1. Krystyna Janda
To jedna z najwybitniejszych aktorek w historii polskiego kina.
Olbrzymią popularność przyniosła jej m.in. rola Agnieszki w wajdowskim "Człowieku z marmuru" oraz "Człowieku z żelaza". Pojawiła się również, ale już tylko symbolicznie, w trzeciej części tej filmowej trylogii: w biografii "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Widzowie pamiętają ją także z niezwykłych kreacji w "Bez znieczulenia" oraz w "Tataraku", gdzie w formie monologu wewnętrznego, w sensie artystycznym, pożegnała się ze swoim zmarłym mężem, świetnym operatorem filmowym i zarazem wieloletnim współpracownikiem Andrzeja Wajdy.
Jerzy Radziwiłowicz i Krystyna Janda w filmie "Człowiek z żelaza". Fot. KinoRP.
2. Stanisława Celińska
3. Kalina Jędrusik
U Wajdy zagrała najpierw dziennikarkę w kultowych już dziś, mających swoją premierę w 1960 roku, "Niewinnych czarodziejach". Widzowie zapamiętają ją również z drugiego filmu Mistrza. Chodzi o nominowaną do Oscara "Ziemię obiecaną", w której wcieliła się w jakże wyrazistą postać Lucy Zuckerowej.
Daniel Olbrychski i Kalina Jędrusik w filmie "Ziemia obiecana". Fot. SF Perspektywa.
4. Beata Tyszkiewicz
Dama polskiego kina wystąpiła najpierw jako Stasia, właścicielka fotoplastikonu, w "Samsonie". Potem Andrzej Wajda zaangażował ją do realizowanych na podstawie prozy Stefana Żeromskiego "Popiołów". Zagrała tam Elżbietę Gintułtównę. A jej gwiazda rozkwitła w roli - nomen omen - żony reżysera w obrazie "Wszystko na sprzedaż". Na ekranie partnerowała jej - w roli aktorki - nieodżałowana Elżbieta Czyżewska. Obie zagrały w tym filmie, w pewnym sensie, siebie.
Beata Tyszkiewicz. Fot. Forum.
5. Ewa Dałkowska
6. Agnieszka Grochowska
Uchodzi za jedną z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia w polskim kinie. Zagrała Danutę Wałęsę, żonę legendarnego przywódcy "Solidarności" w biograficznym filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei". - Andrzej Wajda wychodzi z założenia, że jeżeli już kogoś wybrał do roli, to od tego momentu bardzo ufa w jego umiejętności i inwencję twórczą. Często powtarza: „To Państwo najlepiej wiecie, jak grać”. I rzeczywiście dawał mi dużo swobody - wspominała później Grochowska w wywiadzie udzielonym portalowi sfp.org.pl.
Agnieszka Grochowska jako Danuta Wałęsa w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Fot. ITI Cinema.
7. Małgorzata Braunek
Polscy widzowie do dziś pamiętają młodziutką blond dziewczynę w motylich okularach. A moda na ich noszenie pojawiła się przy okazji filmu psychologicznego "Polowanie na muchy", w którym ta zmarła przed dwoma laty aktorka wcieliła się w postać studentki polonistyki Ireny, kochanki Włodka (w tej roli przystojniak Zygmunt Malanowicz), niedoszłego rusycysty którym pragnie zawładnąć...
8. Ewa Krzyżewska
Zadebiutowała rolą Krystyny, barmanki w hotelu "Monopol", w "Popiele i diamencie", jednym z najsłynniejszych filmów w tyleż bogatym i obfitym co różnorodnym dorobku filmowym Andrzeja Wajdy. To była jej rola życia, dzięki której przeszła do historii polskiego kina, podobnie jak partnerujący jej Zbigniew Cybulski (jako Maciek Chełmicki).
Ewa Krzyżewska w filmie "Popiół i diament". Fot. Fototeka Filmoteki Narodowej.
9. Maja Komorowska
Jest ulubioną aktorką Krzysztofa Zanussiego, ale Andrzej Wajda również o niej pamiętał. Zagrała u niego, drugoplanowo bądź epizodycznie, Rachelę w "Weselu", "Jolę w nominowanych do Oscara "Pannach z Wilka" oraz matkę rotmistrza Andrzeja w "Katyniu". Recytowała też wiersze Miłosza w "Człowieku z żelaza".
Maja Komorowska i Andrzej Łapicki w "Weselu". Fot. Fototeka Filmoteki Narodowej.
10. Alicja Bachleda-Curuś
Dziś jest tyleż aktorką co celebrytką, byłą partnerką hollywoodzkiego gwiazdora Colina Farrella. Mimo iż do tej pory mogliśmy ją oglądać już w kilkunastu filmach i serialach telewizyjnych, zarówno polskich jak i zagranicznych, to Zosia w wajdowskiej wersji "Pana Tadeusza" do dziś jest jej najważniejszą rolą w karierze. Zagrała ją jako szesnastoletnia dziewczyna, ale nie był to jej filmowy debiut.
.
Alicja Bachleda-Curuś i Jerzy Trela w "Panu Tadeuszu". Fot. Akpa.