PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  17.02.2016
17 lutego 2016 roku, zmarł w Warszawie jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów. Miał 75 lat.
Andrzej Żuławski urodził się 22 listopada 1940 roku we Lwowie. Po zakończeniu II wojny światowej, w wieku pięciu lat wyjechał wraz z rodziną do Francji, gdzie ukończył szkołę i studiował na IDHEC i na Sorbonie (na wydziale filozoficznym). Był redaktorem magazynu „Film”, asystentem Andrzeja Wajdy przy kręceniu filmów: "Samson" (1961), "Miłość dwudziestolatków" (1962), "Popioły" (1965). Jako aktor zazwyczaj odtwarzał role drugoplanowe, ale grywał czasami też główne postacie (m.in. w "Tristesse et beauté" u boku Charlotte Rampling i Myriem Roussel). W 2002 zagrał w filmie "Les Liaisons dangereuses", uwspółcześnionej adaptacji powieści Choderlos de Laclos "Niebezpieczne związki" jako Antoine Gercourt.

Jeśli chodzi o karierę reżyserską, debiutował w 1967 roku telewizyjnym filmem "Pieśń triumfującej miłości" z Beatą Tyszkiewicz w roli głównej. Tego samego roku, dla telewizji przygotował także film "Pavoncello" o skrzypku Erneście Fosce (w którego wcielił się Stefan Friedmann). Początek lat 70. XX wieku przyniósł przełom w jego filmografii. W 1971 roku powstał film psychologiczny "Trzecia część nocy" z Małgorzatą Braunek i Leszkiem Teleszyńskim. Za ten obraz, Żuławski został uhonorowany Jantarem na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", oraz nagrodą imienia Andrzeja Munka, przyznawaną przez ówczesną PWSFTviT. Braunek i Teleszyński zagrali także w 1972 roku, w następnym filmie artysty, horrorze "Diabeł" (w tytułową rolę wcielił się Wojciech Pszoniak). Na kolejny polski film Żuławskiego trzeba było długo czekać (w międzyczasie powstały jego cztery francuskie obrazy, w tym słynne "Opętanie" z 1981 roku, z Isabelle Adjani). "Na srebrnym globie" ujrzało światło dzienne dopiero 1987 roku. 1995 rok przyniósł premierę głośnej "Szamanki" z Iwoną Petry i Bogusławem Lindą. W 2000 roku wyreżyserował film "Wierność", w którym główną rolę zagrała Sophie Marceau. Jego filmografię zamyka powstały w 2015 roku film "Kosmos".

W 2001 otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2002 francuski Order Legii Honorowej. Był synem pisarza i dyplomaty Mirosława Żuławskiego, ojcem trzech synów: Xawerego Żuławskiego (ur. 1971) z małżeństwa z Małgorzatą Braunek, Ignacego (ur. 1978) ze związku z polską malarką Hanną Wolską i Vincenta (ur. 1995) ze związku z Sophie Marceau.
PZ
Le Figaro
Ostatnia aktualizacja:  19.02.2016
Zobacz również
fot. AKPA
Andrzej Fidyk odchodzi z TVP
Walentynkowe oblężenie kin
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll