PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  14.04.2016
Nowy kanał telewizji publicznej rozpoczął nadawanie 15 kwietnia 2013 roku.
TVP Rozrywka jest kanałem niekodowanym. Znajdujący się w trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. W jego ramówce pojawiają się audycje kabaretowe, programy typu talk-show, spektakle, widowiska i seriale telewizyjne. Widzowie mogą oglądać zarówno najnowsze produkcje o charakterze rozrywkowym, jak i powtórki najlepszych programów z lat ubiegłych – Mazurskie Noce Kabaretowe, Kabaretowa Mapa Polski, KabareTOP, Familiada, Wojciech Cejrowski – boso przez świat, Makłowicz w podróży, Olga Lipińska zaprasza, Kocham cię, Polsko i wiele innych. Cykl Makłowicz w podróży to program kulinarno-podróżniczy, którego celem jest przekazanie praktycznej wiedzy, związanej z podróżami i odwiedzanymi miejscami. Część programu poświęcona jest przygotowaniu regionalnych potraw, resztę odcinka wypełniają istotne z turystycznego i kulturalnego punktu widzenia informacje, szczególnie te, które są pomijane w przewodnikach.

Olga Lipińska – reżyser, twórca spektakli teatralnych, telewizyjnych, a przede wszystkim słynnego „Kabaretu Olgi Lipińskiej”, wraca z nowym programem Olga Lipińska zaprasza. W rozmowie z Tomaszem Raczkiem wspomina kulisy powstawania swoich programów telewizyjnych, przypomina anegdoty z planu i wyjaśnia z perspektywy lat konteksty historyczne tworzenia najsłynniejszych rozmów i piosenek prezentowanych w jej programach. Rozmowa ilustrowana jest omawianymi fragmentami programów: Gallux show, Właśnie leci kabarecik, Kabaret Olgi Lipińskiej oraz reżyserowanych przez Olgę Lipińską spektakli Teatru Telewizji.

Rocznica powstania w Getcie Warszawskim 19 kwietnia 1943 roku na terenie Getta Warszawskiego wybuchło powstanie ludności żydowskiej. Nieliczni i źle uzbrojeni powstańcy nie mieli żadnych szans w starciu z żołnierzami niemieckimi, ich bohaterski i straceńczy zryw był ostatnim aktem walki o godną śmierć. Mimo to hitlerowcom udało się ostatecznie zdławić powstanie dopiero 16 maja, po kilku tygodniach ciężkich walk.

Film dokumentalny "Campo di Fiori" (reż. Michał Nekanda-Trepka), poprzez nawiązanie do sławnego wiersza Czesława Miłosza o tym samym tytule, ukazuje dramat walczących powstańców w zestawieniu z kręcącą się po drugiej stronie muru karuzelą na pl. Krasińskich. Niektórzy ludzie obserwują płonące budynki, inni bawią się jakby nie zdawali sobie sprawy z tego, co dzieje się wewnątrz getta.  Film przedstawia Powstanie w Getcie Warszawskim i okupację we wspomnieniach m.in. Marka Edelmana, Czesława Miłosza, Wiesława Zdorta, Adiny Blady-Szwajgier, naczelnika Szarych Szeregów – Stanisława „Orszy” Broniewskiego, Ewy Berberyusz, Barbary Zbrożyny, Feliksa Tycha, Marii Leszczyńskiej.

Gdy wybuchła wojna, Jerzy Szapiro, bohater filmu dokumentalnego Ewy Żmigrodzkiej "Wyspa Getto", był studentem medycyny. Studia przyszło mu kontynuować praktycznie w getcie, w szpitalach na Czystem, przy ulicach Leszno i Stawki. Rodzina Szapirów przeżyła, ponieważ udało im się przedostać na aryjską stronę muru na przełomie 1942 i 1943 roku. Bohater wspomina pracę i życie w getcie, gdzie brakowało wszystkiego, a przede wszystkim nadziei. Po getcie nie pozostał żaden ślad, są tylko ślady w pamięci tych, którzy przeżyli.
 
Obchodzony 22 kwietnia Dzień Ziemi to święto mające na celu propagowanie wiedzy o naszej planecie, uwrażliwienie na sprawy ekologii, dbałości o środowisko naturalne i ochrony dzikiej przyrody. W dobie wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza i gwałtownych zmian klimatycznych, szczególnie dobitnie należy powtarzać, że Ziemia jest naszym wspólnym domem i mamy obowiązek o nią dbać.
Serial dokumentalny "100 tysięcy bocianów" (reż. Marcin Krzyżański) to cykl pokazujący polską przyrodę, prezentujący jej różnorodność i bogactwo, jednocześnie promujący i inicjujący konkretne działania dla jej ochrony. Skierowany jest do wszystkich zainteresowanych przyrodą. Znajdą w nim coś dla siebie zarówno najmłodsi widzowie, jak i ich rodzice. Tytuł cyklu nawiązuje do liczby bocianów, które co wiosnę przylatują do Polski na lęgi. Czyni to z nas prawdziwą, europejską bocianią potęgę. Wraz z wilkami, rysiami czy żubrami bociany tworzą obraz polskiej dzikiej przyrody. To właśnie w naszym kraju ocalały obszary takie jak Puszcza Białowieska, Dolina Biebrzy, Dolina Środkowej Wisły, świadczące o niegdysiejszym wyglądzie Europy. Takich miejsc na próżno już szukać na zachodzie kontynentu

Cykl "Tętno pierwotnej puszczy" w reżyserii Barbary i Jana Walenciaków opowiada o Puszczy Białowieskiej – ostatniej pozostałości europejskich lasów niżowych. Tutaj zaobserwować możemy nieprzerwany cykl wzrostu, śmierci, zaniku i odradzania się organizmów. Jedyne miejsce na świecie, gdzie ciągle jeszcze żubr żyje wespół z łosiem, rysiem, dzikiem, jeleniem czy bobrem. Kto zobaczy ten las, zobaczy Europę taką jaka istniała przed tysiącami lat. Pięcioodcinkowy serial, z którego każda część poświęcona jest odrębnemu problemowi ekologicznemu.

"Saga prastarej puszczy"
to autorska seria fabularyzowanych opowieści przyrodniczych autorstwa Bożeny i Jana Walencików. To pierwsza taka próba stworzenia fabularyzowanego serialu o przyrodzie, z właściwą dla fabuły dramaturgią. Przyroda traktowana jest w nim nie przedmiotowo, lecz podmiotowo, a każdy z filmów opowiada o losach jednego, konkretnego osobnika ze świata zwierząt, zamieszkujących ostatnią już z pierwotnych puszcz Europy – Puszczę Białowieską. Na potrzeby serialu, którego produkcja trwała kilka lat, autorzy, znakomici dokumentaliści, stworzyli unikalną hodowlę zwierząt – bohaterów Sagi. Muzykę do całej serii skomponował Michał Lorenc.


MZ
TVP
Ostatnia aktualizacja:  14.04.2016
Zobacz również
Zespół Selekcyjny 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni
Mariusz Grzegorzek ponownie rektorem Szkoły Filmowej w Łodzi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll