PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Powiedział Ryszard Bugajski po specjalnym pokazie "Zaćmy", swojego najnowszego filmu, którego główną bohaterką jest Julia Brystygierowa. W tej roli Maria Mamona.
- Lubię robić filmy o ludziach prawdziwych, realnych takich jak Generał „Nil” czy rotmistrz Pilecki. To są bardzo interesujące postaci, skomplikowane psychologicznie. Taka jest również bohaterka mojego najnowszego filmu – zdradził Ryszard Bugajski, reżyser i scenarzysta filmu "Zaćma". Jest to oparta na faktach historia Julii Brystygierowej (1900-1975), jednej z najbardziej znanych funkcjonariuszek bezpieki PRL, sadystycznej zbrodniarki. Już jej pseudonim - „Krwawa Luna” - mówi o niej wiele. Była córką żydowskiego aptekarza, doktorem filozofii po uniwersytecie lwowskim. Zasłynęła jednak przede wszystkim z sadystycznego traktowania, wręcz katowania, więźniów politycznych w czasach stalinowskich. Była wtedy dyrektorką, owianego złą legendą, Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
 
W postać Julii Brystygierowej wcieliła się Maria Mamona, znana m.in. z poprzedniego filmu Ryszarda Bugajskiego "Układ zamknięty". - Dla każdego artysty rola, która do pewnego stopnia odbiega od jego osobowości, jest bardziej interesująca. Im wyżej postawiona poprzeczka oraz im trudniejsza rola do wykreowania, tym ciekawiej się ją później gra. A dla mnie zagranie tej postaci było wspaniałą przygodą – wyznała aktorka podczas spotkania z dyplomatami, które odbyło się w stołecznym kinie Kultura.


Małgorzata Zajączkowska, Andrzej Wajda, Ryszard Bugajski oraz Maria Mamona na specjalnym pokazie "Zaćmy" w kinie Kultura". Fot. Borys Skrzyński/SFP.

W obsadzie znalazł się  Janusz Gajos, tym razem zobaczymy go w roli księdza. Natomiast siostrę zakonną zagra Małgorzata Zajączkowska. Zdjęcia do "Zaćmy" zrealizował jeden z najzdolniejszych operatorów filmowych, dwukrotny laureat Nagrody PSC (za "Obławę" i "Karbalę"), Arkadiusz Tomiak. Scenografię przygotował Andrzej Haliński. Kinową premierę filmu zaplanowano na 21 października 2016 roku.

Marcin Zawiśliński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  2.03.2016
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Kolejna komedia romantyczna podbiła kina
HBO zrealizuje drugi sezon serialu "Pakt"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll