PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  1.03.2016
Każdego roku program Krakowskiego Festiwalu Filmowego obfituje w wiele specjalnych pokazów, które powstają w hołdzie wybitnym artystom. Także w tym roku, poza sekcjami konkursowymi, planowanych jest wiele wydarzeń nadzwyczajnych, a wśród nich niezwykły przegląd poświęcony najwybitniejszemu polskiemu twórcy, Andrzejowi Wajdzie, który w tym roku obchodzi swoje 90. urodziny.
- Andrzej Wajda to Wielki Mistrz kina, twórca niepowtarzalny i wyjątkowy autorytet, wychowawca nowych pokoleń, niezawodny przyjaciel festiwalu, często gospodarz wydarzeń specjalnych. Andrzej Wajda to także wrażliwy widz i wnikliwy recenzent, który ma piękną potrzebę przekazania autorowi swoich wrażeń na gorąco, zaraz po napisach końcowych. Andrzej Wajda to miłośnik sztuki, koneser, wielbiciel talentów niepospolitych. Tych kilka twarzy Artysty pokażemy w naszym przeglądzie. A dzisiaj życzymy naszemu Mistrzowi pięknego portretu Władysława Strzemińskiego w realizowanym właśnie filmie "Powidoki". Ad multos annos! - winszuje artyście Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

  Niecodziennego wyboru filmów, które zaprezentowane zostaną podczas 56. edycji Festiwalu, dokonał prof. Tadeusz Lubelski, uznany krytyk i teoretyk kina. Kluczem selekcji było ukazanie Andrzeja Wajdy z rozmaitych perspektyw i różnych stron kamery.

W ramach pierwszej części przeglądu, “Wajda w cudzym obiektywie”, zobaczymy reżysera przy pracy nad filmami “Wszystko na sprzedaż” i “Wesele” w dwóch produkcjach typu making of: “Na planie” Jerzego Ziarnika oraz “Pan… dziad z lirą” Sławomira Idziaka i Andrzeja Kotkowskiego.  Film “Cegła i inne nagrody filmowe” Marka Brodzkiego pokaże kulisy i okoliczności przyznawania Wajdzie nagród filmowych, w tym tytułowej cegły.

Kolejny cykl, “Wajda portrecista”, ukaże najciekawsze dokumentalne filmy biograficzne zrealizowane przez Andrzeja Wajdę, m.in. głośny film “Wróblewski według Wajdy”, który powstał w ubiegłym roku i prezentuje malarza nie tylko jako niekwestionowanego geniusza, ale także ważnego przyjaciela reżysera.

Trzecia część przeglądu to opowieści Wajdy o samym sobie. W cyklu “Wajda autobiograficzny” zaprezentowane zostaną produkcje podsumowujące filmowe dokonania reżysera (“Kredyt i debet”), ale także opowiadające o wielkich teatralnych sukcesach artysty (“Biesy po latach”) z udziałem wybitnych aktorów Teatru Starego w Krakowie oraz wykorzystujące unikatowe materiały archiwalne, kostiumy i elementy scenografii legendarnego spektaklu.

56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 29 maja - 5 czerwca 2016 roku.
Więcej informacji o Festiwalu: www.krakowfilmfestival.pl


AK
Krakowski Festiwal Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  1.03.2016
Zobacz również
fot. SFP
Prezydent RP na uroczystej premierze "Historii Roja"
W poszukiwaniu Chopina
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll