PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  1.02.2016
1 lutego 2016 roku swoje 73. urodziny obchodzi jeden z najwybitniejszych i najzabawniejszych polskich aktorów teatralnych, filmowych i kabaretowych.
W prezentowanych od kilku tygodni na ekranach kin "Excentrykach" wcielił się w radzieckiego generała Jana Boryssowskiego. Podczas wieczoru sylwestrowego kończącego rok 1957 w jednym z ciechocińskich pensjonatów wkracza dumnie na salę balową, a następnie wita się z Fabianem Apanowiczem, puzonistą którą niedawno wrócił do Polski z emigracji na Wyspach Brytyjskich, głównym bohaterem najnowszego filmu Janusza Majewskiego. Potem siada na honorowym miejscu i coraz mniejszą uwagą i coraz większą dozą alkoholu i snu wsłuchuje się w występ Sunny Side Band. Widać w tej epizodycznej scenie ten niesamowity vis comica, z którego od dziesiątków lat słynie Marian Opania. Blisko półtora roku temu mogliśmy go z kolei podziwiać w roli prof. Jana Nielubowicza w "Bogach".

Wspomniane fabuły Janusza Majewskiego oraz Łukasza Palkowskiego to jednak nieliczne w ostatnich latach filmy, w jakich mogliśmy podziwiać kunszt aktorski Mariana Opanii, który świętuje właśnie swoje 73. urodziny. Na dużym ekranie zadebiutował rolą Miśka w mało dziś znanym krótkim metrażu Andrzeja Wajdy "Miłość dwudziestolatków". Zagrał u boku m.in. Barbary Kwiatkowskiej-Sass, Zbigniewa  Cybulskiego czy też jego rówieśnika Jana Englerta. Obaj mieli wówczas po 19 lat. Marian  Opania urodził się 1 lutego 1943 roku w Puławach. Jest absolwentem warszawskiej PWST i drugim z kolei (po Danielu Olbrychskim) laureacie Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Doceniono go wówczas za rolę niezapomnianego harcerza Truchaczka w filmie "Sąsiedzi" Aleksandra Ścibor-Rylskiego.

Marian Opania jako Winkel w "Człowieku z żelaza". Fot. Fototeka Filmoteki Narodowej.

Do tej pory wystąpił w ponad pięćdziesięciu produkcjach telewizyjnych i filmowych, budując w nich zazwyczaj (choć nie tylko) drugoplanowe bądź epizodyczne, acz wyraziste kreacje. Już na początku swojej kariery zagrał m.in. Olka Smoleńskiego w filmie "Beata" Anny Sokołowskiej (gdzie jako tytułowa bohaterka partnerowała mu sama Pola Raksa czy też Pawła w "Skoku" Kazimierza Kutza, występując wespół z Danielem Olbrychskim i Małgorzatą Braunek.  W 1973 roku otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męska na koszalińskim Festiwalu "Młodzi i Film" w dramacie psychologicznym "Palec Boży" Antoniego Krauzego. W historii polskiego filmu zapamiętany zostanie jednak przede wszystkim z roli reżimowego dziennikarza radiowego Winkela w "Człowieku z żelaza" Andrzeja Wajdy oraz jako Bolo, były piłkarz i człowiek od przekrętów, w niezapomnianym "Piłkarskim pokerze" Janusza Zaorskiego. Zagrał też m.in. Leona Misiak w również podejmującej temat korupcji w futbolu fabule "Pięć minut przed gwizdkiem", którą wyreżyserował Mirosław Gronowski.
  Marian Opania i Janusz Zaorski na premierze zrekonstruowanego cyfrowo "Piłkarskiego pokera".  Fot. SFP.

Wystąpił także m.in. jako dziekan w ósmej części "Dekalogu" Krzysztofa Kieślowskiego. Był generałem SB w "Rozmowach kontrolowanych" Sylwestra Chęcińskiego. Zagrał u Wojciecha Marczewskiego w "Dreszczach" i - wiele lat później - w "Weiserze" oraz u Janusza Zaorskiego jako adwokat Stasia w "Matce Królów" oraz - także po długiej przerwie - główną rolę Mikołaja Biesagi w komedii telewizyjnej "Cudownie ocalony". W minionym ćwierćwieczu na dużym ekranie pojawiał się jednak stosunkowo rzadko. W przeciwieństwie do seriali ("Na dobre i na złe" oraz "Prawo Agaty", "Ojciec Mateusz"), w których gra dość regularnie oraz w spektaklach telewizyjnych, teatralnych,a także skeczach kabaretowych.

MZ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  2.02.2016
Zobacz również
fot. Borys Skrzyński/SFP
Finałowa "siódemka" nominowanych do Nagrody PSC
"Śpiewający obrusik" od 2 lutego w kinach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll