PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W stołecznym kinie Kultura odbyła się premiera filmu "Mój ojciec Staś". Jego reżyserem jest, debiutujący w roli reżysera, wybitny rysownik Andrzej Dudziński.

Paradokument "Mój ojciec Staś" jest próbą zrozumienia osobowości pisarza Stanisława Dygata. Jego córka, Magda Dygat, łącząc wypowiedzi innych pisarzy i przyjaciół ze swoją, chwilami bardzo osobistą, refleksją, opowiada  o życiu i twórczości ojca, a także o swoich, czasami trudnych, z nim relacjach.

"Mój ojciec Staś" to historia pisarza nieprzeciętnego talentu, niepospolitego uroku osobistego i wyjątkowej niedojrzałości emocjonalnej, przez którego dom latach 60. i 70. XX wieku przewijali się najpopularniejsi artyści, filmowcy i sportowcy. To także analiza jego małżeństw; z matką Magdy aktorką Dziunią Nawrocką oraz z jej macochą, którą była Kalina Jędrusik.


Andrzej Dudziński, Magda Dygat i Janusz Zaorski na premierze filmu "Mój ojciec Staś". Fot. SFP.


O Stanisławie Dygacie, jednej z najbardziej intrygujących postaci życia artystycznego powojennej Warszawy, opowiada Janusz Głowacki. W filmie przywoływane są również wspomnienia Anny Iwaszkiewicz, Kazimierza Brandysa czy też Jana Kotta. Producentem paradokumentu "Mój ojciec Staś" jest Studio Filmowe Kalejdoskop. Film będzie wyemitowany na antenie TVP już 23 lutego 2016 roku.Andrzej Dudziński, Jerzy Skolimowski i prezes SFP Jacek Bromski na premierze filmu "Mój ojciec Staś". Fot. Borys Skrzyński/SFP.


Stanisław Dygat (1914-1978) był jednym z najciekawszych polskich pisarzy II połowy XX wieku. Cztery spośród  napisanych przez niego powieści zostały przeniesione na ekran. Janusz Morgenstern nakręcił "Pożegnania" oraz "Jowitę" (na podstawie "Disneylandu"), Ewa Kruk "Palace Hotel" (na podstawie "Dworca w Monachium"), a Janusz Zaorski "Jezioro Bodeńskie". Dygat jest również autorem pierwszej wersji scenariusza do "Trędowatej", którą wyreżyserował Jerzy Hoffman.Marcin Zawiśliński/ MK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  16.02.2016
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Im bardziej nietypowo, tym lepiej
Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll