PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Jubileuszowa edycja tej imprezy odbędzie się w dniach 24-30 kwietnia 2016 roku. Co w programie?
Mimo iż w tym roku festiwal odbędzie się w trzeciej dekadzie kwietnia, to część imprez towarzyszących rozpocznie się nieco wcześniej. Już od 16 kwietnia do początku maja na płycie tarnowskiego Rynku zaprezentowane zostaną dwie wystawy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej: „Polskie drogi do Oscarów” oraz „10 lat emocji”. 20 kwietnia w Centrum Sztuki Mościce (ul. Traugutta 1) odbędzie się wernisaż wystawy plakatów Stasysa Edrigeviciusa (autora plakatu głównego 30. TNF) „Echa Paryża” z udziałem artysty. Wystawa czynna będzie do 30 kwietnia. Również od 20 kwietnia w Tarnowskim Centrum Kultury (Rynek 5) przez 11 dni będzie można zwiedzać wystawę „Witold Sobociński. Wizualna ciągłość obrazu”, na którą  składają się oryginalne materiały z prywatnego archiwum operatora (laureata Nagrody za całokształt i wkład w kinematografię 30. TNF) oraz ze zbiorów Muzeum Kinematografii, w tym werki, fotosy, plakaty.

 

Festiwal rozpocznie się 23 kwietnia od „Wieczoru Tarnowskiego” w kinie Marzenie (ul. Staszica 4), podczas którego symbolicznie pokazany zostanie „tarnowski udział w polskiej kinematografii”. W tym spotkaniu wezmą udział osoby pochodzące z Tarnowa w różny sposób związanych z filmem (scenarzyści, aktorzy, reżyserzy, operatorzy, kompozytorzy, krytycy). Wieczór uświetni występ zespołu Monk, a całość poprowadzi Łukasz Maciejewski. Spotkanie zakończy projekcja filmu "Demon" tragicznie zmarłego tarnowianina Marcina Wrony.

W głównym konkursie festiwalu zaprezentowanych zostanie 12 filmów fabularnych, które oceniać będzie Jury pod przewodnictwem reżysera i aktora  Jerzego Stuhra.  W tym roku o nagrody rywalizować będą: „11 minut” -  reż. Jerzy Skolimowski, "Anatomia zła" -  reż. Jacek Bromski, „Córki dancingu” -  reż. Agnieszka Smoczyńska, „Czerwony pająk” -  reż. Marcin Koszałka, „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” -  reż. Janusz Majewski, „Intruz” - reż. Magnus von Horn, „Karbala” - reż. Krzysztof Łukaszewicz, "Letnie przesilenie" -  reż. Michał Rogalski, "Moje córki krowy" - reż. Kinga Dębska, "Na granicy" -  reż. Wojciech Kasprzycki, „Obce niebo” - reż. Dariusz Gajewski, „Panie Dulskie” -  reż. Filip Bajon. Nagrodzone filmy będzie można zobaczyć jeszcze raz na ekranie kina Marzenie.

1 maja w  Konkurs o Nagrodę Grand Prix – Statuetkę Maszkarona, Nagrodę Publiczności i Nagrodę Jury Młodzieżowego, uzupełnią pokazy polskich krótkometrażowych filmów „oscarowych” (nominowanych i nagrodzonych) m.in. „Tango”, „Joanna”, „Katedra”, „89 mm od Europy”, „Piotruś i Wilk” oraz pokazy specjalne, w tym filmu „Kosmos” Andrzeja Żuławskiego oraz debaty. Podobnie jak w latach poprzednich  przygotowana jest obszerna sekcja dziecięca. W cyklu Filmy Młodego Widza odbędą się pokazy i konkurs filmów animowanych dla dzieci, które będą oceniane przez Jury Dziecięce, Wędrujące Ale Kino! w Tarnowie przedstawi dzieciom i młodzieży filmy laureatów MFFMW Ale Kino! oraz dwa filmy fabularne: „Banan”, „Earl i ja, i umierająca dziewczyna”.
 
24 kwietnia na scenie Centrum Sztuki Mościce odbędzie się wieczór z muzyką filmową Włodka Pawlika. Laureat nagrody „Grammy” wystąpi u nas w specjalnym projekcie Włodek Pawlik Trio Plus… z udziałem Ewy Bem, Piotra Machalicy i debiutującego na scenie muzycznej Piotra Zioły. Artyści przypomną nam kilka evergreenów z polskich filmów i seriali autorstwa takich kompozytorów jak Henryk Wars, Władysław Szpilman, Krzysztof Komeda czy Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Natomiast Włodek Pawlik zagra cudowną muzykę do filmów: "Rewers", "Pora umierać", "Wrony" czy ostatnio  „Kantor”.

29 kwietnia w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach odbędzie się koncert znakomitego Motion Trio z muzyką filmową m.in. Krzysztofa Komedy, fragmentem z Krzysztofa Pendereckiego i własnymi kompozycjami uwiecznionymi w filmach. Koncertowi towarzyszyć będzie pokaz video z motywami malarstwa krakowskiego artysty Jacka Sroki. W ten sposób magiczny świat akordeonów splecie się  po raz kolejny z ekranem filmowym. I wreszcie - 30 kwietnia -  na dużej plenerowej scenie na Rynku Koncert Galowy, który poprzedzi wręczenie nagród laureatom 30. Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Wystąpi orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza z koncertem zatytułowanym „Kazanecki”. Oprócz największych przebojów muzyki filmowej tego świetnego kompozytora takich jak tematy z filmów „Dom”, „Noce i dnie”, „Czarne chmury” usłyszymy także kilka znakomitych bonusów autorstwa Komedy, Dębskiego i Kilara. Koncert poprowadzi prezenter radiowej Jedynki i przyjaciel festiwalu – Paweł Sztompke.

30. Tarnowska Nagroda Filmowa - festiwal wybranych polskich filmów fabularnych, odbywa się już od 30 lat. Impreza od wielu lat wspierana jest przez znaczące osoby i instytucje, w tym: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Prezydenta Miasta Tarnowa.

MZ
30. Tarnowska Nagroda Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  1.04.2016
Zobacz również
Radosław Markiewicz: Słowa są ważne w teatrze
"Kosmos" Żuławskiego w programie Wiosny Filmów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll