PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Członkinią jury w Konkursie Głównym na 66. MFF w Berlinie jest Małgorzata Szumowska. Są też nasze produkcje i twórcy. Jakie i jacy?
Wśród 23 filmów, jakie powalczą o Złotego Niedźwiedzia podczas 66. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, polską kinematografię tym razem reprezentować będą "Zjednoczone Stany Miłości". Najnowszy film Tomasza Wasilewskiego rozgrywa się na początku 1990 roku. Jego bohaterkami są cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku, które łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia... W rolach głównych występują: Julia Kijowska, Magdalena Cielecka, Dorota Kolak, Marta Nieradkiewicz oraz Tomasz Tyndyk, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat. Zdjęcia do tej polsko-szwedzkiej koprodukcji zrealizował ceniony rumuński operator Oleg Mutu (twórca zdjęć m.in. do nagrodzonych Złotą Palmą "4 miesięcy, 3 tygodni i 2 dni" Cristiana Mungiu).

W festiwalowej sekcji Generation Kplus przedstawicielem Polski jest "Zud", pełnometrażowy debiut fabularny zdolnej dokumentalistki Marty Minorowicz. Jest to historia konfrontacji człowieka z bezkresną przyrodą. Jej bohaterami są mongolscy nomadzi: 12-letni Sukhbat oraz jego tata. Film jest koprodukcją polsko–niemiecką. Z kolei w prestiżowej sekcji Panorama znalazł się obraz duetu reżyserskiego Tomáš Weinreb i Petr Kazda zatytułowany "Ja, Olga Hepnarová". Główną rolę w tej czesko-słowacko-polskiej koprodukcji gra nadzieja polskiego kina, znana u nas choćby z kreacji w "Anatomii zła" i "Córkach Dancingu", Michalina Olszańska. Film, do którego zdjęcia robił Adam Sikora, przedstawia historię kobiety, która 10 lipca 1973 w Pradze wjechała ciężarówką w grupę ludzi czekających na przystanku tramwajowym zabijając ośmioro z nich i raniąc dwanaście kolejnych. W czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej ilości ludzi. Przez lekarzy uznana została za zdrową psychicznie i skazana na karę śmierci, którą wykonano 12 marca 1975 roku. Była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. W tym samym konkursie swój debiutancki obraz pokaże również Piotr J. Lewandowski, polski reżyser który od wielu lat mieszka i pracuje w Niemczech. Zrealizowany przez niego "Jonathan" to opowieść o tytułowym młodym chłopaku, który podejmując się opieki nad śmiertelnie chorym ojcem, zaprzepaszcza własne marzenia.


Kadr z filmu "Zud". Fot.Otter Films.

Z kolei w ramach pokazów specjalnych (Berlinale Special) zostanie wyświetlony nowelowy film dokumentalny "The Seasons in Quincy", którego bohaterem jest brytyjski krytyk sztuki, pisarz i malarz John Berger. Autorem jednej z czterech nowel,które składają się na cały obraz,  jest mieszkający w Wielkiej Brytanii reżyser i operator filmowy Bartek Dziadosz.




Marcin Zawiśliński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  12.02.2016
Zobacz również
fot. Oleg Mutu
„Obiekt” i „Ślimaki” zakwalifikowane na Go Short
"Pokot" już po zdjęciach!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll