PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się książka Moniki Wąs „Dymny. Życie z diabłami i aniołami”, poświęcona niezwykłej postaci polskiego kabaretu, literatury i filmu.
Agresywny awanturnik i prowokator. Żył z pożarem w głowie, nieuchronnie zmierzał ku samozagładzie. Taki polski James Dean. Tajemnica jego przedwczesnej śmierci wiedzie do mrocznych archiwów SB. Niepoprawny romantyk. Kochał miłością straceńczą. Jego małżeństwo z Anną Dymną było na ustach wszystkich. Była miłością jego życia. Ona do dziś uważa go za życiowego przewodnika.  Genialny i wszechstronny. Trwonił talenty, gardził sławą. Stworzył Piwnicę pod Baranami. Dziś pozostaje legendą, niezapomnianym twórcą piosenki „Czarne anioły” i skeczu „Na przykład Majewski”.

Artysta „Piwnicy pod Baranami” był scenarzystą filmów "Chudy i inni", "Pięć i pół bladego Józka", "Słońce wschodzi raz na dzień". Zagrał też mnóstwo filmowych epizodów, z których najsłynniejsza to odziany w husarskie pióra Wiesio z planu filmu historycznego we „Wszystko na sprzedaż”. Jako artysta plastyk - scenograf współpracował m.in. przy takich filmach jak „Pejzaż horyzontalny”.Przedstawiamy fragment książki.

"Częste zatargi Dymnego z milicją miały swoje swoje źródło nie tylko w jego politycznej niepoprawności, ale także właśnie w tym nocnym trybie życia i alkoholowych prowokacjach. " Prowadzili nocny tryb życia - wspomina Leszek Długosz - Wiesiek był nabuzowany, nie mógł spać, więc Teresa z nim łaziła po nocach i bywało, że ich policja zgarniała". „Kiedyś, pamiętam, czytali jakieś ulotki na ulicy - wspomina Barbara Długoszowa - zatrzymali ich, bo myśleli, że to oni roznoszą, rozklejają po mieście. Wiesiek nie dawał się tak łatwo milicji, bo on był taki buńczuczny, stąd też wybuchały awantury". Prowokacje swojego męża wspomina także Anna Dymna: „Pewnego razu wybraliśmy się samochodem do mamy Dymnego i w Bielsku wjechaliśmy w ulice jednokierunkową, nie zauważając, że został tam zmieniony znak drogowy. Zatrzymała nas milicja, a prowadzący samochód kolega usiłował wytłumaczyć, że nic nie wiedzieliśmy o tej niedawnej zmianie organizacji ruchu. Milicjant zastukał ręką w karoserię, prosząc jednocześnie o dokumenty kierowcy i Wiesia. A Dymny wychylił się przez okno.
- Panie magistrze - mówi - niech pan tak nie stuka w samochód, bo lakier odpryśnie.
Jak on usłyszał „panie magistrze" dostał furii, a Wiesiu prowokował go dalej.
- Bardzo przepraszam, panie profesorze, ale niech pan nie stuka w karoserię.
Skończyło się na tym, że ja zostałam sama w samochodzie a ulicy, a Wiesia i naszego kolegę - kierowcę zabrali i zamknęli na kilka godzin.
Pamiętam też budkę milicyjną na Rynku Głównym w Krakowie, u wylotu ulicy św. Jana. Dyżurującemu tam funkcjonariuszowi Wiesiek w czasie szarpaniny urwał rękaw munduru. Milicjant zupełnie zgłupiał, a wtedy Wiesiek oderwał mu drugi rękaw.
- Teraz masz ładną kamizelkę - powiedział. Tak ich strasznie prowokował, ośmieszał, kpił, więc podejrzewam, że też i dlatego go później bili."

 


WRÓB
ZNAK
Ostatnia aktualizacja:  15.02.2016
Zobacz również
Pola Negri doczeka się filmowej biografii
Krakowski Klaster Filmowy
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll