PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  4.03.2016
Było ich wiele, ale wśród nich jest kilka takich, których kreacje przeszły do historii polskiej kinematografii.

 

1. Krystyna Janda

To jedna z najwybitniejszych aktorek w historii polskiego kina. Olbrzymią popularność przyniosła jej m.in. rola Agnieszki w wajdowskim "Człowieku z marmuru" oraz "Człowieku z żelaza". Pojawiła się również, ale już tylko symbolicznie, w trzeciej części tej filmowej trylogii: w biografii "Wałęsa. Człowiek z nadziei".  Widzowie pamiętają ją także z niezwykłych kreacji w "Bez znieczulenia" oraz w "Tataraku", gdzie w formie monologu wewnętrznego, w sensie artystycznym, pożegnała się ze swoim zmarłym mężem, świetnym operatorem filmowym i zarazem wieloletnim współpracownikiem Andrzeja Wajdy. 


Jerzy Radziwiłowicz i Krystyna Janda w filmie "Człowiek z żelaza". Fot. KinoRP.


2. Stanisława Celińska

Pierwsza rola filmowa od razu przyniosła jej uznanie widzów i krytyków. Wcieliła się w skomplikowaną psychologicznie postać Żydówki Niny w dramacie wojennym "Krajobraz po bitwie". U Wajdy zagrała również Zosię w nominowanych do Oscara "Pannach z Wilka" oraz gospodynię w domu generała w filmie "Katyń", który również był polskim kandydatem do wspomnianej już Nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Stanisława Celińska w filmie "Panny z Wilka". Fot. SF Perspektywa.

3. Kalina Jędrusik

U Wajdy zagrała najpierw dziennikarkę w kultowych już dziś, mających swoją premierę w 1960 roku, "Niewinnych czarodziejach". Widzowie zapamiętają ją również z drugiego filmu Mistrza. Chodzi o nominowaną do Oscara "Ziemię obiecaną", w której wcieliła się w jakże wyrazistą postać Lucy Zuckerowej. 


Daniel Olbrychski i Kalina Jędrusik w filmie "Ziemia obiecana". Fot. SF Perspektywa.


4. Beata Tyszkiewicz

Dama polskiego kina wystąpiła najpierw jako Stasia, właścicielka fotoplastikonu, w "Samsonie". Potem Andrzej Wajda zaangażował ją do realizowanych na podstawie prozy Stefana Żeromskiego "Popiołów". Zagrała tam Elżbietę Gintułtównę. A jej gwiazda rozkwitła w roli - nomen omen - żony reżysera w obrazie "Wszystko na sprzedaż". Na ekranie partnerowała jej - w roli aktorki - nieodżałowana Elżbieta Czyżewska. Obie zagrały w tym filmie, w pewnym sensie, siebie. 


Beata Tyszkiewicz. Fot. Forum.


5. Ewa Dałkowska

W "Bez znieczulenia",  jednym z najważniejszych filmu z nurtu tzw. kina moralnego niepokoju,wciela się w postać  Ewy - żony cenionego korespondenta zagranicznego Jerzego Michałowskiego (w tej roli Zbigniew Zapasiewicz), którego pewnego dnia postanawia opuścić. Po latach zagrała również Stefę Wilczyńską, kierowniczkę sierocińca dla dzieci, w przejmującym, wojennym dramacie biograficznym "Korczak", gdzie w tytułowej roli partnerował jej Wojciech Pszoniak.

 

6. Agnieszka Grochowska

Uchodzi za jedną z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia w polskim kinie. Zagrała Danutę Wałęsę, żonę legendarnego przywódcy "Solidarności" w biograficznym filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei". - Andrzej Wajda wychodzi z założenia, że jeżeli już kogoś wybrał do roli, to od tego momentu bardzo ufa w jego umiejętności i inwencję twórczą. Często powtarza: „To Państwo najlepiej wiecie, jak grać”. I rzeczywiście dawał mi dużo swobody - wspominała później Grochowska w wywiadzie udzielonym portalowi sfp.org.pl.


Agnieszka Grochowska jako Danuta Wałęsa w filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Fot. ITI Cinema.


7. Małgorzata Braunek

Polscy widzowie do dziś pamiętają młodziutką blond dziewczynę w motylich okularach. A moda na ich noszenie pojawiła się przy okazji filmu psychologicznego "Polowanie na muchy", w którym ta zmarła przed dwoma laty aktorka wcieliła się w postać studentki polonistyki Ireny, kochanki Włodka (w tej roli przystojniak Zygmunt Malanowicz), niedoszłego rusycysty którym pragnie zawładnąć...


Zygmunt Malanowicz i Małgorzata Braunek w "Polowaniu na muchy". Fot. CRN.

8. Ewa Krzyżewska

Zadebiutowała rolą Krystyny, barmanki w hotelu "Monopol", w "Popiele i diamencie", jednym z najsłynniejszych filmów w tyleż bogatym i obfitym co różnorodnym dorobku filmowym Andrzeja Wajdy. To była jej rola życia, dzięki której przeszła do historii polskiego kina, podobnie jak partnerujący jej Zbigniew Cybulski (jako Maciek Chełmicki).


 Ewa Krzyżewska w filmie "Popiół i diament". Fot. Fototeka Filmoteki Narodowej.

 

9. Maja Komorowska

Jest ulubioną aktorką Krzysztofa Zanussiego, ale Andrzej Wajda również o niej pamiętał. Zagrała u niego, drugoplanowo bądź epizodycznie, Rachelę w "Weselu", "Jolę w nominowanych do Oscara "Pannach z Wilka" oraz  matkę rotmistrza Andrzeja w "Katyniu". Recytowała też wiersze Miłosza w "Człowieku z żelaza". 


Maja Komorowska i Andrzej Łapicki w "Weselu". Fot. Fototeka Filmoteki Narodowej.


10. Alicja Bachleda-Curuś

Dziś jest tyleż aktorką co celebrytką, byłą partnerką hollywoodzkiego gwiazdora Colina Farrella. Mimo iż do tej pory mogliśmy ją oglądać już w kilkunastu filmach i serialach telewizyjnych, zarówno polskich jak i zagranicznych, to Zosia w wajdowskiej wersji "Pana Tadeusza" do dziś jest jej najważniejszą rolą w karierze.  Zagrała ją jako szesnastoletnia dziewczyna, ale nie był to jej  filmowy debiut.

.

Alicja Bachleda-Curuś i Jerzy Trela w "Panu Tadeuszu". Fot. Akpa.

 
Marcin Zawiśliński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  8.03.2016
Zobacz również
fot. Kuba Kilijan/SFP
Andrzej Wajda: Wygrana walka o kino
[wideo] Miś Uszatek w nowej odsłonie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll