucieka do Polski, by poddać się operacji korekty płci. Afgańczyk Azzam to tłumacz pracujący dla polskiej armii, traktowany w swoim kraju jako zdrajca. Niezwykle przejmujące, podejmujące ważki problem etiudy to zapis podróży „ku lepszemu”.

Obce niebo” Dariusza Gajewskiego to historia zderzeń: skrajnych mentalności, postaw i narodów. Dramatyczny obraz polskich emigrantów walczących o odzyskanie dziecka zabranego przymusowo przez szwedzkie władze to nie tylko ważny (i kolejny po duńskim „Polowaniu” Thomasa Vinterberga) głos w sprawie rzeczonej bezduszności skandynawskich procedur, ale również krytyka polskiego modelu rodziny i wychowawczych klapsów.

– To były cztery dni piekła – mówią zgodnie polscy żołnierze. O największej polskiej bitwie stoczonej podczas wojny w Iraku – ostrzelaniu przez bojówki ratusza i odparciu ataku przez osiemdziesięciu Polaków i Bułgarów - opowiada "Karbala" Krzysztofa Łukaszewicza. Film pokazuje, że wojna to nie tylko walka z przeciwnikiem, ale przede wszystkim z własnym strachem.

  Zbrodnia jako spektakl? Temat fascynacji śmiercią pojawia się w kinie od dawna. Kolejną cegiełkę postanowił dołożyć Marcin Koszałka. W swoim debiucie fabularnym rozprawia się z mitem seryjnego mordercy Karola Kremera. Oprócz studium zła, „Czerwony Pająk” jest wyjątkowym spojrzeniem na Kraków lat 60. i czasy PRL-u.

Rodzinne tajemnice, wciąż niewyjaśniona historia polsko-żydowska, zaściankowość – ostatni film Marcin Wrony to jedna z najbardziej oryginalnych hybryd gatunkowych ostatnich lat. „Demon” łączy filmowy postmodernizm i romantyczne mity rodem z „Wesela”  Wyspiańskiego.

Laureata Nagrody Kulczyk Foundation poznamy już 7 maja 2016 roku. Więcej informacji o programie festiwalu można znaleźć na: http://offcamera.pl.

9. NETIA OFF CAMERA tra w dniach 29 kwietnia - 8 maja 2016 roku.


WRÓB
Netia OFF CAMERA
Ostatnia aktualizacja:  18.04.2016
Zobacz również
fot. Netia Off Camera
PlAN FILMOWY WFDiF nominowany do nagrody. Zagłosuj!
Kto będzie w zespole kanału tv Metro?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll