PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Polsko-niemiecka koprodukcja w reżyserii Marty Minorowicz zostanie pokazana na tegorocznym Berlinale w sekcji Generation Kplus.
Marta Minorowicz przyznaje, że długo szukała tematu na swój kolejny film. - Znalazłam go w Mongolii, gdzie odbywają się wyścigi konne z udziałem dzieci. Do przebiegnięcia mają nierzadko 30 km stepu - zdradza w rozmowie z portalem sfp.org.pl reżyserka. Wspomniane zawody stały się dla niej pretekstem do opowiedzenia szerszej historii o konfrontacji człowieka z bezkresną przyrodą. W tle obserwujemy trudne, acz przepełnione miłością relacje ojca i syna.

Kadr z filmu "Zud". Fot. Otter Films.

Głównymi bohaterami "Zuda" są: 12-letni Sukhbat oraz jego tata. - Robiliśmy casting i szukaliśmy osoby, która mogłaby unieść ten film, a równocześnie jest dobrym jeźdźcem i ma interesującą rodzinę - opowiada Marta Minorowicz. W filmie występuje również matka chłopca, jego malutka siostra oraz najbliższy przyjaciel.  - Mimo iż filmie grają nomadzi, to cała historia którą opowiadamy jest fikcyjna. Natomiast pod względem reżyserskim jest to hybryda. Film fabularny zrealizowany środkami dokumentalnymi - dodaje reżyserka, do tej pory znana głównie z projektów dokumentalnych. Na pytanie, czym jest tytułowy zud, artystka odpowiada:  - To jest mongolskie słowo określające nagłe załamanie pogody,  które powoduje wymieranie zwierząt, a rodziny które z nich żyją, stawia w trudnej sytuacji życiowej.

Marta Minorowicz jest absolwentką teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Dotychczas zrealizowała cztery dokumenty. Jej "Kawałek lata" zdobył  m.in.: Grand Prix na festiwalu Clermont-Ferrand w  2011 roku, Golden Dove na Festiwalu DOK Leipzig w Lipsku oraz Grand Prix na Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu". Natomiast "Decrescendo"  otrzymało wyróżnienia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Etiuda&Anima", Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Zagreb DOX. Polsko-niemiecki "Zud" to pełnometrażowy debiut fabularny Marty Minorowicz. Jego światowa premiera odbędzie się już 14 lutego 2016 roku na 66. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie będzie prezentowany w ramach sekcji Generation Kplus.

Marcin Zawiśliński
Artykuł własny
Ostatnia aktualizacja:  11.02.2016
Zobacz również
fot. Studio Munka/SFP
"Pokot" już po zdjęciach!
Kolejny polski film przebojem kin
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll