PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Niedzielny wieczór 28 lutego, tuż przed rozdaniem najsłynniejszych nagród filmowych w Los Angeles, Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza na pokaz polskich filmów, które zdobyły lub były nominowane do Oscara. Wieczór otworzy premiera „Tanga” Zbigniewa Rybczyńskiego w wersji po rekonstrukcji cyfrowej, pierwszego polskiego zdobywcy nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Błysk fleszy, selfies, czerwony dywan, olśniewające kreacje i wielkie emocje, a przede wszystkim magia kina i walka o najsłynniejszą filmową nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscara – co roku z końcem lutego przykuwają uwagę widzów przed telewizorami na całym świecie.

W niedzielny wieczór, 28 lutego w Narodowym Instytucie Audiowizualnym nadarza się wyjątkowa okazja by przypomnieć sobie polskich laureatów Oscara, ale także filmy nominowane do tej nagrody. Wszystko w kameralnej, liczącej 120 miejsc sali audiowizualnej „Ziemia obiecana”, nazwanej na cześć nominowanego do Oscara filmu Andrzeja Wajdy.

Wieczór otworzy wyjątkowy premierowy pokaz „Tanga” Zbigniewa Rybczyńskiego z 1980 roku w nowej, zrekonstruowanej cyfrowo przez Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej wersji i w formacie 4K. To pierwszy polski film, który dostał Oscara, a nagrodę przyznano w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany. Partnerem pokazu „Tanga” jest Filmoteka Narodowa. 

Sekcję animacji kontynuować będzie nominowana do Oscara „Katedra” Tomasza Bagińskiego, a następnie nagrodzony przez Amerykańską Akademię Filmową „Piotruś i Wilk” w reż. Suzie Templeton, wyprodukowany przez brytyjską firmę BreakThru Films i polskie Studio Semafor.  

W kolejnej, dokumentalnej części wieczoru obejrzymy nominowane do Oscara „89 mm do Europy” Marcela Łozińskiego, „Królika po berlińsku” Bartka Konopki, a na koniec wspólną produkcję Wajda Studio i NInA – poruszający film „Joanna” Anety Kopacz.

Filmowy przegląd zamknie sekcja filmu fabularnego z nominowaną do nagrody, krótkometrażową „Męską sprawą” Sławomira Fabickiego i zeszłorocznym zwycięzcą w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny - „Idą” Pawła Pawlikowskiego.

W przerwach Café Gorączka zaserwuje tego wieczoru wyjątkowo filmowe menu, zabrzmi tu też muzyka pochodząca z filmów nominowanych do Oscara. W Archiwum NInA będzie można zgłębiać audiowizualną historię polskich filmów, które otarły się o tę nagrodę.

- Wszystkich spragnionych splendoru oscarowej gali zaprosimy na spacer po czerwonym dywanie – zachęcamy do przyjścia w przebraniach postaci z filmów, aktorów, bohaterów filmowej popkultury. Z tymi, którzy zostaną z nami do końca filmowego wieczoru, zrobimy sobie słynne Kodak photo i wyślemy wszystkim, którzy zgłoszą chęć i podadzą nam swoje adresy mailowe – zapraszają organizatorzy.

Przeżyj ten wieczór w NInA!  Start o godzinie 18.00.

Więcej informacji na stronie: www.nina.gov.pl

 
Program
 
18:00–19:00 Animacja
"Tango", reż. Zbigniew Rybczyński, 8 minut, film nagrodzony Oscarem w 1983 roku, premierowo w wersji zrekonstruowanej cyfrowo przez Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej. Partner pokazu: Filmoteka Narodowa;
„Katedra, reż. Tomasz Bagiński, 7 minut, film nominowany do Oscara w 2002 roku;
„Piotruś i wilk, reż. Suzie Templeton, 32 minuty, brytyjsko-polska koprodukcja nagrodzona Oscarem w 2007 roku;
 
19:00–21:00 Dokument
"89 mm od Europy", reż. Marcel Łoziński, 12 minut, film nominowany do Oscara w 1994 roku;
"Królik po berlińsku", reż. Bartek Konopka, 51 minut, film nominowany do Oscara w 2009 roku;
"Joanna", reż. Agata Kopacz, 40 minut, koprodukcja NInA nominowana do Oscara w 2015 roku;
 
21:00–22:45 Fabuła
"Męska sprawa", reż. Sławomir Fabicki, 25 minut, film nominowany do Oscara w 2002 roku;
"Ida", reż. Paweł Pawlikowski, 79 minut, film nagrodzony Oscarem w 2015 roku.


AK
NInA
Ostatnia aktualizacja:  22.02.2016
Zobacz również
fot. Se-Ma-For
Festiwal Filmów Sportowych czeka na Wasze filmy
[wideo] Kantor był drapieżny i prowokacyjny
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll