PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Festiwal Netia Off Camera odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 8 maja 2016 roku w Krakowie.
Jeden z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych polskich twórców filmowych – Krzysztof Zanussi został przewodniczącym jury konkursu głównego "Wytyczanie Drogi".

O 100 tys. dolarów - Krakowską Nagrodę Filmową - już niedługo powalczą młodzi twórcy z całego świata. Zakazana miłość i skłócone rodziny – historię Romea i Julii zna każdy. A jeżeli akcję XVI-wiecznego dramatu przeniesiemy do Brukseli? Marvela, dziewczyna z młodzieżowego gangu Black Bronx poznaje Marwana, odwiecznego rywala jej rodzimej organizacji. Kiedy namiętności biorą górę, gangi rozpoczynają kulturową batalię o władzę nad nastolatką. „Black” duetu Adil El Arbi i Bilall Fallah to nie tylko nowa wersja „Romeo i Julii” – to przede wszystkim krytyka  przemocy i rozwarstwienia wielkomiejskich społeczeństw.
 
Musical i horror, radość i rozpacz, piękno i brzydota łączą się na warszawskim dancingu. Dwie siostry-syreny postanawiają opuścić Wisłę. Jednak zamiast biernego uczestnictwa w muzycznym świecie PRL-u, tytułowe „Córki Dancingu” dołączają do kultowego zespołu Figi i Daktyle. Ciała Srebrnej i Złotej – są dla Agnieszki Smoczyńskiej areną dla pokazania wyzwolonej i pokrętnej kobiecości – a sam film otrzymał specjalne wyróżnienie podczas Festiwalu Sundance.

Dorastanie nigdy nie jest łatwe. Zwłaszcza, jeśli jest się aspirującym artystą makijażu, mieszkającym w małym mieście. Nastoletni Oscar walczy z despotycznym ojcem i odkrywaną seksualnością, znajdując pocieszenie u najlepszego przyjaciela, chomika Buffy (mówiącego głosem Isabelli Rossellini). „Closet Monster” - debiutującego Stephena Dunna - to wariacja na schematy kina inicjacyjnego. Obyczajowy dramat przeplata się z elementami horroru i surrealistycznymi wizjami niczym z filmów fantasty.
„My Revolution” – debiut Ramziego Bena Slimana - to spojrzenie na Arabską Wiosnę Ludów oczami 14-latka. Dla Marwanna ważniejsza niż rewolucyjne hasła jest szkolna codzienność. Jego zdjęcie w poczytnym francuskim dzienniku na tle demonstrantów zamienia go w lokalnego bohatera. Czym skończy się bycie twarzą społecznych protestów? Co stanie się z nową tożsamością.

Jak wygląda życie miłosne w społeczeństwie ograniczonym surowymi zasadami religijnymi? Przywieziony prosto z Sundance „Halal Love (and Sex)” Assada Fouladkara próbuje odpowiedzieć na to pytanie. Odwrócenie stereotypowego myślenia o pragnieniach i namiętnościach, pod presją islamskich norm, wywołuje śmiech w najmniej spodziewanych momentach. Pod lupą reżysera znalazł się m.in. sekretny związek pewnej rozwódki czy sąsiedzi urządzający sobie niewybredne sceny zazdrości.

MZ
Netia Off Camera
Ostatnia aktualizacja:  4.04.2016
Zobacz również
fot. Mikołaj Rutkowski/Off Camera.
"Ziggy Dust", czyli polski David Bowie
Marek Drążewski: Na początku był dokument
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll