PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Dokument "Wszystko może się przytrafić" w reżyserii Marcela Łozińskiego (Studio Filmowe Kalejdoskop/TVP, 1995) otrzymał tytuł "Najlepszy Polski Film Dokumentalny Stulecia" w internetowym plebiscycie publiczności, który towarzyszy przeglądowi „100/100. Epoka Polskiego Filmu Dokumentalnego”. Przegląd ponad 100 najlepszych polskich dokumentów powstałych w ponad 100-letniej historii polskiego kina dokumentalnego odbywa się w dniach 6-7 kwietnia 2016 w warszawskich kinach Kultura i Iluzjon. Wstęp na pokazy jest WOLNY.
W filmie "Wszystko może się przytrafić" sprawy społeczne schodzą na dalszy plan. Marcel Łoziński porusza tematy egzystencjalne, dotyczące jednostki. Bohaterem jest mały chłopiec (syn reżysera – Tomek). Chłopiec jest szczęśliwy i ciekawy świata. Jeździ po parku na hulajnodze i bez barier kontaktuje się z przypadkowymi ludźmi. Chłopiec tworzy wokół siebie naturalną aurę, której brakuje w codziennych relacjach międzyludzkich. Zadaje pytania wprost, np. „Ile będziesz jeszcze żył?”, „Co byś zrobił, gdybyś się jeszcze raz urodził?”. Ludzie chętnie odpowiadają. Opowiadają chłopcu, co im leży na sercu. Tomek powtarza, że wszystko może się przytrafić „można czasem nawet znaleźć malutkiego dinozaura”, ale jak dodaje „zdarza się to bardzo rzadko”.

Marcel Łoziński - jeden z najbardziej znanych i docenianych na świecie dokumentalistów polskich. Absolwent wydziału reżyserii PWSFTViT w Łodzi (1971). Od 1995 roku członek Amerykańskiej Akademii Filmowej. Od czterech lat kieruje kursem dokumentalnym w Szkole Wajdy. Prowadził Dragon Forum - międzynarodowe warsztaty filmu dokumentalnego i pitching. Nominowany do Oscara za film dokumentalny „89 mm od Europy” (1994). W 2016 roku na Krakowskim Festiwalu Filmowym otrzymał prestiżową nagrodę Smoka Smoków za całokształt twórczości.

***

Złota Dziesiątka to wybór najlepszych, zdaniem ekspertów, polskich filmów dokumentalnych. Spośród tych filmów internauci uczestniczący w plebiscycie wybrali Najlepszy Polski Film Dokumentalny Stulecia.

Do Złotej Dziesiątki zakwalifikowały się następujące tytuły:

1.      Powódź, reż. Jerzy Bossak i Wacław Kaźmierczak, 1947
2.      Muzykanci, reż. Kazimierz Karabasz, 1960
3.      Rodzina człowiecza, reż. Władysław Ślesicki, 1966
4.      Elementarz, reż. Wojciech Wiszniewski, 1976
5.      Siedem kobiet w różnym wieku, reż. Krzysztof Kieślowski, 1978
6.      Gadające głowy, reż. Krzysztof Kieślowski, 1980
7.      Kilka opowieści o człowieku, reż. Bogdan Dziworski, 1983
8.      Usłyszcie mój krzyk, reż. Maciej Drygas, 1991
9.      Wszystko może się przytrafić, reż. Marcel Łoziński, 1995
10.   Takiego pięknego syna urodziłam, reż. Marcin Koszałka, 1999

Wyboru Złotej Dziesiątki dokonali najważniejsi polscy eksperci w dziedzinie dokumentu: prof. dr hab. Marek Hendrykowski; red. Andrzej Bukowiecki; Krzysztof Gierat, dyr. Krakowskiego Festiwalu Filmowego; dr hab. Jadwiga Hučková; prof. dr hab. Mikołaj Jazdon; dr hab. Iwona Kurz; prof. dr hab. Tadeusz Lubelski; red. Maria Malatyńska, red. Anita Piotrowska; prof. dr hab. Mirosław Przylipiak; red. Tadeusz Sobolewski; red. Stanisław Zawiśliński.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych i Filmoteka Narodowa. Wydarzenie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Patroni medialni: TVP Kultura, Co jest grane 24, metrocafe.pl, TOK FM, filmweb.pl, Gazeta Studencka, Magazyn Filmowy, Radio Kampus, TV Student, sfp.org.pl, Nowy Folder.


AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  6.04.2016
Zobacz również
fot. Studio Filmowe Kalejdoskop
Barbara Hollender wiceprzewodniczącą FIPRESCI
Arkadiusz Jakubik laureatem nagrody za dubbing
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll