PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Rusza plebiscyt na najlepszy w historii polski film dokumentalny. Na stronie www.100100.pl można obejrzeć Złotą Dziesiątkę polskiego dokumentu i do 5 kwietnia 2016 roku zagłosować na swojego faworyta. Plebiscyt jest częścią projektu „100/100. Epoka Polskiego Filmu Dokumentalnego”, którego zwieńczeniem będzie przegląd ponad 100 najlepszych polskich dokumentów powstałych w ponad 100-letniej historii polskiego kina dokumentalnego.
Plebiscyt 100/100 rusza 18 marca 2016 roku na stronie www.100100.pl, gdzie nie tylko będzie można oddać swój głos, ale także obejrzeć w całości Złotą Dziesiątkę. Głosowanie zakończy się 5 kwietnia o godz. 23:59. Ogłoszenie zwycięzcy nastąpi podczas Otwarcia Przeglądu 100/100 już 6 kwietnia (środa) o godz. 19:00 w Kinie Kultura w Warszawie.

W trakcie Przeglądu w dniach 6-7 kwietnia w warszawskich kinach: Kultura i Iluzjon pokazanych zostanie ponad 100 filmów, odbędą się spotkania z twórcami i dyskusje. Wstęp na pokazy będzie WOLNY.


"Wszystko może się przytrafić", reż. Marcel Łoziński, fot. Studio Filmowe Kalejdoskop/TVP.

Złota Dziesiątka polskiego dokumentu

Złota Dziesiątka to wybór najlepszych, zdaniem ekspertów, polskich filmów dokumentalnych. Ostatecznego wyboru, który z filmów jest najlepszym polskim dokumentem, dokonają internauci. Filmy można obejrzeć i zagłosować na stronie www.100100.pl, również zostaną pokazane w trakcie Przeglądu.

Do Złotej Dziesiątki zakwalifikowały się następujące tytuły:
1.    Powódź, reż. Jerzy Bossak, 1947
2.    Muzykanci, reż. Kazimierz Karabasz, 1960
3.    Rodzina człowiecza, reż. Władysław Ślesicki, 1966
4.    Elementarz, reż. Wojciech Wiszniewski, 1976
5.    Siedem kobiet w różnym wieku, reż. Krzysztof Kieślowski, 1978
6.    Gadające głowy, reż. Krzysztof Kieślowski, 1980
7.    Kilka opowieści o człowieku, reż. Bogdan Dziworski, 1983
8.    Usłyszcie mój krzyk, reż. Maciej Drygas, 1991
9.    Wszystko może się przytrafić, reż. Marcel Łoziński, 1995
10.    Takiego pięknego syna urodziłam, reż. Marcin Koszałka, 1999

Wyboru Złotej Dziesiątki dokonali najważniejsi polscy eksperci w dziedzinie dokumentu: prof. dr hab. Marek Hendrykowski; red. Andrzej Bukowiecki; Krzysztof Gierat, dyr. Krakowskiego Festiwalu Filmowego; dr hab. Jadwiga Hučková; prof. dr hab. Mikołaj Jazdon; dr hab. Iwona Kurz; prof. dr hab. Tadeusz Lubelski; red. Maria Malatyńska, red. Anita Piotrowska; prof. dr hab. Mirosław Przylipiak; red. Tadeusz Sobolewski; red. Stanisław Zawiśliński. (Sylwetki ekspertów dostępne są na stronie wydarzenia www.100100.pl).


"Takiego pięknego syna urodziłam", reż. Marcin Koszałka, fot. Telewizja Polska.

Projekt 100/100 składa się z czterech części:
I. Plebiscyt Złota Dziesiątka – wybór najwybitniejszych polskich filmów dokumentalnych w historii,
II. Przegląd najważniejszych dzieł polskiego dokumentu, ponad 100 filmów oraz spotkania z twórcami kilku z nich,
III. Panel naukowy dotyczący przyszłości polskiego dokumentu,
IV. Specjalny Katalog zawierającego opisy wszystkich prezentowanych w czasie przeglądu polskich filmów dokumentalnych oraz teksty krytyczne ekspertów. Będzie to pierwsze tego rodzaju kompendium wiedzy o polskim kinie dokumentalnym w dwóch językach: polskim i angielskim.

* * *

Część I – Plebiscyt publiczności
www.100100.pl, 18 marca - 5 kwietnia 2016, godz. 23:59.

Na stronie www.100100.pl można dowiedzieć się wszystkiego na temat projektu 100/100, a przede wszystkim obejrzeć Złotą Dziesiątkę – wyselekcjonowany przez ekspertów zestaw najważniejszych polskich filmów dokumentalnych i zagłosować na swojego faworyta. Głosowanie na stronie trwa do godz. 23:59, 5 kwietnia (wtorek), a ogłoszenie wyników nastąpi podczas Otwarcia Przeglądu, 6 kwietnia, o godz. 19:00 w warszawskim Kinie Kultura.


Część II – Przegląd filmów.
Kino Kultura, Kino Iluzjon, 6 - 7 kwietnia 2016.

Celem przeglądu jest zapoznanie młodej widowni z najbardziej wartościowymi filmami dokumentalnymi powstałymi od początku polskiej kinematografii. Pokazom kinowym towarzyszyć będą spotkania i dyskusje z twórcami.

Pośród zaprezentowanych dzieł znajdą się produkcje najbardziej cenionych polskich dokumentalistów takich jak:  Jacek Bławut, Jerzy Bossak, Andrzej Fidyk, Kazimierz Karabasz, Marcin Koszałka, Grzegorz Królikiewicz, Marcel Łoziński, Maciej Drygas.

Na uwagę zasługują także filmy twórców nie kojarzonych z kinem dokumentalnym, jak chociażby – Agnieszki Osieckiej, a także mniej znane realizacje cenionych dziś fabularzystów m.in. Wojciecha J. Hasa, Jerzego Hoffmana, Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Munka czy Marka Piwowskiego.

W spotkaniach z publicznością wezmą udział m.in.: Jacek Bławut, Bogdan Dziworski, Marcin Koszałka, Marcel i Paweł Łozińscy czy Andrzej Papuziński.

Przegląd otworzy 6 kwietnia o godz. 19:00 w Kinie Kultura prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski.


"Siedem kobiet w różnym wieku", reż. Krzysztof Kieślowski, fot. WFDiF.

Część III – Panel naukowy i ogłoszenie wyniku Plebiscytu 100/100
Kino Kultura, 6 kwietnia godz. 19:00.

W Kinie Kultura pierwszego dnia Przeglądu, tuż po jego otwarciu odbędzie się Panel naukowy na temat stanu obecnego i strategii rozwoju polskiego dokumentu. W dyskusji wezmą udział twórcy i eksperci w dziedzinie dokumentu.


Część IV – Katalog dokumentów
Wersja drukowana lub e-katalog wkrótce będzie do pobrania ze strony www.100100.pl.

Dwujęzyczny polsko-angielski Katalog „100/100” będzie pierwszym tego rodzaju kompendium wiedzy o polskim kinie dokumentalnym. Dostępny będzie bezpłatnie zarówno w wersji drukowanej, jak i formie pliku do pobrania ze strony www.100100.pl. Katalog będzie zawierać opisy wszystkich prezentowanych w czasie przeglądu polskich filmów dokumentalnych wraz z fotosami oraz teksty historyczne ekspertów.


Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych i Filmoteka Narodowa. Wydarzenie jest współfinansowane przez  Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Patroni medialni: TVP Kultura, Co jest grane?, metrocafe.pl, TOK FM, filmweb.pl, Gazeta Studencka, Magazyn Filmowy, Radio Kampus, TV Student, sfp.org.pl.


Tomasz Sztuka/AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  22.03.2016
Zobacz również
fot. SFP
Walny Zjazd SFP – 23 kwietnia 2016
Andrzej Wajda, czyli jak być artystą kina
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll