PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Telewizja Kino Polska, Studio TOR, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych oraz Studio Munka wraz ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich zapowiadają obchody 20. rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego: emisje jego filmów, wywiady z ludźmi, których życia dotknął, dyskusje o spuściźnie wielkiego reżysera oraz konkurs scenariuszowy.
Trudno uwierzyć, że Krzysztofa Kieślowskiego nie ma wśród nas już 20 lat. Odszedł 13 marca 1996 roku, chwilę po wielkim międzynarodowym sukcesie „Trzech kolorów”. Telewizja Kino Polska, w której regularnie pojawiają się jego filmy, w 2016 roku przypomni to, co w jego twórczości najważniejsze.

- Czujemy się zobowiązani, żeby stać na straży spuścizny Krzysztofa Kieślowskiego – mówił dyrektor Studia Filmowego Tor Krzysztof Zanussi na konferencji inaugurującej Rok Kieślowskiego. - Mam poczucie, że te filmy się w ogóle nie starzeją. Nie starzeją się dlatego, ponieważ nigdy nie były modne. Krzysztof był bardzo impregnowany na modę - on modę tworzył i nie musiał się na modę oglądać. Jednocześnie, to co było bardzo przejmujące w całej pasji Krzysztofa, to skupienie na tym, żeby sztuka niosła w sobie prawdę.

  Największym przedsięwzięciem obchodów Roku Kieślowskiego będzie organizowany przez Kino Polska we współpracy ze Studiem Munka, Studiem TOR i KIPA konkurs na scenariusz filmu krótkometrażowego, inspirowanego „Przypadkiem”. Czy "Przypadek", kultowy film pokolenia „Solidarności”, zachował aktualność w zupełnie innych warunkach społecznych i politycznych? Przed jakimi wyborami stanąłby dzisiejszy Witek Długosz? Organizatorzy Roku Kieślowskiego zapraszają młodych twórców filmowych do krytycznego zmierzenia się z dziedzictwem Krzysztofa Kieślowskiego i zaproponowanie nowej historii, nawiązującej strukturą, tematem czy bohaterem do oryginalnego scenariusza.

Do konkursu zgłoszony może być dotychczas niezrealizowany scenariusz filmu 30-minutowego. Konkurs skierowany jest do studentów szkół filmowych lub artystycznych oraz tych absolwentów, którzy ukończyli je nie dawniej niż dwa lata temu. Uczestnikami konkursu są autorzy scenariuszy, którzy muszą także wskazać reżysera i operatora obrazu proponowanego filmu – również spełniających warunek maksymalnie dwóch lat od ukończenia edukacji filmowej. Główna nagroda w konkursie "Przypadek" wynosi 5 000 zł. Zwycięski projekt zostanie zrealizowany we współpracy ze Studiem Munka-SFP i dzięki zapewnionemu przez studio budżetowi w wysokości 100 tysięcy złotych. Kino Polska zadba również o medialną promocję filmu, który będzie można zobaczyć w 2017 roku na antenie stacji.
Więcej informacji na stronie: http://rokkieslowskiego.pl/konkurs/

W rocznicowy weekend 12-13 marca na antenie Kino Polska rozpocznie się całoroczny przegląd filmów Kieślowskiego – co miesiąc w niedzielę o 20:00 zobaczyć będzie można jego filmografię od „Amatora” i „Przypadku” aż po "Podwójne życie Weroniki" i „kolorową” trylogię. Nie zabraknie także najważniejszych dokumentów reżysera, a filmom towarzyszyć będą krótkie materiały przybliżające okoliczności powstania danego tytułu. Kanał wyemituje też filmy dokumentalne o Kieślowskim: powstały na kilka miesięcy przed śmiercią reżysera „Krzysztof Kieślowski: "I’m so-soKrzysztofa Wierzbickiego oraz wspomnieniowy już "Krótki film o Krzysztofie Kieślowskim" Natalii Korynckiej-Gruz.

Kino Polska wyprodukuje również kilka poświęconych postaci Kieślowskiego programów. Stanisław Janicki przygotuje specjalne dwuczęściowe wydanie „Kalejdoskopu polskiego filmu”, W „Programie obowiązkowym” Kieślowskiego wspominać będą zaś aktorzy i reżyserzy, którzy byli gośćmi Magdaleny Juszczyk w ciągu pięciu lat emisji programu.

Kino Polska i magazyn Co Jest Grane podczas warszawskiego Festiwalu Co Jest Grane zorganizują dyskusję, nawiązującą do klasycznego programu „100 pytań do…”. Kieślowski był w nim gościem dwukrotnie, w 1989 i 1994 roku. Za trzecim razem, w 2016, pytania będą musiały zawisnąć w powietrzu. Jakie inspiracje dzisiejszy widz znaleźć może u autora „Przypadku”?

Organizatorem wydarzeń Roku Krzysztofa Kieślowskiego jest Telewizja Kino Polska przy współpracy partnerów głównych: Studia Munka/Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Studia TOR oraz Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych. Partnerami wydarzeń są festiwal T-Mobile Nowe Horyzonty, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Filmoteka Narodowa i Narodowe Centrum Kultury. Patronatem medialnym Rok Kieślowskiego objęły: Polskie Radio Program Trzeci, Co Jest Grane, Gazeta Wyborcza, PAP, FilmPro.

http://rokkieslowskiego.pl/


AK
Kino Polska/SFP
Ostatnia aktualizacja:  11.03.2016
Zobacz również
fot. Kino Polska
Excentryczne kino Janusza Majewskiego w poznańskim zamku
Film z Alicją Bachledą-Curuś hitem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll