PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
13 marca 2016 roku mija 20. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych reżyserów filmowych, twórcy takich dzieł jak "Przypadek", "Dekalog" czy też filmowa trylogia "Trzy kolory".
- Człowiek miał ogromne przekonanie, że on miał rację, że to co on chce zrobić, ma sens. Że to nie są wymysły. On wiedział dokładnie - opowiada Halina Dobrowolska, która jest autorką scenografii do "Dekalogu", "Krótkiego filmu o zabijaniu", "Podwójnego życia Weroniki" oraz do drugiej części trylogii "Trzy kolory: Biały". Krzysztof Kieślowski (1941-1996) był jednym z najoryginalniejszych twórców filmowych drugiej połowy XX wieku.  Co ciekawe, do łódzkiej Filmówki dostał się dopiero za trzecim razem. Swoje najbardziej znane dokumenty realizował w latach 70. ("Z punktu widzenia nocnego portiera", "Siedem kobiet w różnym wieku",„Pierwsza miłość” i "Życiorys"). Potem stał się czołowym przedstawicielem nowego nurtu w polskim kinie - tzw. kina moralnego niepokoju. Wówczas powstały jego pierwsze fabuły tj. „Personel”, „Spokój”. W 1979 roku nakręcił również "Amatora".  
Przełomem w jego filmowej drodze stało się spotkanie z adwokatem Krzysztofem Piesiewiczem. - Powiedział mi kiedyś, żeśmy się nieźle spotkali, bo obaj pochodzimy z dokumentu. Ja z sali sądowej, a on z filmu dokumentalnego - wspominał po latach Krzysztof Piesiewicz. Ich współpraca zaczęła się w 1982 roku i trwała nieprzerwanie do śmierci Krzysztofa Kieślowskiego. W tym czasie wspólnie napisali scenariusze do takich dzieł jak: "Bez końca", "Dekalog", "Podwójne życie Weroniki" i wreszcie filmowa trylogia "Trzy kolory". Muzykę do wszystkich tych filmów skomponował Zbigniew Preisner.

Krzysztof Kieślowski był laureatem wielu nagród m.in. Grand Prix na MFF w Mannheim za „Personel”, Złotego Medalu na MFF w Moskwie za „Amatora”, Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za "Trzy kolory: Niebieski", Srebrnego Niedźwiedzia za reżyserię na MFF w Berlinie za "Trzy kolory: Biały", Felixa - nagrody Europejskiej Akademii Filmowej za „Krótki film o zabijaniu”. W 1990 roku został honorowym członkiem Brytyjskiego Instytutu Filmowego za „wybitny wkład w kulturę ruchomego obrazu”. W 1994 roku był podwójnie nominowany do Oscara - za reżyserię i scenariusz oryginalny filmu "Trzy kolory: Czerwony".

Od 1995 roku Krzysztof Kieślowski był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej. Od 1971 roku należał do Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 1978-1981 był jego wiceprezesem.
Marcin Zawiśliński/Stanisław Furman
SFP
Ostatnia aktualizacja:  12.03.2016
Zobacz również
fot. Filmoteka Narodowa
„Bodo” jedzie do Cannes!
"Od Kutza do Czekaja" już w księgarniach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll