PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas 56. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się retrospektywa filmów dokumentalnych jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii polskiej kinematografii.
W ramach uczczenia 20. rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, już w marcu odbędą się pokazy specjalne filmów artysty we współpracy z Kinem Pod Baranami i z gościnnym udziałem Jerzego Stuhra. 15 marca o godz. 18.00 w Kinie pod Baranami zaprezentowane zostaną jedne z najsłynniejszych filmów Kieślowskiego: “Gadające głowy” i "Amator”. - Wybraliśmy filmy kluczowe i nadal niezwykle aktualne, choć zostały zrealizowane w diametralnie innej rzeczywistości politycznej. Ponadczasowe i uniwersalne pozostają zarówno ludzkie marzenia, jak i problemy etyczne twórców. Po błyskotliwej karierze dokumentalisty Kieślowski zwrócił się ku fabule. Chcemy pokazać ten moment i jego przyczyny - wyjaśnia Krzysztof Gierat.


Jerzy Stuhr. Fot. Archiwum prywatne.

"Gadające głowy" - Głośny i ostatni dokument Kieślowskiego. Swoisty portret Polaków, który ujawnia się podczas zrealizowanego przez autora wywiadu-sondy. Kilkadziesiąt osób w różnym wieku, o różnym statusie społecznym, odpowiada przed kamerą Kieślowskiego na kilka prostych pytań dotyczących ich samych oraz opowiada o swoich marzeniach.

"Amator" - Jeden z najważniejszych filmów zaliczanych do nurtu kina moralnego niepokoju. Bohater filmu Filip Mosz kupuje amatorską kamerę, aby filmować swoją nowo narodzoną córkę. Wkrótce zaczyna rejestrować także wydarzenia w swoim zakładzie pracy i bez reszty oddaje się nowej pasji bez względu na konsekwencje. Więcej informacji o wydarzeniu: http://tiny.pl/gt3hb

Podczas 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w specjalnym cyklu, zaprezentowanych zostanie kilkanaście niezwykłych filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Kieślowskiego w latach 70. XX wieku. Wśród nich znajdą się wybitne pozycje nagradzane w Krakowie,  m.in. uhonorowane Grand Prix Festiwalu: “Z punktu widzenia nocnego portiera” , “Siedem kobiet w różnym wieku”, “Szpital”, czy też "Pierwsza miłość”. Szczegółowy program retrospektywy będzie opublikowany na stronie www.krakowfilmfestival.pl już w kwietniu.


MZ
KFF
Ostatnia aktualizacja:  28.02.2016
Zobacz również
fot. Filmoteka Narodowa
[wideo] Małgorzata Szumowska odebrała Złotą Taśmę
Przez całe życie był wolnym człowiekiem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll