PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Premiera "Kosmosu" otworzy filmowy sezon wakacyjny w Polsce.
"Kosmos", pierwszy od 15 lat i zaraz ostatni film Andrzeja Żuławskiego już od 1 lipca 2016 roku będzie można obejrzeć w kinach w całej Polsce. Nagrodzony za reżyserię na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno obraz oparty jest na twórczości Witolda Gombrowicza. – Byłem naprawdę zaskoczony, kiedy po tych wszystkich latach nieobecności wszedłem na scenę i 2 tys. osób biło mi brawo. Jakby te wszystkie lata samotności nie istniały – mówił Andrzej Żuławski dziennikarzom w Locarno. W opinii wielu krytyków filmowych, dzięki temu filmowi  artysta nie tylko powrócił, ale również się odrodził.



"Kosmos" to film, który „portretuje proces twórczy jako formę szaleństwa” – pisał krytyk Indiewire.com. „Hollywood Reporter” nazwał obraz „metafizyczną komedią”, „Le Temps” – filmem, który „nie jest irytujący, tylko prowokujący i zagmatwany”. A jak ostatni film zmarłego niedawno reżysera przyjmą polscy widzowie? Polskim dystrybutorem "Kosmosu" jest Bomba Film.

Andrzej Żuławski urodził się 22 listopada 1940 roku we Lwowie. Zaczynał jako redaktor magazynu „Film”. Potem był asystentem Andrzeja Wajdy przy kręceniu filmów: "Samson" (1961), "Miłość dwudziestolatków" (1962), "Popioły" (1965). Jako aktor zazwyczaj odtwarzał role drugoplanowe, ale grywał czasami też główne postacie (m.in. w "Tristesse et beauté" u boku Charlotte Rampling i Myriem Roussel). W 2002 zagrał w filmie "Les Liaisons dangereuses", uwspółcześnionej adaptacji powieści Choderlos de Laclos"Niebezpieczne związki" jako Antoine Gercourt.

Jako samodzielny reżyser debiutował w 1967 roku telewizyjnym filmem "Pieśń triumfującej miłości" z Beatą Tyszkiewicz w roli głównej. Tego samego roku, dla telewizji przygotował także film "Pavoncello" o skrzypku Erneście Fosce (w którego wcielił się Stefan Friedmann). Początek lat 70. XX wieku przyniósł przełom w jego filmografii. W 1971 roku zrealizował psychologiczną "Trzecia część nocy" z Małgorzatą Braunek i Leszkiem Teleszyńskim. Za ten obraz został uhonorowany Jantarem na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", oraz nagrodą imienia Andrzeja Munka, przyznawaną przez ówczesną PWSFTviT. Braunek i Teleszyński zagrali także w 1972 roku, w następnym filmie artysty, horrorze "Diabeł" (w tytułową rolę wcielił się Wojciech Pszoniak). Na kolejny polski film Żuławskiego trzeba było długo czekać (w międzyczasie powstały jego cztery francuskie obrazy, w tym słynne "Opętanie" z 1981 roku, z Isabelle Adjani). "Na srebrnym globie" ujrzało światło dzienne dopiero 1987 roku. 1995 rok przyniósł premierę głośnej "Szamanki" z Iwoną Petry i Bogusławem Lindą. W 2000 roku wyreżyserował film "Wierność", w którym główną rolę zagrała Sophie Marceau. Jego filmografię zamyka powstały w 2015 roku film "Kosmos". Reżyser zmarł 17 lutego 2016 roku w Warszawie.


Marcin Zawiśliński
SFP/ Bomba Film
Ostatnia aktualizacja:  5.04.2016
Zobacz również
[wideo] To jest moja transformacja, transformacja Polski
Przedstawiamy jury Script Pro 2016
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll